Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSposobów na uczczenie niepodległości Polski było wiele

Sposobów na uczczenie niepodległości Polski było wiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 17 listopad 2018 08:20
Święto w Starym Fordonie Święto w Starym Fordonie Fot: Bogusław Białas

Dzień 11 listopada, który przypadł w ubiegłą niedzielę był chyba dla nas wszystkich wyjątkowy. Ten dzień spędzaliśmy w inny sposób – jedni mieli potrzebę wziąć udziału w marszu, inni zebrać się na wspólnym śpiewaniu, ale form uczczenia stulecia powrotu Polski na mapy było bardzo wiele. Wydarzeń było tak dużo, że nie sposób było je wszystkie opisać. Nie mniej jednak dzisiaj wracamy do kolejnych inicjatyw, których nie ujęliśmy we wcześniejszych relacjach.

 

Od ponad dekady, a dokładniej 12 lat z okazji Święta Niepodległości organizowany jest Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości organizowany przez Rowerową Brzozę. Z edycji na edycję wzrastała liczba chętnych – w ostatnią niedzielę osiągnięto już pewne organizacyjne maksimum 500 uczestników, którzy przejechali w peletonie 111 km na terenie powiatu bydgoskiego i miasta Bydgoszczy, odwiedzając co po drodze miejsca pamięci. Po drodze odwiedzili oni m.in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, a swoje świętowanie zakończyli Mszą Świętą w bydgoskiej Bazylice.

 

 

 

Video: Bogusław Białas

 

Pierwsza edycja w 2007 roku przyciągnęła 32 zapaleńców, teraz ta forma świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości przyciąga już setki osób każdego roku.

 

W przeddzień Święta Niepodległości w Fordonie zorganizowano Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości. Uroczysty apel na rynku w Starym Fordonie, na który przybyli przedstawiciele fordońskiej społeczności.

 

 

Również w sobotę 10 listopada, w odbyła się kolejna edycja Bezalkoholowego Balu Niepodległości nawiązująca do przedwojennej tradycji świętowania wolności na balach. Wydarzenie przygotowała Diakonia Społeczna w Bydgoszczy. W program artystyczny zaangażowali się młodzi ludzie.

 

 

Szacuje się, że 11 listopada i w tygodniu go poprzedzającym, w Bydgoszczy odbyło się ponad 300 różnych wydarzeń poświęconych temu jubileuszowi.

 

W naszych relacjach piszemy również o Marszu Niepodległości w Warszawie, na który pojechało przynajmniej kilkaset osób z Bydgoszczy. Więcej o MN i innych bydgoskich wydarzeniach pisaliśmy:

Przeżyjmy Marsz Niepodległości raz jeszcze

Pamiętano o bydgoskich bohaterach walki o niepodleglość

Tak Bydgoszcz świętowała odzyskanie przez Polskę niepodległości

Czy Bydgoszcz wróciła do Polski z powodu obaw o wybuch powstania na Pomorzu?

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Dr Grzesiowski: W Grudziądzu łóżka dla pacjentów z COVID-19 ,,są na papierze”

  Z puntu widzenia epidemii w danym kraju jedną z najważniejszych informacji jest stopień zapełnienia łóżek i respiratorów dedykowanych pacjentom chorym na COVID-19. Z informacji z soboty wynika, że wykorzystana była tylko jedna trzecia dostępnych, zdaniem immunologa dr Pawła Grzesiowskiego w praktyce sytuacja jest znacznie trudniejsza.

  Etykiety: covid19
 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

Wiadomości z regionu