Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamiętano o bydgoskich bohaterach walki o niepodległość

Pamiętano o bydgoskich bohaterach walki o niepodległość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 listopad 2018 22:28
Pamiętano o bydgoskich bohaterach walki o niepodległość Fot i video: Bogusław Białas

Bez oddania redaktora Jana Teski i dr Jana Biziela nie wiadomo czy Bydgoszcz wróciłaby do Odrodzonej Polski. Obchodząc w niedzielę Święto Niepodległości, jako bydgoszczanie powinniśmy wspominać również naszych bohaterów.

 

Bez zbędnych przemówień – jak co roku Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości rozpoczęto od złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi przy bydgoskiej Starówce. Uczestnicy z prezydentem Rafałem Bruskim oraz senatorem Andrzej Kobiakiem na czele złożyli kwiaty pod dawną redakcją Dziennika Bydgoskie, aby uczcić pamięć redaktora Jana Teski. Tego, który przez długie lata wydając polską gazetę w zdominowanej przez Niemców Bydgoszczy, skutecznie walczyć przeciwko germanizacji, za co wraz ze współpracownikami musiał liczyć się z prześladowaniami.

 

Kwiaty złożono również pod tablicą upamiętniającą dr Jana Biziela i Alojzego Stryszka przy ulicy Długiej. W tej kamienicy w czasie Powstania Wielkopolskiego działał konspiracyjny szpital, w którym dr Biziel leczył rannych powstańców. Kwiaty złożono również pod pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego. Najprawdopodobniej został on stracony 11 listopada 1939 roku, do dzisiaj nie odnaleziono jego ciała. W celi przebywał z aptekarzem Ignacym Rochoniem, pod tablicom jemu poświęconą również złożono kwiaty.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości otworzyła już w piątek konferencja ,,Droga Bydgoszczy do Niepodległości”, w czasie której prelekcje poświęconą Janowi Tesce wygłosiła dr Monika Opioła-Cegiełka. Więcej o tej konferencji piszemy - Czy Bydgoszcz wróciła do Polski, z powodu obaw o wybuch powstania na Pomorzu?

 

Oficjalne uroczystości państwowe w Bydgoszczy rozpoczęły się od Mszy Świętej sprawowanej w Katedrze, po czym nastąpił przemarsz na Plac Wolności, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Ważne słowa Ignacego Jana Paderewskiego, wypowiedziane tuż przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, zacytował wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski - Szanuję wszystkie stronnictwa, lecz nie będę należał do żadnego. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci.

 

W rzeczywistości dużego upolitycznienia życia społecznego, być może warto podjąć wokół tych słów refleksje na przyszłość.

 

 

Fot: Boguslaw Białas

 

O godzinie 13:30 na Wyspie Młyńskiej odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego przez połączone chóry, przy wsparciu Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych, ale według pierwotnego rękopisu autora naszego hymnu Józefa Wybickiego. Szerzej o tym piszemy - Tak Bydgoszcz świętowała odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Warte obejrzenia

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna
 • Na trzy kolejki przed końcem rundy zasadniczej – Zawisza, Lider i Włocłavia pewni gry o awans

  W sobotę i w niedziele zostanie rozegrana 17 kolejka IV ligi, ostatnia w tym roku – co prawda rozgrywane będą jeszcze w 2020 roku mecze zaległe, przeniesione z powodu epidemii COVID-19. Runda zakończona zostanie jednak już po nowym roku – wiosną rozegrane zostaną dwie kolejki rundy zasadniczej. Później nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Zanosi się na ,,rzeź” kujawsko-pomorskiej kolei

  Od 13 grudnia obowiązywać będą nowe roczne rozkłady jazdy kolei, wielu użytkowników tej formy komunikacji może zostać zaskoczonych likwidacją połączeń, co dla niektórych gmin może oznaczać praktyczne odcięcie od świata. W 2021 roku województwo na dotowanie kolei planuje wydać 82,6 mln zł, gdy wydatki na bieżący rok zaplanowano na poziomie 110 mln zł.

  Etykiety: kolej
 • Dane liczbowe wprost pokazują, że epidemia w kujawsko-pomorskim spowalnia

  Średnia liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni na 100 tys. mieszkańców (główne kryterium decydujące o wprowadzaniu lub znoszeniu obostrzeń) wyniosła 53, w ciągu tygodnia nieznacznie spadając. W naszym województwie ten współczynnik spadł do 49, czyli w ostatnim tygodniu zeszliśmy poniżej średniej dla kraju, co pokazuje, że kujawsko-pomorskie wychodzi z trudnej sytuacji jaka powstała na przełomie października i listopada.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu