Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOdeszła królowa i ambasadorka Bydgoszczy

Odeszła królowa i ambasadorka Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 30 czerwiec 2018 10:55
Odeszła królowa i ambasadorka Bydgoszczy CC BY-SA 2.0 by Ja Fryta

W wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska – siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, zdaniem wielu największa polska lekkoatletka. Po zakończeniu kariery sportowej angażowała się w rozwój tej dyscypliny działając w zarządzie PZLA od 1980 do 2009 roku.

Irena Szewińska, co trzeba jasno podkreślić, była osobom bardzo życzliwą Bydgoszczy, dlatego też w 2005 roku Rada Miasta Bydgoszczy nadała jej honorowego obywatelstwo. W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że jej zasługi pozwoliły podnieść rangę lekkiej atletyki w Polsce, co przełożyło się na sukcesy polskich lekkoatletów. Dalej czytamy, że wspierała ambicje Bydgoszczy do organizacji wielkich imprez, dzięki czemu od 1999 roku nad Brdą gościliśmy ważne imprezy międzynarodowe. Szewińska chętnie odwiedzała Bydgoszcz, będąc gościem honorowym organizowanych u nas zawodów lekkoatletycznych.

 

Autograf Ireny Szewińskiej zdobi również ulicę Długą w Alei Bydgoskich Autografów.

 

Największe sukcesy sportowe Ireny Szewińskiej to trzykrotne wywalczenie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich – pierwszy w Tokio w 1964 w sztafecie 4x100 metrów, drugi w Meksyku w 1968 roku w biegu na 200 metrów oraz w Montrealu w 1976 roku w biegu na 400 metrów. We wspomnianym na początku Tokio Szewińska indywidualnie zdobyła jeszcze dwa srebrne medale: w biegu na 200 metrów i w skoku w dal.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu