Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW niedzielę uhonorujemy wielkiego polskiego aktora

W niedzielę uhonorujemy wielkiego polskiego aktora

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 wrzesień 2018 10:50
W niedzielę uhonorujemy wielkiego polskiego aktora CC BY-SA 2.0 by Sławek Skonieczny - Flickr

Leonard Pietraszak na scenie występuje od pół wieku, regularnie pojawia się również w polskich filmach. Ma na swoim koncie udział w takich klasykach jak ,,Vabank”, czy ,,Złoto dezerterów”. Pietraszak urodził się w Bydgoszczy, zamieszkiwał w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 38, do dzisiaj z Bydgoszczą wiąże go wielki sentyment. W niedzielę nadany zostanie mu tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy.

Uchwałę o przyznaniu honorowego obywatelstwa Leonardowi Pietraszakowi radni podjęli w maju przez aklamację. Uroczystość uhonorowania Pietraszaka odbędzie się w niedzielę 9 września w Miejskim Centrum Kultury, w ramach nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy.

 

W uzasadnieniu uchwały czytamy: Dzieciństwo w Bydgoszczy wspomina z sentymentem. Tu się urodził, co nieustannie podkreśla i do rodzinnego miasta chętnie wraca. Ma tu swoje miejsca magiczne. Dzieciństwo, przypadające na czas wojny, łatwe i beztroskie nie było i do tego rozłąka z ojcem nie ułatwiała mu życia. Jego ojciec był żołnierzem Korpusu Ochrony Pogranicza, komendantem polskiej strażnicyw Bogdanówce na Wołyniu. Wkrótce przyszedł czas na fascynację Feliksem Steltmanem i krótki romans z boksem. Należał do sekcji bokserskiej Zjednoczeni Bydgoszcz. Marzenia o aktorstwie poprzedziła miłość do dziennikarstwa. Jednak szyki pokrzyżowała mu lista rankingowa na studia, na której nie znalazło się nazwisko Pietraszak. Jednakże już w 1956 roku zostaje studentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi. Być może to Hieronimowi Konieczce, aktorowi bydgoskiego Teatru Polskiego zawdzięczamy, że Pietraszak ostatecznie wybrał aktorstwo. Gdy rzucił pierwsze studia, popołudniami chodził na zajęcia do Studium Dramatycznego przy Ognisku Społecznym. Zajęcia trwały krótko, ale zanim się skończyły, Hieronim Konieczka i reżyserka Irma Czaykowska poradziły chłopakowi, by spróbował zdawać do szkoły aktorskiej w Łodzi. Wcześniej jednak była matura w obecnym III Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy

 

W 2000 roku w uznaniu za zasługi dla polskiej kultury przyznano mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Społeczność bydgoska przyznała mu Medal Kazimierza Wielkiego oraz Medal im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Filmy w których występował można by długo wymieniać, są jednak takie kultowe produkcje jak: Kariera Nikodema Dyzmy, Vabank, Kingsajz, czy ostatnie filmy: Listy do M. oraz Dzień Kobiet.

 

Aktor jako miłośników malarstwa przekazał Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • AFP: Covid-19 zabił jak dotąd ponad 2 mln osób, zakaziło się ponad 94 mln

    Od początku pandemii koronawirusem na całym świecie wykryto ponad 94 450 660 zakażeń, Covid-19 zabił ponad 2 022 740 osób - podaje w niedzielę AFP, w oparciu o oficjalne statystyki poszczególnych krajów i dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

    Etykiety: covid19
  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP

Wiadomości z regionu