Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek niechętny budowie terminala intermodalnego w Emilianowie

Marszałek niechętny budowie terminala intermodalnego w Emilianowie

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 sierpień 2018 00:29

Podjęcie prac analityczno-koncepcyjnych przez PKP SA, w sprawie ulokowania przy stacji Bydgoszcz Emilianowo intermodalnego terminalu to milowy krok. Do tej pory bowiem opieraliśmy się na koncepcjach budowy w bliżej nieokreślonej przyszłości portu rzecznego, w przypadku Emilianowa mamy konkretnego inwestora. Zagrożeniem może być jedynie polityka marszałka województwa.

Temat lokalizacji ,,suchego portu”, czego spełnieniem byłaby inwestycja przygotowywana przez PKP SA, pojawia się na sesjach sejmiku cyklicznie za sprawą aktywności radnych Romana Jasiakiewicza i Andrzeja Walkowiaka. W czerwcu po zapytaniach Jasiakiewcza, marszałek Piotr Całbecki sprawił wrażenie, iż powoli do tych bydgoskich racji się przekonuje. Już jednak kilka dni później, na posiedzeniu Komisji Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury, odbytej w dniu 4 lipca, podległy marszałkowi zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Andrzej Potoczek, wraz z pełnomocnikiem marszałka ds. dróg wodnych Stanisławem Wroński, przedstawili radnym informację, w której planowaną w Emilianowie inwestycję nazywają pogardliwie ,,lansowanym” pomysłem. Jednocześnie koncepcję związaną z Emilianowem jednoznacznie krytykują, bowiem w ich opinii zmniejszyłby szansę na powstanie portu rzecznego w okolicach Solca Kujawskiego. Zdajemy sobie jednak wszyscy sprawę, że taki port najszybciej mógłby powstać po dobrych dwudziestu latach.

 

Zważają na to, że na komisji radni otrzymali tę informację na piśmie, trzeba przyjąć, że Zarząd Województwa do koncepcji PKP SA w Emilianowie, oficjalnie odnosi się negatywnie.

 

Przyjęte w środę przez Radę Miasta Bydgoszczy stanowisko popierające działania PKP SA ma symbolicznie duży wymiar. Ostatecznie uchwałę krajobrazową kształtować będzie jednak sejmik, który ma możliwość nie uwzględnienia oczekiwań inwestora, co może znacząco utrudnić budowę infrastruktury intermodalnej w Emilianowie.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu