Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBIP to nie jest miejsce do publikowania subiektywnych opinii

BIP to nie jest miejsce do publikowania subiektywnych opinii

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 czerwiec 2018 14:13

O wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja, w sprawie sporu pomiędzy zwolnionym byłym dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach a wicewójtem tej gminy już pisaliśmy. Okazuje się, że pewna wzmianka o tym wyroku pojawiła się w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej, trudno nazwać ją jednak komunikatem, bowiem bardziej przypomina w treści subiektywną opinię, na dodatek anonimowego autora.

 

W lutym wicewójt Jan Jaworski wydał zarządzenie na mocy którego odwołał z funkcji dyrektora GCK Łukasza Narolskiego. Narolski poszedł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy zarzucając, że zarządzenie Jaworskiego nie ma mocy prawnej. W dniu 30 maja WSA orzekł w sentencji: Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2018 r. sprawy ze skargi Łukasza Narolskiego na zarządzenie Wójta Gminy [...] z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie odwołania dyrektora gminnego centrum kultury 1. stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia, 2. zasądza od Gminy Białe Błota na rzecz skarżącego Łukasza Narolskiego kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

Na chwilę obecną skład orzekający nie sporządził jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku, stąd też jedynym faktem jakim dysponujemy jest zacytowana powyżej sentencja. Na rozprawie w dniu 30 maja sędziowie przedstawili jedynie krótkie uzasadnienie.

 

Tego samego dnia na stronach BIP gminy Białe Błota ukazał się anonimowy komunikat:

Informujemy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 30.05.2018 roku potwierdził, że zastępca Wójta Gminy Białe Błota Jan Jaworski wykonuje zadania i kompetencje Wójta Gminy Białe Błota zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wyrok ten kończy dyskusję związaną ze sposobem powołania zastępcy wójta w gminie Białe Błota.

 

Zważywszy, że treść komunikatu w żaden sposób nie nawiązuje do sentencji, ma on co najwyżej charakter czyjeś subiektywnej oceny. Niestety nie podano autora. Ta opinia traktowana jest w tym wypadku jako stanowisko Urzędu Gminy, do którego kompetencji nie należy ustalanie czy opinia publiczna powinna zakończyć dyskusję w danej sprawie, czy dalej ją kontynuować.

 

Podważane kompetencje wicewójta

Narolski wśród szeregu argumentów którymi uzasadniał nieważność zarządzenia wójta, wskazywał również wątpliwości czy wicewójt Jaworski jest władny do wydawania zarządzeń wójta. Przypomnijmy – jesienią ubiegłego roku zatrzymany został wójt Białych Błot Maciej K., w związku z tym na podstawie ustawy o samorządzie gminnym jego obowiązki przejął wicewójt Jan Czekajewski. W grudniu, tuż przed przejściem na emeryturę, Czekajewski powołał ,,drugiego wicewójta” Jana Jaworskiego, który piastuje obowiązki wójta do dzisiaj. Pojawiają się wątpliwości czy ,,drugi wicewójt” w świetle ustawy może zastępować wójta w trakcie przemijającej przeszkody do pełnienia swoich obowiązków (taki jest obecnie status Macieja K.).

 

W tej materii spór Narolskiego z wicewójtem może mieć wymiar dotyczący zachowania praworządności w całej gminie.

 

Wyrok nieprawomocny

Nawet jeśli w uzasadnieniu wyroku okaże się, że zdaniem WSA nie ma przesłanek, aby podważać mandat pełnienia obowiązków wójta przez wicewójta Jaworskiego, to cały czas jest to wyrok nieprawomocny. Obie strony mogą złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Stąd też tym bardziej może dziwić opinia z BIP gminy Białe Błota, o zamknięciu dyskusji.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu