Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest pomysł, aby na trwałe upamiętnić postać prof. Józefa Kałużnego

Jest pomysł, aby na trwałe upamiętnić postać prof. Józefa Kałużnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 wrzesień 2018 08:28

Na początku roku zmarł prof. Józef Kałużny, wybitny polski okulista, który jednocześnie wniósł duży wkład w rozwój Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Osoba zaangażowana również społecznie w promowanie idei samodzielnej Metropolii Bydgoszcz. Pojawiła się propozycja, aby jego imieniem nazwać skwer pomiędzy ulicami Grottgera i Marszałka Focha.

 

Pomysł bardzo zaawansowany, bowiem już w środę 26 września nad nadaniem skwerowi im. prof. Kałużnego głosować będzie Rada Miasta Bydgoszczy.

 

Profesor Kałużny w 1964 roku uzyskał na Akademii Muzycznej w Poznaniu dyplom medycznych. Jednak to z Bydgoszczą związał 40 lat swojej pracy zawodowej. W 1979 roku został Kierownikiem Kliniki Chorób Oczu Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

 

Jako pierwszy w Polsce wprowadził wszczepianie soczewek tylnokomorowych podczas operacji usunięcia zaćmy, wprowadził ketatotomię radialną – czytany w uzasadnieniu do projektu uchwały – Profesor J. Kałużny wniósł istotny wkład w rozwój opracowanej w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu specjalnej optycznej koherentnej tomografii. (…) Warto także podkreślić duże zaangażowanie Profesora w kształcenie kadr medycznych oraz popularyzowanie metod i technik innowacyjnych terapii chorób oczu poprzez aktywny udział w wielu wydarzeniach naukowych. Rozsławił gród nad Brdą poprzez działalność naukową, jako autor ponad 200 prac naukowych.

 

W latach 1990-1996 dwukrotnie pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Był również przedstawicielem Polski w Europejskiej Radzie Okulistyki i w Sekcji Okulistycznej Europejskiej Rady Towarzystw Medycznych z siedzią w Brukseli.

 

Jako nauczyciel akademicki pracował do 2010 roku. W tym okresie zaangażował się również społecznie w Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska, któremu udało się przekonać władze Bydgoszczy od odejścia od idei Dwumiasta (metropolia bydgosko-toruńska) i podjęcia starań na rzecz utworzenia Metropolii Bydgoskiej.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu