Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKuratorium będzie przyglądać się Tęczowemu Piątkowi

Kuratorium będzie przyglądać się Tęczowemu Piątkowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 październik 2018 12:51
Kuratorium będzie przyglądać się Tęczowemu Piątkowi Materiał akcji Tęczowy Piątek

W piątek 26 października w 211 polskich szkołach mają się odbyć zajęcia organizowane przez Kampanie Przeciwko Homofobii pod nazwą Tęczowy Piątek. Celem akcji ma być promowanie wśród uczniów otwartości na inne orientacje seksualne. Sprawa budzi kontrowersje, bowiem jest odbierana jako indoktrynacja ideologiczna. Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty będzie sprawdzać czy nie dochodzi do łamania prawa.

Jak dowiadujemy się z oficjalnych materiałów, akcja ma na celu m.in. uzmysłowić uczniów kim jest lesbijka, gej, osoba biseksualna, transpłciowa, queer oraz interpłciowa. Nie ma oficjalnej listy szkół, stąd też nie wiemy czy takie zajęcia planowane są w Bydgoszczy lub innej części województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Kurator Oświaty Marek Gralik poinformował nas, że kuratorium będzie sprawdzało, czy w szkołach nie będzie dochodziło do naruszenia art 86 prawa oświatowego. Zakłada ono, że działalność w szkołach stowarzyszeń jest możliwa, ale wymaga to zgody dyrektora oraz Rady Rodziców. Kuratorium będzie badać przede wszystkim czy takie potencjalne zajęcia odbywają się przy aprobacie rodziców.

 

- Natomiast wszelkiego typu programy zawierające treści wychowawcze muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole. Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Szkoła musi przestrzegać prawa – informuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris podkreśla natomiast, że rodzice mają prawo nie wyrazić zgody na udział ich uczniów w wydarzeniach Tęczowego Piątku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas