Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Radiowiec to bezpartyjny bolszewik”

,,Radiowiec to bezpartyjny bolszewik”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 listopad 2018 19:38
,,Radiowiec to bezpartyjny bolszewik” Fot: Anna Karaszewska

W najbliższą niedzielę (18 listopada) będziemy obchodzić 62. rocznicę spalenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego, wydarzenia cały czas zbyt słabo rozpropagowanego, ale dość ciekawego i wielowątkowego, będącego elementem szerszych przemian jakie przechodziły.

Punktem przełomowym był tutaj Poznański Czerwiec, strajk generalny jaki miał miejsce w Wielkopolsce, stłumiony przy użyciu wojska i czołgów. To zdarzenie wywołało jednak następstwa, chociażby październikowe powstanie węgierskie w Budapeszcie; solidarność z Węgrami wyrażał również 18 listopada tłum bydgoszczan w drodze na Wzgórze Dąbrowskiego. Dlatego obecność przed dwoma laty na uroczystościach odbywających się na Wzgórzu Dąbrowskiego posła Adama Mirkóczki z Węgier.

 

Po Poznaniu rewolucja dokonywała się też w Polsce, w sposób jednak bardziej cywilizowany niż na Węgrzech. W październiku wewnątrz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zaczęły się krystalizować dwie frakcje. Frakcja ,,natolińczyków” (od pałacu w Natolinie) zaczęła domagać się reform, co doprowadziło do dojścia do władzy Władysława Gomółki oraz ogólnoodczuwalnej ,,odwilży politycznej”. Bydgoscy dziennikarze z mediów prorządowych w październiku 1956 roku coraz śmielej domagali się zmian w strukturach władz wojewódzkich PZPR.

 

Tym wszystkim emocjonowało się społeczeństwo. Spalenie zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego miało miejsce już po dojściu do władzy Gomułki. Władza ludowa już po zakończeniu II wojny światowej wykorzystywała radio do propagandy. Polacy byli jednak mniej ufni wobec Polskiego Radia, niż audycji nadawanych z zachodu, chociażby radia Wolna Europa. Utarło się zatem powiedzieć, że ,,radiowiec to bezpartyjny bolszewik”. Stąd też władza przegrywając z tamtymi rozgłośniami, zdecydowała się montować machiny zagłuszające. Spontaniczny bunt jaki wybuchł w listopadzie 1956 roku, gniew społeczny skierował ku aparaturze zagłuszającej.

 

W 62. rocznicę

Uroczystości w niedziele 18 listopada rozpoczną się o godzinie 10:0 Mszą Świętą w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Ugorach. Następnie nastąpi przemarsz na Wzgórze Dąbrowskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu