Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek zaczyna się otwierać na bydgoską koncepcję multimodalności

Marszałek zaczyna się otwierać na bydgoską koncepcję multimodalności

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 25 czerwiec 2018 19:44
Marszałek zaczyna się otwierać na bydgoską koncepcję multimodalności Grafika: Pracownia Archigeum

Na dzisiejszej sesji sejmiku marszałek Piotr Całbecki przyznał, że jako województwo nie możemy przespać szansy jaką byłoby wykorzystanie przebiegających przez kujawsko-pomorskie linii kolejowych i dróg transportu samochodowego. Padły również deklaracje, że przy tworzeniu nowej strategii rozwoju województwa powinien zostać położony większy nacisk na ten aspekt, niż miało to miejsce w obecnie obowiązującej strategii.

 

Temat powstania węzła multimodalnego w Bydgoszczy poruszył już kolejny raz na sesji radny Roman Jasiakiewicz, który nawiązał do konferencji poświęconej sieci TEN-T w Gdyni, która miała miejsce w pierwszej części bieżącego miesiąca - Po konferencji która miała miejsce w Gdyni wydaje się konieczne, abyśmy baczną uwagę zwrócili na platformę multimodalną, która mieścić się będzie w trzech kategoriach – przede wszystkim dróg kolejowych, dróg szybkiego ruchu oraz lotniczych CARGO. Temu była poświęcona ta konferencja, tym bardziej, że budowa autostrady morskiej Gdynia – Karlskrona jest praktycznie przesądzona, przesądzony jest również udział Karlskrony w systemie TEN-T.

 

Więcej o konferencji w Gdyni piszemy: Gdynia z Karlskroną otworzyć może nam bramy do Skandynawii

 

- Puste kontenery EMMY, które płynęły Wisła nie wywołały entuzjazmu zgromadzonych - kontynuował Jasiakiewicz, po raz któryś już raz podkreślając, że zbyt bardzo Samorząd Województwa skupia się na budowaniu multimodalności w oparciu o odległe w czasie i bardzo niepewne drogi wodne, gdy mamy duży potencjał kolejowy.

 

Dyrektor Rafał Pietrucień bronił koncepcji opartej o drogi wodne, ale nie krył również, że w pracach nad nową strategią należy się skupić też na wykorzystaniu potencjału kolejowego, o co zabiegają bydgoscy samorządowcy.

 

- Projekt EMMA nie może stanowić zasłony dymnej dla rzeczywistych, możliwych dzisiaj do osiągnięcia celów, a transport kolejowy jest w ogóle na świecie kluczowy i w naszym kraju powinien być – przyznał marszałek Piotr Całbecki - Mamy tak dogodne usytuowanie jeżeli chodzi o połączenie z drogami kolei, z drogami samochodowymi. Nie wolno nam tego momentu dzisiaj przespać.

 

Widać tutaj pewną ewolucje poglądów Zarządu Województwa, bo jeszcze niedawno pełnomocnik marszałka ds. dróg wodnych krytykował pomysł powstania kolejowej platformy w Bydgoszczy, która miała zagrażać wizji budowy portu rzecznego w oparciu o projekt EMMA.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu