Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz przygotowuje się do nawiedzenia przez Jasnogórski Obraz Matki Bożej

Bydgoszcz przygotowuje się do nawiedzenia przez Jasnogórski Obraz Matki Bożej

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 sierpień 2018 19:36

Dzisiaj przypada uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, ustanowiona w 1904 i 1931 roku przez papieży Piusa X i Piusa XI. Niezwykle ważne święto dla katolików w Polsce, przy okazji którego bp. Jan Tyrawa przypomina wiernym, iż zaledwie za kilka dni kopia cudownego obrazu nawiedzi diecezje bydgoską.

- Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach naszego Narodu – mówi przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. Z datą 26 sierpnia wiążą się również Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, które miały miejsce w dość trudnych dla Polaków czasach, w roku 1956. Ten trudny czas politycznych represji przyciągnął do Częstochowy około miliona wiernych. Autorem tekstu ślubów był prymas kard. Stefan Wyszyński, który nie mógł wziąć osobiście udziału w uroczystości, gdyż był przez władze komunistyczne internowany.

 

Po tych uroczystościach zrodziła się idea peregrynacji Kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochoskiej po parafiach całej Polski. W ,,pielgrzymkę” obraz wyruszył rok później, zaraz po Święcie Matki Boskiej Częstochowskiej. Działania te nie podobały się władzom państwowym, stąd też starały się one utrudniać peregrynacje, Polacy dawali wówczas szczególne świadectwo wiary.

 

Od maja 1985 roku rozpoczął II etap nawiedzenia kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W najbliższą sobotę dotrze on do diecezji bydgoskiej. Z tej okazji w dzisiejsze Święto Matki Boskiej Częstochowskiej w parafiach diecezji czytany jest specjalny list od bp. Jana Tyrawy - Maryja towarzyszy pierwotnemu Kościołowi w Jego początkach, stąd Jej miejsce w Wieczerniku, w chwili może najważniejszej dla Kościoła, zesłania Ducha Świętego. Przez to, co Maryja mówi i jak się zachowuje, objawia się sam Bóg. Bez tego nasze poznanie i rozumienie Boga byłoby ułomne. Z tej przyczyny przyjmujemy Ją nie jako Boga, lecz jako Wzór do naśladowania. Czcimy jako Matkę naszego Boga, bo przez to stała się także naszą Matką, do której możemy się uciekać – pisze - Także my, ludzie, tu i teraz, tworzymy historię. Dokonajmy tego naszymi czynami, myślami i reakcjami. W ten właśnie sposób przychodzi nam przeżywać setną rocznicę odzyskania niepodległości. (…) Kiedy prawdziwie tworzymy historię? Właśnie wówczas, kiedy na wyzwania, wobec których stajemy, odpowiadamy dobrem. Kiedy uznajemy w sobie różnice między dobrem a złem. Wymaga to od nas nawrócenia. Nawrócić się to uznać w sobie granicę pomiędzy dobrem a złem. W tym właśnie wyraża się głębia tajemnicy wolności. Czym bowiem jest zło, czym jest dobro, gdzie przebiega granica między nimi? To rozeznanie zostało nam dane „z góry”. Prawdy tej człowiek nie wymyślił według swojego widzimisię, grymasu, kaprysu. Prawdę tę trzeba w sobie uznać. Może to się dokonać jedynie w sumieniu człowieka. Nawrócić się to stać się człowiekiem sumienia. Historię w pełnym tego słowa znaczeniu tworzą ludzie sumienia, reszta może okazać się jedynie śmietnikiem.

 

Dalej bp. Tyrawa przypomina - Chrześcijaństwo jest przede wszystkim spotkaniem z Bogiem w historii, a tu spotykamy wiele osób, także Maryję. Zobrazowaniem tego może być pierwsze czytanie przed chwilą wysłuchane. W pierwotnej wersji mówi ono o mądrości i tę mądrość Kościół odniósł do Maryi, bo Bóg działa przez osoby, a nie przez idee.

 

Uroczysta inauguracja Peregrynacji odbędzie się w sobotę 1 września w parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie o godzinie 16:00, z udziałem prymasa abp. Wojciecha Polaka. Będzie to zatem dzień 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Biskup Tyrawa zachęca, aby przed tym wydarzeniem odwiedzić znajdującą się obok Dolinę Śmierci.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • PO rozpoczyna bojkot TVP

  We wtorek Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej wezwał swoich członków do nieuczestniczenia w programach Telewizji Polskiej zarówno na szczeblu centralnym oraz regionalnym, czyli także na antenie TVP Bydgoszcz. Partia oczekuje dymisji zarządu.

 • Jak walczyć z groźbami i cyberprzemocą w internecie?

  Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, iż groźby pozbawienia życia, które pojawiały się w internecie, zaczęto ścigać na poważnie. Od kilku lat funkcjonuje specjalistyczna strona internetowa – dyzurnet.pl, w ramach której eksperci reagują na zgłoszenia internautów. Przypomina o niej Ministerstwo Cyfryzacji.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.