Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWładze w Białych Błotach oddano urzędnikom

Władze w Białych Błotach oddano urzędnikom

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 sierpień 2018 00:14

Powrót wójta Macieja K. do pracy w tej kadencji wydaje się mało prawdopodobny, zważając na to, że za kilka tygodni dobiegnie ona końca. Od stycznia rządy w gminie pełni drugi wicewójt Jan Jaworski, który nie posiada zarówno demokratycznego mandatu, ani nie jest komisarzem mianowanym przez przez Premiera RP. Wybrany został bowiem w praktyce przez grupę urzędników i radnych, kulisy tego wyboru zapewne zostaną tajemnicą skrywaną przez ściany Urzędu Gminy Białe Błota.

Formalnie wójtem jest Maciej K., który władzy nie sprawuje już prawie od roku. Jesienią ubiegłego roku K. został zatrzymany przez policje z powodu zarzucanych mu nadużyć. Kilka miesięcy spędził w areszcie, później postanowiono zastosować wobec niego zakaz pełnienia funkcji. Z punkt widzenia prawnego przeszkoda do pełnienia przez niego funkcji jest tylko ,,przemijająca”, czyli czasowa. W praktyce wszystko wskazuje na to, że K. i tak już nie będzie rządził.

 

Przemijająca czy nie przemijająca przeszkoda, wydaje się tylko małym niuansem. Ma to jednak kolosalne znaczenie, bowiem w przypadku przemijającej przeszkody premier Mateusz Morawiecki musiałby powołać komisarza do zarządzania gminą do czasu wyborów. Z zasady powinna być to osoba niezwiązana z żadnymi koteriami, które potworzyć się mogły w Urzędzie Gminy. Tutaj uznano, że przeszkoda wobec K. jest przemijająca, stąd też władze oddano wicewójtowi Janowi Czekajewskiemu, do czasu powrotu K. do pracy. Czekajewski planując emeryturę, pod koniec 2017 roku powołał drugiego wicewójta Jana Jaworskiego, co okazało się na skalę Polski chyba ewenement, bo wcześniej nikt nic takiego nie uczynił. Zgodę na takie rozwiązanie sprawy udzieliły jednak służby wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Nie sposób jednak nie podnosić kwestii, iż Jaworski został wytypowany przez urzędniczy aparat, w obawie przed mogącym ,,namieszać” komisarzem. Kulisy jego wyboru zapewne są znane tylko tym, którzy w tym brali udział. Wiemy, że obok części urzędników, brali udział w tych rokowaniach niektórzy radni, a także poseł Paweł Skutecki.

 

Nie zmieni to jednak faktu, że odbyło się to ponad mieszkańcami, bez ich mandatu i zachowania jakiejkolwiek transparentności.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

 • Kenijska biegaczka o krok od rekordu świata

  Niewiele brakowało, aby 4 września Faith Kipyegon, 26-letnia reprezentantka Kenii pobiła na zawodach w Brukseli rekord świata w biegu na 1000 metrów. Warto o niej wspomnieć, bowiem w 2010 roku jako 16-latka triumfowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które zorganizowano w podbydgoskim Myślęinku. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że o tym fakcie pamiętają portale piszące o lekkiej atletyce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu