Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicepremier zadeklarował wsparcie państwa dla rozbudowy Filharmonii i Opery

Wicepremier zadeklarował wsparcie państwa dla rozbudowy Filharmonii i Opery

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 październik 2018 16:13

W piątek Bydgoszcz odwiedził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Wyraził on gotowość do wsparcia z pieniędzy państwowych rozbudowy Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej, jednocześnie ubolewając na trudną współpracę z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim. Na konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem, życzył jemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

 

Na temat rozbudowy obu tych instytucji kultury w ostatnim czasie dużo się mówiło. Miasto Bydgoszcz wraz z Samorządem Województwa zawarły porozumienia na rzecz opracowania dokumentacji technicznej dla rozbudowy, ale nie zabezpieczono póki co funduszy na przeprowadzenie prac budowlanych.

 

- W Filharmonii i Operze jest potrzeba zrealizowania bardzo poważnych inwestycji rozwojowych. Opera – czwarty krąg, Filharmonia realizuje teraz program na wyposażenie i instrumenty. Jak to mówi pan dyrektor, chyba największy w Europie program zakupu instrumentów muzycznych – mówił wicepremier Piotr Gliński w Bydgoszczy – Są to inwestycje, które będziemy chcieli realizować w tych instytucjach. Kiedy i jak? Powiem otwarcie, to zależy przede wszystkim od menadżerów, którzy odpowiadają za obie instytucje.

 

Wicepremier zaznaczył jednak – Byłoby nam zupełnie łatwiej zabiegać o obie inwestycje, gdyby pan poseł został prezydentem Bydgoszczy, bo z obecnym jakoś ta współpraca. Nawet go nie poznałem, mimo że ministerstwo jest bardzo zaangażowane jeżeli chodzi o wsparcie Bydgoszczy. Widocznie takie są zwyczaje.

 

Wicepremier wskazywał chociażby na duże zaangażowanie w rozwój siedziby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego przy ulicy Gdańskiej.

 

W związku z wypowiedzią Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem w dn. 12 października br., dotyczącą rzekomego braku aktywności Prezydenta Miasta w zakresie budowy Centrum Camerimage w Bydgoszczy, przypominamy, że pismem z dn. 22 /12/2015 r. (załącznik 1) Prezydent Miasta zwrócił się do Ministra Glińskiego z wnioskiem o wsparcie tej inwestycji, deklarując jednocześnie pokrycie ¼ kosztów budowy. Prezydent złożył więc konkretną deklarację, dużo dalej idącą niż Prezydent Zaleski podpisując list intencyjny – czytamy w komentarzu Biura Prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy, do tej konferencji prasowej - Jednocześnie, odnosząc się do stwierdzenia Pana Ministra, że nie poznał Prezydenta Miasta – jest to twierdzenie nieprawdziwe - panowie poznali się i rozmawiali w trakcie Festiwalu Camerimage w 2015 roku, czego następstwem był list Prezydenta Miasta.

 

Postać wicepremiera Glińskiego w Bydgoszczy może budzić kontrowersje za sprawą podpisania w Toruniu listu intencyjnego na rozwój festiwalu Camerimage z prezydentem Torunia i dyrektorem Żydowiczem. Do tej sprawy wicepremier odniósł się również w obecności posła Latosa – Przyszłość Camerimage zależy przede wszystkim od organizatora, pana Marka Żydowicza i od jego planów. Poproszono mnie żebym uczestniczył w podpisaniu takiego listu, zarówno prezydent Torunia oraz pan Marek Żydowicz, ja uważałem że jak najbardziej mogę to poprzeć. Ja nie przesądzam o żadnym poparciu, poza tym co jest zapisane w tym liście. Uważam, że Camerimage jest marką światową i należy to wspierać, jako minister kultury mam taki obowiązek. Natomiast, gdzie pan Żydowicz wybierze miejsce żeby realizować w przyszłości Camerimage to jest jego decyzja i ja do tego nic nie mam.

 

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu