Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSędzia Tuleya w Bydgoszczy o wadze niezawisłości sędziowskiej

Sędzia Tuleya w Bydgoszczy o wadze niezawisłości sędziowskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 31 październik 2018 15:53

We wtorek na zaproszenie Bydgoskiego Forum Obywatelskiego nad Brdą gościł sędzia Igor Tuleya, który w toku kryzysu wokół Sądu Najwyższego zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zapytaniami dotyczącymi zgodności reformy sprawiedliwości ze standardami europejskimi. Stał się tym samym symbolem oporu wobec działań polskiego rządu.

Duża część spotkania otwartego z sędzią Igorem Tuleya poświęcona była kwestii niezawisłości sędziów i jej znaczenia dla obywateli - Sędzia który nie ma ponad przeciętnego hartu ducha ma pewne gwarancje, które chronią jego niezawisłość.

 

Sędzia Tuleya wymienił wśród tych gwarancji immunitet sędziowski, gwarancje nieusuwalności z urzędu i nieprzesuwania na inne stanowisko. W jego opinii zmiany jakie wprowadza rząd sprawiają, że na wymiar sprawiedliwości naciskać będą mogli politycy - Praktycznie minister wybiera sędziów do sądu dyscyplinarnego, może być tak, że to minister wybiera rzeczników dyscyplinarnych. Możemy się zdarzyć, że w konkretnej sprawie minister wybierze konkretnego rzecznika dyscyplinarnego spośród prokuratorów.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu