Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKosztowny dla CWZS konflikt. Dlaczego potrzebne jest porozumienie (opinia)

Kosztowny dla CWZS konflikt. Dlaczego potrzebne jest porozumienie (opinia)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 lipiec 2018 11:21

Wojna, bo tak można określić spór Cywilno-Wojkowego Związku Sportowego ze Stowarzyszeniem Piłkarskim ,,Zawisza” trwa już od wielu lat i jest dość kosztowną batalią, bo jak przyznał jeden z wiceprezesów CWZS, związek na koszty sądowo-prawne musiał przeznaczyć już około 200 tys. zł. Ostatni wyrok Sądu Apelacyjnego otwiera SP Zawisza drogę do ubiegania się o kilkukrotnie wyższe rekompensaty.

Rozwiązanie tego konfliktu leży zatem w interesie nas wszystkich. Wokół Stowarzyszenia Piłkarskiego ,,Zawisza” powstał dobry klimat na odbudowę piłki nożnej w Bydgoszczy z prawdziwego zdarzenia, w którą chce się coraz chętniej włączać lokalny biznes. Powrót SP Zawisza na Gdańską. mógłby temu dziełu znacząco pomóc. Bydgoszcz przecież zasługuje na wielką piłkę.

 

Z drugiej strony rozejm jest też w interesie CWZS, bowiem jak już wspomniałem, związek nie może być pewien czy za chwilę koszty tej wojny nie wzrosną o kolejne setki tysięcy złotych, a może nawet przekroczą milion złotych. Dla CWZS oznaczałoby to poważne tarapaty finansowe, co zapewne będzie musiało się zakończyć wyłożeniem pieniędzy przez podatników.

 

Prezes CWZS Waldemar Keister przedstawił we wtorek swoje warunki brzegowe, jakie musi spełnić SP Zawisza, aby móc mówić o porozumieniu. Osobiście odebrałem je jako warunki zaporowe, bowiem mając widmo odszkodowań w setkach tysięcy złotych, stawianie się w pozycji siły raczej nie służy rozwiązaniu sporu. Polem negocjacji pomiędzy podmiotami powinna być natomiast kwestia odszkodowań, aby ten temat załatwić polubownie.

 

CWZS domaga się od SP Zawisza zrzeczenia się patentów na herb i nazwę Zawisza w zakresie piłki nożnej. Wiceprezes CWZS Dariusz Bednarek wprost powiedział, że taki stan jest problematyczny dla powołanego w ramach CWZS piłkarskiego MUKS, który nie ma prawa posługiwać się nazwą Zawisza. MUKS został powołany po wykluczeniu SP Zawisza z CWZS, aby przy ulicy Gdańskiej odbywało się jakiekolwiek szkolenie piłkarskie. W pewnym sensie był on zatem powołany przeciwko Stowarzyszeniu Piłkarskiemu ,,Zawisza”. Kto wie, czy gdyby MUKS mógł używać nazwy Zawisza, nie zarejestrowałby drużyny seniorów, co by tylko ułatwiło prowadzoną przez CWZS politykę izolacji SP Zawisza. Dlatego na obecnym etapie sprawa ta nie powinna być przedmiotem negocjacji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu