Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWspółtwórca idei dwumiasta będzie reprezentował Bydgoszcz w sejmiku

Współtwórca idei dwumiasta będzie reprezentował Bydgoszcz w sejmiku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 październik 2018 12:15

Powstanie Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego ma strategiczne znaczenie dla rozwoju nie tylko tego obszaru, ale i całego województwa – czytamy stanowisku z 29 kwietnia 2008 roku, które sygnował m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

W Bydgoszczy po 2010 roku, gdy zakończyła się era rządów Dombrowicza, nastawienie wobec koncepcji metropolitalnej uległo dużej zmianie. Uznano bowiem, że Bydgoszcz pełniąc wszystkie funkcje metropolitalne powinna być głównym rdzeniem metropolii, a nie na równi z Toruniem jednym z biegunów.

 

Od tamtej deklaracji minęła już dekada, ale nie jest ona dzisiaj bez znaczenia. W tworzonych później dokumentach jak Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, czy Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku, ujęto zapisy o duopolu. Jeszcze przecież kilka tygodni temu Sejmik Województwa miał głosować nad planem zagospodarowania przestrzennego województwa, w którym ujęto zapisy o dwurdzeniowej metropolii.

 

Temat planu zagospodarowania przestrzennego zapewne wróci w nowej kadencji. W tej kadencji mandat radnego wojewódzkiego obejmie właśnie Konstanty Dombrowicz, który wraca do polityki. Ciekawe wydaje się czy będzie wierny inicjatywie dwumiasta, której jest jednym z ojców. Gdyby w tej sprawie również zapisy o duopolu zyskały akceptację Zbigniewa Ostrowskiego, to będziemy mieli sytuację, że 2 z 5 wybranych w Bydgoszczy radnych popiera duopol. Dla innych będzie to sygnał, że idea ta również w Bydgoszczy jest wciąż żywa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu