Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCentrum Gier Wojennych i Innowacji NATO ma powstać w Bydgoszczy

Centrum Gier Wojennych i Innowacji NATO ma powstać w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 czerwiec 2018 17:10

Informacja o planie ulokowania w Bydgoszczy nowych kompetencji padła dzisiaj z ust niemieckiego admirała Manfreda Nielsona, zastępcy naczelnego dowódcy ds. transformacji NATO. W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy trwają obecnie coroczne ćwiczenia interoperacyjności bojowej CWIX.

Ćwiczenia CWIX są najważniejszym ćwiczeniem interoperacyjności w NATO, co roku ich gospodarzem jest Bydgoszcz. To w trakcie CWIX państwa członkowskie NATO oraz sprzymierzone testują najnowsze rozwiązania technologiczne dotyczące aspektów dowodzenia, w celu budowania lepszej wzajemnej komunikacji oraz wykrycia potencjalnych błędów i słabych punktów, żeby nie doszło do nich już na realnym polu działania bojowego.

 

- Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej nazywane popularnie CWIX są największym w NATO dorocznym ćwiczeniem poświęconym interoperacyjności – wyjaśnia admirał Manfred Nielson, zastępca naczelnego dowódcy ds. transformacji, który goszcząc w Bydgoszczy bezpośrednio przygląda się przebiegowi ćwiczeń - Jesteśmy niezwykle wdzięczni państwu polskiemu, które zapewnia funkcjonowanie szkolenia CWIX oraz funkcjonowania Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Admirał Nielson również wyraził wdzięczność Miastu Bydgoszcz za dobrą współpracę z JFTC.

 

- Tutaj w Bydgoszczy planujemy utworzyć światowej klasy centrum eksperymentów, gier wojennych i innowacji oraz zatwierdzania planów – zapowiedział admirał. Po tonie jego wypowiedzi można wywnioskować, że przygotowania do wdrażania tego pomysłu są dość daleko zaawansowane – Bez rzetelnego wsparcia Polski jako gospodarza oraz Miasta Bydgoszczy takie cele byłyby niemożliwe.

 

Nowa funkcjonalność JFTC byłaby rozszerzeniem kompetencji mieszczącej się przy ulicy Szubińskiej jednostki. JFTC nadal będzie bowiem zajmować się przygotowywaniem kadry oficerskiej do misji zagranicznych.

 

 

Admirał wspomniał, że ćwiczenia CWIX w Bydgoszczy odbywają się w dość ważnym momencie, bowiem za 2 tygodnie w Brukseli odbędzie się szczyt NATO, gdzie przywódcy państw zdecydują o kierunkach działania Paktu Północnoatlantyckiego w ciągu najbliższych 2 lat - Musimy być wstanie szybko odpowiedzieć, aby móc obronić naszych sojuszników. W tym tygodniu ministrowie obrony uzgodnili tzw. inicjatywę gotowości, tzw. czterech ,,30”. Sojusznicy zobowiązali się do 2030 roku posiadać 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów wojennyh gotowych do działania w ciągu maksymalnie 30 dni. Interoperacyjność to kluczowa zdolność dzięki które jednostki międzynarodowe mogą działać razem. Jest to fundament wszystkich połączonych, wielonarodowych operacji.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu