Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa bydgoskiej Łączce trwają trzecie poszukiwania ofiar komunistów

Na bydgoskiej Łączce trwają trzecie poszukiwania ofiar komunistów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 październik 2018 17:31

Od poniedziałku na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, gdzie z nieludzki sposób w okresie stalinizmu zakopywane były szczątki ofiar komunistów, Instytut Pamięci Narodowej prowadzi od poniedziałku ekshumacje. Do tej pory udało się wydobyć szczątki 6 osób.

- Udało nam się odnaleźć szczątki sześciu osób – informuje nas dr Alicja Paczoska-Hauke z IPN - Nie ma jeszcze pewności do kogo one należą, muszą zostać przeprowadzone badania genetyczne, czyli pojadą do Warszawy i tam zostaną przekazane do konkretnych uczelni w Polsce. Wtedy będziemy mieli pewność, że to są te osoby, który się spodziewaliśmy.

 

W przyszłym tygodniu prace będą kontynuowane. Instytut Pamięci Narodowej liczy, że uda się dotrzeć do ośmiu członków oddziału kpt. ,,Jędrusia”, czyli Leona Mellera.

 

We wcześniejszej publikacji informowaliśmy o niecodziennym znalezisku wśród szczątek, ryngrafu z ,,Orłem w Koronie”, który pozwala postawienie tezy co do tożsamości jednej z osób - Może to być potwierdzone, że jedną z osób, które odnaleźliśmy może być Antoni Godziewski, pseudonim ,,Wola”, który współpracował z Brygadą Wileńską w Borach Tucholskich, a jak wiemy oni akurat ryngrafy nosili – mówi nam dr Paczoska-Hauke.

 

IPN szacuje, że na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w bez pogrzebu zakopano kilkadziesiąt osób. Są to już trzecie ekshumacje prowadzone na bydgoskiej Łączce, które odbywają się przy pomocy wolontariuszy, w dużej mierze związanych ze środowiskiem kibiców Zawiszy. Poprzednie ekshumacje IPN przeprowadził w czerwcu, wówczas odnaleziono szczątki trzech osób. Na początku października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się uroczystość odczytania not identyfikacyjnych 21 bohaterów podziemia antykomunistycznego. Wśród nich były trzy osoby odnalezione na Kcyńskiej w Bydgoszczy: Może to być potwierdzone, że jedną z osób, które odnaleźliśmy może być Antoni Godziewski, pseudonim ,,Wola”, który współpracował z Brygadą Wileńską w Borach Tucholskich, a jak wiemy oni akurat ryngrafy nosili.

 

W miejscu, gdzie w czerwcu odnaleziono ich szczątki, pojawiły się symboliczne tablice ,,W tym miejscu zostałem odnaleziony”.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

 • Zwycięzca okręgowego Pucharu Polski zagra z II ligowcem

  PZPN przeprowadził losowanie 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2020/2021. II ligowiec Zagłębie Sosnowiec podejmie zwycięzce okręgowego Pucharu Polski w sezonie 2019/2020, którego poznamy w środę 5 sierpnia. Będzie to albo Zawisza Bydgoszcz, albo Unia Janikowo.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu