Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBóg wszedł w świat człowieka przez Matkę Bożą

Bóg wszedł w świat człowieka przez Matkę Bożą

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 wrzesień 2018 21:30

W sobotę 8 września Kościół obchodził święto narodzenia Najświętszej Maryi Panny, uznawanej również za królową Polski. W samo południe, w bydgoskiej Katedrze, sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości odprawiona została suma odpustowa, na której bp. Jan Tyrawa wyjaśniał dlaczego jest to ważne dla chrześcijan święto.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem sumy proboszcz parafii katedralnej ks. Stanisław Kotowski wspomniał, że tegoroczny odpust jest szczególny – W tym roku przeżywamy tą uroczystość w sposób szczególny, bowiem gościmy od kilku dni w naszej diecezji kopię Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Spotkania w parafiach mają na celu ożywienie naszej wiary.

 

Uroczysta suma rozpoczęła się od odśpiewania ,,Bogurodzicy”, w średniowieczu uznawanej za hymn Polski.

 

- Uroczystość narodzenia Najświętszej Maryi Pany wolno postawić pytanie, jak to narodzenia ma się do Pana Boga, do Kościoła, do nas wszystkich? - pytał w homilii bp. Jan Tyrawa – Jeżeli nie potrafimy sobie odpowiedzieć na to pytanie, to nie będziemy wiedzieli co świętujemy.

 

W dalszej części kazania ordynariusz Diecezji Bydgoskiej starał się wyjaśnić wagę tego święta – Chodzi o Pana Boga o którym św. Jan Ewangelista mówił,że nikt go nigdy nie widział. Jeżeli Boga nigdy nie widziano, bo mieszka w światłości niedostępnej, to nie tylko my nie mamy szans na spotkanie z nim, ale on również nie może spotkać się z nami. (…) Dlatego taką drogę wybrał Bóg, że w chodzi w świat człowieka, wchodzi w historię którą człowiek tworzy ze wszystkimi jej osiągnięciami, wielkościami i słabościami. W tę historię chce wejść Bóg i wchodzi, aby umożliwić człowiekowi spotkanie z nim i sobie komunikację z człowiekiem. Ale, żeby mógł się stać człowiekiem potrzeba było drugiego człowieka, który byłby wstanie go zrodzić, uczłowieczyć jeżeli tak można powiedzieć i tutaj rola Najświętszej Maryi Panny, która stała się matką Chrystusa.

 

Bp. Jan Tyrawa następnie mówił o tym dlaczego historia ma znaczenie – Specyfiką chrześcijaństwa jest przekaz, ale nie pojęć, idei, myśli, ale przekaz świadków, którzy byli świadkami tej historii – narodzenia, męki, śmierci, aby na końcu zaświadczyć o ty, że spotkali się ze Zmartwychwstałym, który potem zawisnął na krzyżu. Przekaz przez świadków to idea chrześcijaństwa – mówił hierarcha kościelny – W tym roku wspominamy 100. rocznicę odzyskania przez Polkę niepodległości, jakiś odcinek naszej jako wspólnoty narodowej historii, ale już nie sposób nie zauważyć, że w tym krótkim odcinku trwającym 100 lat wiele się wydarzyło. Ile projektów, snów człowiek stworzył dla poprawienia otaczającej go rzeczywistości. Ile stworzyło się idei, myśli i co z tego pozostało? Czy nie powinniśmy uważać, że tą historią ktoś kieruje My ją tworzymy, ale to nie oznacza, że ona jest tylko i wyłącznie naszym dziełem.

 

- Bardzo często mówi się, że rzeczywistość jest dziełem przypadków. Nie ma przypadków, są zdarzenia na które my musimy odpowiedzieć albo pozytywnie, albo negatywnie – podkreśla bp. Jan Tyrawa.

 

Ku czci Matki Boskiej Pięknej Miłości powstał hymn, który mogliśmy posłuchać w maju, w trakcie ,,Koncertów Maryjnych z Różą”. Nasz materiał o tym dziele:

Mater Dei Memento Dei wyjątkowa bydgoska pieśń ku czci Matki Bożej

Mater Dei Memento Mei uznana zostałea za hymn VIII Koncerty Maryjne Z Różą, Katedra Bydgoska 3-31 maja 2018. W swoich słowach oddaje nie tylko cześć Matce Boskiej Pięknej Miłości, ale również nawiązuje do Bydgoszczy. Słowa napisał zmarły kilka lat temu Leszek Łęgowski, kompozycję stworzył zaś Marcin Gumiela. Prezentujemy fragment podsumowania tegorocznej edycji koncertów (cały materiał w sobotę na Portalu Kujawskim).

Opublikowany przez Portal Kujawski Piątek, 1 czerwca 2018

Warte obejrzenia

 • Mamy mistrza i mistrzynię Polski w szachach znad Brdy

  Co prawda nie wywodzą się z Bydgoszczy, ale to dosłownie nad Brdą ten tytuł wywalczyli. Piątek był ostatnim dniem zmagań 78. Mistrzostwa Polski w Szachach mężczyzn i 73. Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach. Zawody przez przeszło tydzień rozgrywane były w hotelu Holiday Inn zlokalizowanym nad Brdą. Patronat honorowy objął premier Mateusz Morawiecki.

 • Sportis zabiera punkty liderowi, Chemik wiceliderowi

  1 maja odbywają się rozgrywki 24 kolejki IV ligi – do małej niespodzianki doszło w Łochowie, gdzie miejscowy Sportis zremisował z liderem Zawiszą Bydgoszcz. Sytuacja niebiesko-czarnych specjalnie się nie zmieniła, bowiem również wicelider stracił punkty.

  Mecz pomiędzy Sportisem i Zawiszą był w miarę wyrównany, oba zespoły od początku spotkania starały się grać uważnie, żaden z zespołów nie wywalczył wyraźnej przewagi. W 25 minucie rzut wolny wykorzystał Ariel Jastrzębski, który pięknym strzałem dał Zawiszy prowadzenie. W drugiej odsłonie gospodarze z coraz większą determinacją starali się wyrównać, to się opłaciło bowiem ładnym strzałem w 70 minucie do remisu doprowadził Słupecki Ostatnie minuty należały już do Sportisu, ale żaden z klubów nie zdobył już bramki. Wszystkie gole można obejrzeć powyżej na naszym skrócie filmowym.

   

  W tym samym czasie na Glinkach Chemik podejmował wicelidera Włocłavię Włocławek. W 88 minucie bramkę dla gospodarzy zdobył Maciej Sobczyk, dzięki czemu Chemik awansował na wicelidera. Zawisza utrzymuje natomiast 6 punktów przewagi nad Chemikiem (Chemik ma rozegrany mecz więcej od Zawiszy, będzie zatem jedną kolejkę pauzował) i 7 punktów nad Włocłavią.

   

   

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu