Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadny chce rozładować korki poprzez tzw. nawrotki

Radny chce rozładować korki poprzez tzw. nawrotki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 lipiec 2018 00:46

Nawrotki – najprościej mówiąc jest to infrastruktura drogowa umożliwiająca poprzez skręt w lewo wykonanie manewru zawracania, bez konieczności dojazdu do ronda. Taka nawrotka funkcjonuje w Bydgoszczy przy ulicy Focha, na wysokości Opery Nova – pozwala samochodom zjeżdżającym z Mostów Solidarności zawrócić, bez konieczności dojazdu do ronda Jagiellonów.

Radny PiS Szymon Róg uważa, że należy rozważyć budowę w Bydgoszczy większej liczby tego typu nawrotek, co pozwolić ma na upłynnienie ruchu, bowiem kierowcy chcący zawrócić, nie będą korkowali skrzyżowań przed rondami.

 

Takie rozwiązania upłynniają ruch w wielu polskich miastach: np. w Białymstoku normą są tzw. nawrotki przed niemal każdym większym skrzyżowaniem w centrum miasta – argumentuje radny Szymon Róg.

 

Radny wskazuje również dwa miejsca, gdzie takie nawrotki by się przydały. Jedną nawrotkę radny zbudowałby przy ulicy Jagiellońskiej, aby kierowcy chcący zawrócić nie musieli robić tego dopiero na rondzie Fordońskim. Róg wskazuje, że praktycznie od skrzyżowania z Trasą Uniwersytecką przy dworcu PKS, do ronda Fordońskiego, nie ma możliwości zawrócenia, na liczącym około kilometra odcinku. Radny widzi również potrzebę budowy nawrotki przed rondem Jagiellonów, dla samochodów jadących ulicą Bernardyńską. Wyznaczenie nawrotki w tym miejscu, jego zdaniem jest istotne, gdyż wkrótce rozpocznie się rozbudowa ulicy Kujawskiej, co może przełożyć się na większe natężenie ruchu w tym miejscu.

 

Co na to ratusz? Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz poinformował radnego, że Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej jego wniosek przeanalizuje, ale jednocześnie wskazuje, iż nawrotki przebiegające przez tory tramwajowe wpłyną na pogorszenie się bezpieczeństwa. Przewiduje on większą liczbę kolizji, dlatego na chwilę obecną nie przewiduje się wdrożenia pomysłu radnego Szymona Roga.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas