Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWspółtwórca idei dwumiasta będzie reprezentował Bydgoszcz w sejmiku

Współtwórca idei dwumiasta będzie reprezentował Bydgoszcz w sejmiku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 październik 2018 12:15

Powstanie Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego ma strategiczne znaczenie dla rozwoju nie tylko tego obszaru, ale i całego województwa – czytamy stanowisku z 29 kwietnia 2008 roku, które sygnował m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

W Bydgoszczy po 2010 roku, gdy zakończyła się era rządów Dombrowicza, nastawienie wobec koncepcji metropolitalnej uległo dużej zmianie. Uznano bowiem, że Bydgoszcz pełniąc wszystkie funkcje metropolitalne powinna być głównym rdzeniem metropolii, a nie na równi z Toruniem jednym z biegunów.

 

Od tamtej deklaracji minęła już dekada, ale nie jest ona dzisiaj bez znaczenia. W tworzonych później dokumentach jak Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, czy Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku, ujęto zapisy o duopolu. Jeszcze przecież kilka tygodni temu Sejmik Województwa miał głosować nad planem zagospodarowania przestrzennego województwa, w którym ujęto zapisy o dwurdzeniowej metropolii.

 

Temat planu zagospodarowania przestrzennego zapewne wróci w nowej kadencji. W tej kadencji mandat radnego wojewódzkiego obejmie właśnie Konstanty Dombrowicz, który wraca do polityki. Ciekawe wydaje się czy będzie wierny inicjatywie dwumiasta, której jest jednym z ojców. Gdyby w tej sprawie również zapisy o duopolu zyskały akceptację Zbigniewa Ostrowskiego, to będziemy mieli sytuację, że 2 z 5 wybranych w Bydgoszczy radnych popiera duopol. Dla innych będzie to sygnał, że idea ta również w Bydgoszczy jest wciąż żywa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Jedna trzecia łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19 jest zajęta

  Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz komentując sobotnie statystyki dotyczące epidemii.

  Etykiety: covid19
 • O tym, że dziennie będzie ponad tysiąc zachorowań pisaliśmy już w sierpniu

   W ostatnich dniach w Polsce stwierdzano ponad tysiąc zachorowań na COVID-19, co było wskazaniami rekordowymi i mogło być również elementem sensacji medialnej. O tym jednak, że takich wzrostów zachorowań w tym okresie należy się spodziewać pisaliśmy już w sierpniu. Wspominamy o tym, nie po to, aby się chwalić, lecz w celu wyjaśnienia, że nie dzieje się obecnie nic nadzwyczajnego.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu