Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWyjątkowe obchody Święta Niepodległości na jej stulecie

Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości na jej stulecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 październik 2018 14:44

Do 11 listopada pozostało już niewiele czasu, do dnia będącego kulminacją przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Bydgoszczy tradycyjnie odbędą się tego dnia Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości, w czasie którego mamy szansę na największe wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem ponad 200 chórzystów. W tym roku obchody odbędą się na Wyspie Młyńskiej, co jest spowodowane trwającą przebudową płyty Starego Rynku.

Droga Bydgoszczy do niepodległej Polski była dłuższa i nie kończyła się 11 listopada 1918 roku. Kilka dni po wydarzeniach z Warszawy wieść o nich dotarła do Bydgoszczy, co rozbudziło nadzieję na zakończenie ponad wiekowej pruskiej okupacji. Potem wybuchło Powstanie Wielkopolskie, a Bydgoszcz do Polski wróciła 20 stycznia 1920 roku. O tym będzie mowa 9 listopada w sali sesyjnej od godziny 17:00 na konferencji którą współorganizujemy pt. ,,Droga Bydgoszczy do niepodległości”. Będą ciekawi prelegenci, będzie to też oficjalna impreza towarzysząca Obywatelskim Obchodom Święta Niepodległości - To jest niezwykle ważne wydarzenie, które ukaże mało znane fakty i osoby związane z odzyskaniem niepodległości mające związek z naszym regionem – zapowiada koordynator obywatelskich obchodów, Karol Słowiński z Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

 

W samą niedzielę 11 listopada dużo ciekawych rzeczy będzie się działo na Wyspie Młyńskiej i ulicach starówki. Jak co roku pojawią się ułani, będzie też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, z tej okazji powstanie kolejna edycja specjalnego śpiewnika. Do tej inicjatywy zaangażowanych będzie ponad 200 chórzystów, być może nawet powyżej 250. Najprawdopodobniej będzie to największe tego typu wydarzenie w Polsce

 

- Program w tym roku jest wyjątkowo bogaty, o wiele bogatszy niż w poprzednich latach – podkreśla Karol Słowiński.

 

Tego dnia nie zabraknie orkiestr młodzieżowych, zapowiada się również wielu wystawców na niepodległościowym jarmarku. Dość mocno w tym roku zaangażuje się też Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, przygotowując w swoich budynkach ciekawe wydarzenia, a także grę turystyczną ,,Bydgoskie Kobiety”. Poświęcona będzie ona paniom, które w tamtym okresie były aktywne w Bydgoszczy i przyczyniły się do jej powrotu do Polski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas