Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMural z papieżem bez zgody konserwatora zabytków. Kolejne kontrowersje

Mural z papieżem bez zgody konserwatora zabytków. Kolejne kontrowersje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 lipiec 2018 14:10
Mural z papieżem bez zgody konserwatora zabytków. Kolejne kontrowersje Fot: Bogusław Białas

W czerwcu Bydgoszcz w darze od marszałka województwa otrzymała przy ulicy Nakielskiej 22 mural przedstawiający postać św. Jana Pawła II, który wywołał w mieście kontrowersje. Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego, jeżeli oddawać hołd papieżowi Polakowi, to musi być to dzieło o wysokich walorach artystycznych, czego nie spełnia powstałe dzieło.

Swoją oceną prezydent Rafał Bruski dzieli się w odpowiedzi na interpelacje radnego Jarosława Wenderlicha. Radny próbował ustalić, czy mural uzyskał odpowiednie zgody, bowiem opinie Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu były w tej materii dość rozbieżne.

 

Prezydent informuje, że Urząd Marszałkowski zwrócił się do jednego wydziałów ratusza w formie e-mailowej, z prośbą o wskazanie lokalizacji gdzie mógłby zostać namalowany mural. Sprawę przekazano do Plastyka Miasta, który z kolei poprosił o wytypowanie lokalizacji ADM. Wyjaśnia to zatem, dlaczego mural powstał na budynku należącym do ADM.

 

Na tym jednak uzgodnienia się skończyły. Prezydent stwierdza, że przed rozpoczęciem prac na elewacji nie powiadomiono nawet Wydziału Administracji Budowlanej Urzędu Miasta. Nie poczyniono również ustaleń z konserwatorem zabytków, choć mural powstał na budynku z 1902 roku, który znajduje się w rejestrze zabytków. Mural kosztował 25 tys. zł.

 

Jan Paweł II jako wybitny Polak i honorowy obywatel Miasta Bydgoszczy zasługuje na dzieło ponadczasowe o wysokich walorach artystycznych i poznawczych. Mural przy ulicy Nakielskiej 22 zdaniem ekspertów nie spełnia żadnego z wyżej wymienionych kryteriów – ocenia prezydent Rafał Bruski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu