Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMłodzież ślubowała godnie i rzetelnie służyć Bydgoszczy

Młodzież ślubowała godnie i rzetelnie służyć Bydgoszczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 wrzesień 2018 22:26

Obowiązki młodego obywatela Bydgoszczy sprawować godnie, rzetelnie, mając na względzie dobro i rozwój naszego miasta – ślubowała przed obrazem Matki Boskiej Pięknej Miłości oraz nowo pozyskanym sztandarem, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 57. Uczniowie tej szkoły mają wyjątkowego patrona, liczące ponad wiekową tradycję Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Korzenie TMMB sięgają 1832 roku, czyli okresu zaboru pruskiego. Od ponad 100 lat organizacja zajmuje się krzewieniem umiłowania swojego miasta, jego tradycji i kultury. Od 2012 roku w dzisiejszej Szkole Podstawowej nr 57 działa Szkolne Koło TMMB, trzeba zaznaczyć dość prężnie działające, dlatego przed dwoma laty pojawił się pomysł, aby Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zostało patronem tej szkoły (wówczas jeszcze Gimnazjum nr 56). Do TMMB należało wielu wybitnych bydgoszczan, których można by wymieniać bardzo długo, chociażby dr Jan Biziel, któremu Bydgoszcz zawdzięcza dzisiaj bycie polskim miastem.

 

W piątek, 28 września, w Katedrze Bydgoskiej odbyło się uroczyste poświęcenie, a następnie przekazanie sztandaru szkole przez działaczy TMMB. Wcześniej w intencji społeczności szkolnej bp. Jan Tyrawa odprawił Msze Świętą – Otacza nas ie tylko świat materialny, otacza nas tez świat, powiedziałbym duchowy, świat pewnych wartości, prawd. Tego wszystkiego co wypełnia naszą egzystencje – mówił w homilii biskup Tyrawa – Żeby go wyrazić człowiek zaczął malować i tworzyć symbole. (…) Najbardziej znane symbole na przestrzeni dziejów to sztandary, chociażby jednostek rzymskich, symbole pod którymi stawali rycerze, dające im poczucie jedności, że będą walczyli razem.

 

Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej wskazał, że sztandary pełniły rolę jednoczącą wokół pewnych wartości – Ten sztandar wyraża dla was pewne wartości, które chcecie zdobyć, wokół których będziecie żyć.

 

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy jak spojrzymy na dzieje naszego miasta to ważny symbol, jednoczący najwybitniejszych bydgoszczan w ostatnim wieku. Jeżeli te wartości dla uczniów ze Szkoły Podstawowej 57 będą odgrywały dużą rolę, to możemy być spokojni o pokolenia bydgoszczan, będące absolwentami tej placówki.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Zawisza ma poważnego partnera

    Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

  • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

    W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas