Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicepremier zadeklarował wsparcie państwa dla rozbudowy Filharmonii i Opery

Wicepremier zadeklarował wsparcie państwa dla rozbudowy Filharmonii i Opery

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 październik 2018 16:13

W piątek Bydgoszcz odwiedził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Wyraził on gotowość do wsparcia z pieniędzy państwowych rozbudowy Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej, jednocześnie ubolewając na trudną współpracę z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim. Na konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem, życzył jemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

 

Na temat rozbudowy obu tych instytucji kultury w ostatnim czasie dużo się mówiło. Miasto Bydgoszcz wraz z Samorządem Województwa zawarły porozumienia na rzecz opracowania dokumentacji technicznej dla rozbudowy, ale nie zabezpieczono póki co funduszy na przeprowadzenie prac budowlanych.

 

- W Filharmonii i Operze jest potrzeba zrealizowania bardzo poważnych inwestycji rozwojowych. Opera – czwarty krąg, Filharmonia realizuje teraz program na wyposażenie i instrumenty. Jak to mówi pan dyrektor, chyba największy w Europie program zakupu instrumentów muzycznych – mówił wicepremier Piotr Gliński w Bydgoszczy – Są to inwestycje, które będziemy chcieli realizować w tych instytucjach. Kiedy i jak? Powiem otwarcie, to zależy przede wszystkim od menadżerów, którzy odpowiadają za obie instytucje.

 

Wicepremier zaznaczył jednak – Byłoby nam zupełnie łatwiej zabiegać o obie inwestycje, gdyby pan poseł został prezydentem Bydgoszczy, bo z obecnym jakoś ta współpraca. Nawet go nie poznałem, mimo że ministerstwo jest bardzo zaangażowane jeżeli chodzi o wsparcie Bydgoszczy. Widocznie takie są zwyczaje.

 

Wicepremier wskazywał chociażby na duże zaangażowanie w rozwój siedziby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego przy ulicy Gdańskiej.

 

W związku z wypowiedzią Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem w dn. 12 października br., dotyczącą rzekomego braku aktywności Prezydenta Miasta w zakresie budowy Centrum Camerimage w Bydgoszczy, przypominamy, że pismem z dn. 22 /12/2015 r. (załącznik 1) Prezydent Miasta zwrócił się do Ministra Glińskiego z wnioskiem o wsparcie tej inwestycji, deklarując jednocześnie pokrycie ¼ kosztów budowy. Prezydent złożył więc konkretną deklarację, dużo dalej idącą niż Prezydent Zaleski podpisując list intencyjny – czytamy w komentarzu Biura Prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy, do tej konferencji prasowej - Jednocześnie, odnosząc się do stwierdzenia Pana Ministra, że nie poznał Prezydenta Miasta – jest to twierdzenie nieprawdziwe - panowie poznali się i rozmawiali w trakcie Festiwalu Camerimage w 2015 roku, czego następstwem był list Prezydenta Miasta.

 

Postać wicepremiera Glińskiego w Bydgoszczy może budzić kontrowersje za sprawą podpisania w Toruniu listu intencyjnego na rozwój festiwalu Camerimage z prezydentem Torunia i dyrektorem Żydowiczem. Do tej sprawy wicepremier odniósł się również w obecności posła Latosa – Przyszłość Camerimage zależy przede wszystkim od organizatora, pana Marka Żydowicza i od jego planów. Poproszono mnie żebym uczestniczył w podpisaniu takiego listu, zarówno prezydent Torunia oraz pan Marek Żydowicz, ja uważałem że jak najbardziej mogę to poprzeć. Ja nie przesądzam o żadnym poparciu, poza tym co jest zapisane w tym liście. Uważam, że Camerimage jest marką światową i należy to wspierać, jako minister kultury mam taki obowiązek. Natomiast, gdzie pan Żydowicz wybierze miejsce żeby realizować w przyszłości Camerimage to jest jego decyzja i ja do tego nic nie mam.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

 • Co tam w niższych ligach słychać?

  Liderem w B kasie grupie III po rundzie jesiennej jest reaktywowany klub Gwiazdy Bydgoszcz. Jak radzą sobie natomiast byli rywale Zawiszy? Sprawdzamy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • YouTube apeluje do internautów o zablokowanie artykułu 13

  12 września Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, ochrzczonym przez polskich internautów jako ACTA II. Dużo kontrowersje budzi treść przyjętego artykułu 13. Od pewnego czasu najpopularniejszy światowy serwis hostujący filmy YouTube (własność Google) informuje swoich użytkowników z Unii Europejskiej, o szkodliwości zapisów tego artykułu.

 • Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte

  Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.