Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanie uczcili 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Bydgoszczanie uczcili 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 sierpień 2018 20:36

O godzinie 17:00 w całej Polsce zabrzmiały syreny alarmowe, mające przypomnieć o tym, ze 74 lata temu Warszawa podjęła nierówną walkę niemieckim okupantem. Patrząc z perspektywy lat wiemy, że powstanie było dramatyczna próbą uratowania niepodległej Polski po II wojnie światowej. Wszystko zmierzało bowiem w kierunku podporządkowania naszego kraju Moskwie. Wyzwolenie Warszawy przez Armię Krajową miało temu zapobiec.

 

Ponad setka osób zebrała się przed godziną 17 na Placu Wolności, gdzie na kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się pamiątkowa tablica. Odpalono racę i w chwili zadumy wsłuchano się w dźwięk syren. Gościem honorowym uroczystości był żołnierz Armii Krajowej mjr. Alojzy Gładykowski.

 

Z uwagi na wysoką temperaturę, dalsza część odbyła się już w kościele. Ksiądz Maciej Reszel poprowadził modlitwę w intencji uczestników Powstania Warszawskiego. W planach była prelekcja IPN, ale w ostatniej chwili Instytut odmówił udziału w uroczystościach. O genezie powstania opowiedział Mariusz Sielski z Młodzieży Wszechpolskiej. W dalszej części miało miejsce śpiewanie pieśni patriotycznych, które poprowadziła Diakonia Społeczna Światło Życie. Na zakończenie przed kościołem odśpiewano hymn narodowy, ubogacony ponownie odpalonymi racami. Po czym z 74 zniczy, pod tablicą pamiątkową, ułożono znak Polski Walczącej. Liczba zniczy nawiązuje do rocznicy wybuchu powstania.

 

 

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu