Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWalczył o niepodległą Bydgoszcz, później w Warszawie walczył o Polskę

Walczył o niepodległą Bydgoszcz, później w Warszawie walczył o Polskę

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 sierpień 2018 00:05
Walczył o niepodległą Bydgoszcz, później w Warszawie walczył o Polskę Fot: Sylwester Braun

Miesiąc temu Rada Miasta Bydgoszczy z okazji 99. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego oddała hołd m.in. redaktorowi Janowi Tesce, za starania na rzecz powrotu Bydgoszczy do grona miast polskich. Dzisiaj przypada kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, pełnego bohaterstwa i wiary w niepoległą Polskę zrywu. Wydarzenia, które miało miejsce ćwierć wieku później, w który Teska ponownie wypełniał swoje patriotyczne obowiązki.

 

Obchodząc rok 100. odzyskania niepodległości nie sposób, abyśmy w Bydgoszczy nie pamiętali o wielkim patriotycznym życiorysie Jana Teski. W 1907 roku w zdominowanej przez Niemców Bydgoszczy Teska założył ,,Dziennik Bydgoski”, polskojęzyczne medium, będące ważnym elementem polskiego oporu wobec polityki germanizacyjnej Berlina. Teska swoje dziecko nazwał ,,Nowy szaniec przeciwko zalewowi niemczyzny”. Za tą działalność spotkały go szykany, wielokrotnie stawał przed niemieckimi sądami, odbywał również karę więzienia. Po wybuchu I wojny światowej, w październiku 1914 zostanie jako szeregowiec wysłany na front zachodni. W tym czasie wydawanie ,,Dziennika Bydgoskiego” przejmie jego żona. Wrócił do Bydgoszczy po wybuchu rewolucji w państwie niemieckim, w 1918 roku. W grudniu 1918 roku znalazł się wśród delegatów bydgoskich na Poznański Sejm Dzielnicowy, na kilka tygodni przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Gdy 28 czerwca 1919 roku Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski podpiszą w Paryżu Traktat Wersalski, spełni się marzenie Teski o powrocie Bydgoszczy do grona polskich miast. Fizycznie nastąpi to w styczniu 1920 roku.

 

Już w Odrodzonej Polsce Jan Teska będzie uważany za jednego w wybitniejszych bydgoszczan, dalej wydając ,,Dziennik Bydgoski” Po wybuchu II wojny światowej Bydgoszcz szybko została zajęta przez Niemców. Ich agresja dość szybko objęła ,,Dziennik Bydgoski”, którego siedziba została spalona. Teska mając tak bogaty patriotycznie życiorys, musiał liczyć się z niemieckim gniewem, dlatego podjął decyzję o wyjeździe do Warszawy, pod nowym nazwiskiem Józefa Topolskiego. Gdyby został zapewne zginałby w Tryszczynie albo w Fordońskiej Dolinie Śmierci, mógłby być jedną z wielu do dzisiaj niezidentyfikowanych ofiar. W najlepszym wypadku trafiłby do obozu pracy.

 

Już jako Józef Topolski nadal wypełniał obowiązki patriotyczne, angażują się w polskie podziemie. Z racji tego, że dość dobrze władał językiem niemieckim został delegowany do ,,Akcji N”, polegającej na osłabianiu morale niemieckich żołnierzy m.in. przez dystrybucje ulotek do nich adresowanych. Został również prezesem Stronnictwa Zrywu Narodowego.

 

Po wybuchu Powstania Warszawskiego pracował w radiu powstańczym ,,Błyskawica”. Zmarł krótko po wojnie.

 

Z tym radiem związały się również losy Jeremiego Przybory, który po wojnie zostanie zapamiętany głównie z Kabaretu Starszych Panów. Przybora w pierwszych latach po wojnie związał się z Bydgoszczą, gdzie pracował jako radiowiec.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Kujawy Zachodnie – mogą zachwycać

  Wielki poeta Jan Kasprowicz w swojej literaturze zachwycał się pięknem Kujaw wiosną. Paweł Kubalewski piękno kujawskiej ziemi pokazuje na ujęciach lotniczych. Żeby za dużo się już nie rozpisywać – zapraszamy do obejrzenia jego dzieła.

 • Jak jako województwo wykorzystaliśmy ostatnie 6 lat?

  Jesteśmy w roku granicznym dla obowiązywania Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku – jutro w ramach dyskusji o stanie województwa na Sejmiku Województwa, planowane jest podsumowanie tego dokumentu, zapewne dojdzie również do dyskusji na temat tego jak wykorzystaliśmy ostatnie lata, w tym również szansę jaką mogły dać fundusze unijne. Dyskusja może być nieco utrudniona, z uwagi na fakt obradowania w formie on-line.

Wiadomości z regionu