Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicepremier zadeklarował wsparcie państwa dla rozbudowy Filharmonii i Opery

Wicepremier zadeklarował wsparcie państwa dla rozbudowy Filharmonii i Opery

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 październik 2018 16:13

W piątek Bydgoszcz odwiedził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Wyraził on gotowość do wsparcia z pieniędzy państwowych rozbudowy Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej, jednocześnie ubolewając na trudną współpracę z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim. Na konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem, życzył jemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

 

Na temat rozbudowy obu tych instytucji kultury w ostatnim czasie dużo się mówiło. Miasto Bydgoszcz wraz z Samorządem Województwa zawarły porozumienia na rzecz opracowania dokumentacji technicznej dla rozbudowy, ale nie zabezpieczono póki co funduszy na przeprowadzenie prac budowlanych.

 

- W Filharmonii i Operze jest potrzeba zrealizowania bardzo poważnych inwestycji rozwojowych. Opera – czwarty krąg, Filharmonia realizuje teraz program na wyposażenie i instrumenty. Jak to mówi pan dyrektor, chyba największy w Europie program zakupu instrumentów muzycznych – mówił wicepremier Piotr Gliński w Bydgoszczy – Są to inwestycje, które będziemy chcieli realizować w tych instytucjach. Kiedy i jak? Powiem otwarcie, to zależy przede wszystkim od menadżerów, którzy odpowiadają za obie instytucje.

 

Wicepremier zaznaczył jednak – Byłoby nam zupełnie łatwiej zabiegać o obie inwestycje, gdyby pan poseł został prezydentem Bydgoszczy, bo z obecnym jakoś ta współpraca. Nawet go nie poznałem, mimo że ministerstwo jest bardzo zaangażowane jeżeli chodzi o wsparcie Bydgoszczy. Widocznie takie są zwyczaje.

 

Wicepremier wskazywał chociażby na duże zaangażowanie w rozwój siedziby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego przy ulicy Gdańskiej.

 

W związku z wypowiedzią Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem w dn. 12 października br., dotyczącą rzekomego braku aktywności Prezydenta Miasta w zakresie budowy Centrum Camerimage w Bydgoszczy, przypominamy, że pismem z dn. 22 /12/2015 r. (załącznik 1) Prezydent Miasta zwrócił się do Ministra Glińskiego z wnioskiem o wsparcie tej inwestycji, deklarując jednocześnie pokrycie ¼ kosztów budowy. Prezydent złożył więc konkretną deklarację, dużo dalej idącą niż Prezydent Zaleski podpisując list intencyjny – czytamy w komentarzu Biura Prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy, do tej konferencji prasowej - Jednocześnie, odnosząc się do stwierdzenia Pana Ministra, że nie poznał Prezydenta Miasta – jest to twierdzenie nieprawdziwe - panowie poznali się i rozmawiali w trakcie Festiwalu Camerimage w 2015 roku, czego następstwem był list Prezydenta Miasta.

 

Postać wicepremiera Glińskiego w Bydgoszczy może budzić kontrowersje za sprawą podpisania w Toruniu listu intencyjnego na rozwój festiwalu Camerimage z prezydentem Torunia i dyrektorem Żydowiczem. Do tej sprawy wicepremier odniósł się również w obecności posła Latosa – Przyszłość Camerimage zależy przede wszystkim od organizatora, pana Marka Żydowicza i od jego planów. Poproszono mnie żebym uczestniczył w podpisaniu takiego listu, zarówno prezydent Torunia oraz pan Marek Żydowicz, ja uważałem że jak najbardziej mogę to poprzeć. Ja nie przesądzam o żadnym poparciu, poza tym co jest zapisane w tym liście. Uważam, że Camerimage jest marką światową i należy to wspierać, jako minister kultury mam taki obowiązek. Natomiast, gdzie pan Żydowicz wybierze miejsce żeby realizować w przyszłości Camerimage to jest jego decyzja i ja do tego nic nie mam.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

 • Zdesperowani rolnicy wyjechali na drogi

  W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.