Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanie uczcili 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Bydgoszczanie uczcili 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 sierpień 2018 20:36

O godzinie 17:00 w całej Polsce zabrzmiały syreny alarmowe, mające przypomnieć o tym, ze 74 lata temu Warszawa podjęła nierówną walkę niemieckim okupantem. Patrząc z perspektywy lat wiemy, że powstanie było dramatyczna próbą uratowania niepodległej Polski po II wojnie światowej. Wszystko zmierzało bowiem w kierunku podporządkowania naszego kraju Moskwie. Wyzwolenie Warszawy przez Armię Krajową miało temu zapobiec.

 

Ponad setka osób zebrała się przed godziną 17 na Placu Wolności, gdzie na kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się pamiątkowa tablica. Odpalono racę i w chwili zadumy wsłuchano się w dźwięk syren. Gościem honorowym uroczystości był żołnierz Armii Krajowej mjr. Alojzy Gładykowski.

 

Z uwagi na wysoką temperaturę, dalsza część odbyła się już w kościele. Ksiądz Maciej Reszel poprowadził modlitwę w intencji uczestników Powstania Warszawskiego. W planach była prelekcja IPN, ale w ostatniej chwili Instytut odmówił udziału w uroczystościach. O genezie powstania opowiedział Mariusz Sielski z Młodzieży Wszechpolskiej. W dalszej części miało miejsce śpiewanie pieśni patriotycznych, które poprowadziła Diakonia Społeczna Światło Życie. Na zakończenie przed kościołem odśpiewano hymn narodowy, ubogacony ponownie odpalonymi racami. Po czym z 74 zniczy, pod tablicą pamiątkową, ułożono znak Polski Walczącej. Liczba zniczy nawiązuje do rocznicy wybuchu powstania.

 

 

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas