Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPierwszy wyrok za uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Pierwszy wyrok za uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 czerwiec 2018 07:03

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zaocznie skazał uczestnika marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na 300 zł grzywny, który odbył się 1 marca. Uroczystości zostały zakłócone przez działaczy Obywateli RP. Najprawdopodobniej będzie złożone odwołanie od tego wyroku, bowiem tryb zaoczny nie dał uczestnikowi uroczystości patriotycznych możliwości obrony.

 

Uroczystości odbywające się w dniu 1 marca, zakończyły się przy skwerze im. Leszka Białego. Wcześniej miał miejsce przemarsz z parafii jezuickiej przy Placu Kościeleckich. Przy skwerze pojawiła się również grupa Obywateli RP, którym towarzyszyły hasła mogące sugerować, iż za część Żołnierzy Wyklętych należy się wstydzić. Jednocześnie wszystko co się działo filmowali i transmitowali na żywo. Zamieszanie wybuchło gdy okazało się, że jedna osoba w tym gronie nie ściągnęła czapki w czasie hymnu. Ze strony części uczestników uroczystości padły okrzyki - ,,komuchy”.

 

Do opuszczenia zgromadzenia przez Obywateli RP wezwał przewodniczący zgromadzenia, wskazując prowokacyjne ich zachowanie, co mogło zakłócić pokojowemu przebiegowi uroczystości. Grupa ta odmówiła jednak wykonania tego polecenia, przez co sytuacja zaczęła eskalować. Wówczas do akcji wkroczyli stojący z boku policjanci, którzy rozdzielili Obywateli RP od uczestników zgromadzenia oraz ich wylegitymowali. Policjanci nie stwierdzili jednak naruszenia prawa ze strony Obywateli RP. Zlekceważenie polecenia przewodniczącego zgromadzenia nie zakwalifikowano do wykroczenia.

 

Wszczęto natomiast dochodzenie na wniosek Obywateli RP z tytułu zniewagi. W oparciu o nagrania dostępne w internecie Sąd Rejonowy wydał na razie jeden wyrok skazujący na grzywnę w wysokości 300 zł.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu