Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWalkowiak zaapelował do marszałka o nieblokowanie inwestycji w Emilianowie

Walkowiak zaapelował do marszałka o nieblokowanie inwestycji w Emilianowie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 wrzesień 2018 15:04

Na lipcowym posiedzeniu Komisji Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury zastępca dyrektora jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego przedstawił radnym pogląd, iż budowa ,,suchego portu” w Emilianowie jest sprzeczna z polityką województwa zakładającą budowę portu rzecznego na Wiśle. Dzisiaj na sesji Sejmiku Województwa pytał o to radny Andrzej Walkowiak, wskazując, iż takie stanowiska mogą być zagrożeniem dla realizacji inwestycji.

- Wiem, że rozmowy na temat suchego portu multimodalnego są już zaawansowane – nawiązał do planów PKP SA , radny Andrzej Walkowiak - Chciałbym zaapelować do pana marszałka, aby tej inicjatywie przynajmniej nie przeszkadzać, żeby nie odstraszyć inwestora jeżeli już rzeczywiście nie możemy liczyć na pomoc Zarządu Województwa.

 

Polityka Samorządu Województwa opiera się o koncepcje budowy pomiędzy Bydgoszczą i Solcem Kujawskim portu rzecznego, który będzie miał racje bytu dopiero po kaskadyzacji Wisły za kilkadziesiąt lat. Na lipcowym posiedzeniu wspomnianej komisji inicjatywa ,,suchego portu” w Emilianowie była przedstawiana jako zagrożenie dla tych planów. ,,Suchy port” nie jest również wpisany w wojewódzkie dokumenty strategiczne. Radny Walkowiak obawia się, że jeżeli będą pojawiać się tego typu stanowiska, to PKP SA z uwagi na zły klimat, może od tych planów inwestycyjnych odejść.

 

W odpowiedzi marszałek Piotr Całbecki stwierdził, iż Zarząd Województwa nie zamierza w żaden sposób przeszkadzać tej inwestycji, stąd też ocenił apel Walkowiaka jako złośliwy.

 

Radny Roman Jasiakiewicz nawiązał natomiast do stanowiska Rady Miasta Bydgoszczy z sierpnia, w którym bydgoski samorząd apelował o ujęcie odstępstwa wokół planowanego terminalu w Emilianowie, przy uchwalaniu obszaru chronionego krajobrazu. Uchwala dotycząca tego obszaru nie znalazła się w porządku poniedziałkowej sesji, w pakiecie uchwał krajobrazowych. Marszałek Całbecki wyjaśnił, że m.in. płynące z Bydgoszczy uwagi były przyczyną nie głosowania tego obszaru na tej sesji. Marszałek zadeklarował, że Zarząd Województwa podejmie wszelkie działania, aby na etapie tworzenia planów przestrzennych stworzyć dobre warunki dla potencjalnej inwestycji w Emilianowie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus

Wiadomości z regionu