Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKuratorium będzie przyglądać się Tęczowemu Piątkowi

Kuratorium będzie przyglądać się Tęczowemu Piątkowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 październik 2018 12:51
Kuratorium będzie przyglądać się Tęczowemu Piątkowi Materiał akcji Tęczowy Piątek

W piątek 26 października w 211 polskich szkołach mają się odbyć zajęcia organizowane przez Kampanie Przeciwko Homofobii pod nazwą Tęczowy Piątek. Celem akcji ma być promowanie wśród uczniów otwartości na inne orientacje seksualne. Sprawa budzi kontrowersje, bowiem jest odbierana jako indoktrynacja ideologiczna. Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty będzie sprawdzać czy nie dochodzi do łamania prawa.

Jak dowiadujemy się z oficjalnych materiałów, akcja ma na celu m.in. uzmysłowić uczniów kim jest lesbijka, gej, osoba biseksualna, transpłciowa, queer oraz interpłciowa. Nie ma oficjalnej listy szkół, stąd też nie wiemy czy takie zajęcia planowane są w Bydgoszczy lub innej części województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Kurator Oświaty Marek Gralik poinformował nas, że kuratorium będzie sprawdzało, czy w szkołach nie będzie dochodziło do naruszenia art 86 prawa oświatowego. Zakłada ono, że działalność w szkołach stowarzyszeń jest możliwa, ale wymaga to zgody dyrektora oraz Rady Rodziców. Kuratorium będzie badać przede wszystkim czy takie potencjalne zajęcia odbywają się przy aprobacie rodziców.

 

- Natomiast wszelkiego typu programy zawierające treści wychowawcze muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole. Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Szkoła musi przestrzegać prawa – informuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris podkreśla natomiast, że rodzice mają prawo nie wyrazić zgody na udział ich uczniów w wydarzeniach Tęczowego Piątku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas