Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz myśli o pierwszych autobusach elektrycznych

Bydgoszcz myśli o pierwszych autobusach elektrycznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 11 wrzesień 2018 16:41

Średni wiek jeżdżącego po Bydgoszczy autobusu komunikacji miejskiej to niecałe 6 lat, przez co mamy najmłodszy tabor w dużych polskich miastach. We wtorek podpisano umowę na zakup kolejnych 11 autobusów, które od firmy EvoBus zamawiają Miejskie Zakłady Komunikacyjne.

- Bydgoszcz stała się wzorem dla innych miast – ocenia prezydenta Rafał Bruski - Od 2011 roku zakupionych zostało 111 autobusów. Dzięki tym inwestycjom pasażerowie podróżują wygodnymi i bezpiecznymi autobusami.

 

Koszty wymiany taboru w ostatnich latach przekroczyły 100 mln zł. Za 11 przegubowych autobusów firmie EvoBus MZK zapłaci prawie 16 mln zł. EvoBus jest dystrybutorem pojazdów marki Mercedes-Benz. Zamówiony tabor pasażerów wozić ma już na wiosnę.


- MZK Bydgoszcz użytkuje aktualnie flotę 162 autobusów realizując roczną prace przewozową na poziomie 11,5 mln wozokilometrów. Korzystamy obecnie z dwóch marek autobusów: Mercedes w liczbie 88 szt. i Solaris w liczbie 74 szt. Co roku średnio zakupujemy 14 pojazdów. W ostatnich latach na ten cel przeznaczyliśmy ponad 100 mln zł - wyjaśnia prezes MZK, Andrzej Wadyński.

 

We wtorek padły również zapowiedzi zakupu elektrycznych autobusów w ramach rządowego programu E-bus. Docelowo planuje się zakup 30 autobusów za kwotę 62 mln zł, przy założeniu, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje ten zakup na poziomie 60%.

 

MZK pracuje już nad koncepcją budowy na pętlach: Błonie, Leśne, Rycerska i Morska infrastruktury ładującej autobusy elektryczne. Koszt inwestycji szacuje się na 25 mln zł, na dzisiaj trudno określić jednak na jak wysoką dotację unijną moglibyśmy liczyć.

 

Na elektryczny i hybrydowy tabor autobusowy od kilku lat stawia już Inowrocław. Funkcjonująca w tym mieście flota autobusowa jest jednak znacznie mniej rozwinięta niż w Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu