Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadny chce rozładować korki poprzez tzw. nawrotki

Radny chce rozładować korki poprzez tzw. nawrotki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 lipiec 2018 00:46

Nawrotki – najprościej mówiąc jest to infrastruktura drogowa umożliwiająca poprzez skręt w lewo wykonanie manewru zawracania, bez konieczności dojazdu do ronda. Taka nawrotka funkcjonuje w Bydgoszczy przy ulicy Focha, na wysokości Opery Nova – pozwala samochodom zjeżdżającym z Mostów Solidarności zawrócić, bez konieczności dojazdu do ronda Jagiellonów.

Radny PiS Szymon Róg uważa, że należy rozważyć budowę w Bydgoszczy większej liczby tego typu nawrotek, co pozwolić ma na upłynnienie ruchu, bowiem kierowcy chcący zawrócić, nie będą korkowali skrzyżowań przed rondami.

 

Takie rozwiązania upłynniają ruch w wielu polskich miastach: np. w Białymstoku normą są tzw. nawrotki przed niemal każdym większym skrzyżowaniem w centrum miasta – argumentuje radny Szymon Róg.

 

Radny wskazuje również dwa miejsca, gdzie takie nawrotki by się przydały. Jedną nawrotkę radny zbudowałby przy ulicy Jagiellońskiej, aby kierowcy chcący zawrócić nie musieli robić tego dopiero na rondzie Fordońskim. Róg wskazuje, że praktycznie od skrzyżowania z Trasą Uniwersytecką przy dworcu PKS, do ronda Fordońskiego, nie ma możliwości zawrócenia, na liczącym około kilometra odcinku. Radny widzi również potrzebę budowy nawrotki przed rondem Jagiellonów, dla samochodów jadących ulicą Bernardyńską. Wyznaczenie nawrotki w tym miejscu, jego zdaniem jest istotne, gdyż wkrótce rozpocznie się rozbudowa ulicy Kujawskiej, co może przełożyć się na większe natężenie ruchu w tym miejscu.

 

Co na to ratusz? Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz poinformował radnego, że Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej jego wniosek przeanalizuje, ale jednocześnie wskazuje, iż nawrotki przebiegające przez tory tramwajowe wpłyną na pogorszenie się bezpieczeństwa. Przewiduje on większą liczbę kolizji, dlatego na chwilę obecną nie przewiduje się wdrożenia pomysłu radnego Szymona Roga.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas