Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCiemna strona kampanii wyborczej

Ciemna strona kampanii wyborczej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 październik 2018 18:00
Ciemna strona kampanii wyborczej Fot: Facebook

Jakiś czas temu apelowaliśmy o powstrzymanie fali wyborczego hejtu w internecie. Odnieść można wrażenie, że w sieci kampania nieco się ucywilizowała, ale pojawia się nowy problem – akty wandalizmu wobec materiałów wyborczych. Tak naprawdę stary problem, bowiem pojawia się w każdych wyborach.

Od pewnego czasu radna Agnieszka Bąk boryka się z problemem niszczenia jej banerów. Pojawia się na nim napis ,,zdrajcy”, na jednym z takich dzieł namalowano również znak ,,Polski Walczącej” symbolu Powstania Warszawskiego, co jest już nie tylko wykroczeniem, ale przede wszystkim przejawem wyjątkowej głupoty.

 

Kodeks Wyborczy przewiduje za niszczenie materiałów wyborczych karę grzywny do 5 tys. zł oraz w przypadku gdy wartość zniszczone materiału przekracza 250 zł również karę aresztu. Najpierw trzeba jednak złapać sprawcę, dlatego radna Bąk sprawę zgłosiła już na policję.

 

Na niszczenie materiałów wyborczych skarży się również radna Grażyna Szabelska, stojąca po przeciwnej stronie barykady politycznej niż radna Bąk. Problem dotyczy zatem jak widać wszystkich komitetów.

 

Niech oręż ustąpi todze – mówił ponad 2 tys. lat temu Rzymie Marek Tulliusz Cyceron. Przedstawiają one intencję, iż miejscem sporów politycznych powinno być mimo wszystko forum publiczne, a nie ulica. Tego wymaga bowiem troska o dobro państwa, czy w tym wypadków również Bydgoszczy. Dlatego ważne jest, aby wszelkie akty tego typu wandalizmu spotykały się zdecydowanym potępieniem.

 

Noc długich noży

Jak pokazuje praktyka ostatnich lat, czym bliżej wyborów, tym tego typu aktów wandalizmu będzie przybywać. Ostatnie godziny przed rozpoczęciem ciszy wyborczej zyskały również w slangu wyborczym określenie ,,nocy długich noży”. Jeżeli bowiem materiał danego kandydata zostanie zniszczony w piątek 19 października przed północą, to jeżeli kandydat będzie chciał go wymienić już po północy, czyli formalnie w sobotę 20 października, to narazi się na odpowiedzialność związaną z naruszeniem ciszy wyborczej.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu