Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ma już II tom encyklopedii sobie poświęconej

Bydgoszcz ma już II tom encyklopedii sobie poświęconej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 czerwiec 2018 00:10

6 lat minęło od wydania I tomu Encyklopedii Bydgoszczy wydanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W czwartek TMMB zaprezentowało II tom i na pewno nie ostatni. Poznaliśmy również Bydgoszczanina Roku wybranego przez Towarzystwo.

Uroczystość poświęcona obu wydarzeniom miała miejsce w Domu Polskim. Podniosłości nadał jej koncert ,,Skarby muzyki polskiej w 100. lecie odzyskania Niepodległości Polski” w wykonaniu na fortepianie: Marzeny Buchwald i Joanny Derendy-Łukasik oraz sopranistki Beaty Bobińskiej.

 

Redaktor naczelny dwóch pierwszych tomów Encyklopedii Bydgoszczy prof. Włodzimierz Jastrzębski przyznał, że w postanie II tomu liczącej ponad 500 stron Encyklopedii zaangażowało się około 200 osób. Wyraził również nadzieje, że 3 tom powstanie w ciągu najbliższych 5 lat. Niewykluczone jest, że powstanie jeszcze uzupełniający 4 tom. Drugi tom składa się z 8 rozdziałów: Architektura, Film, Historia i Polityka, Kultura, Media, Oświata i Wojsko. Łącznie w trzech tomach ma być 25 działów.

 

 

Bydgoszczanin Roku

W dalszej przeszłości Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, najstarsza towarzystwo miłośników miast na ziemiach polskich, przyznawało zaszczytny tytuł Bydgoszczanina Roku. Do tej tradycji TMMB powraca. Pierwszym laureatem tego tytułu został Prezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz właściciel firmy cukierniczej Jago Jan Gogolewski – Poznałem go jako człowieka nadzwyczaj skromnego, który nigdy nie odmawiał pomocy. Jest to działacz społeczny wielkiego formatu – mówił w ramach laudacji prezes TMMB Jerzy Derenda.

 

Dekoracji Bydgoszcznina Roku dokonali wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński i Lech Zagłoba-Zygler, a także zastępca prezydenta Anna Mackiewicz.

 

- Nie jestem człowiek mowy, ale czynu – mówił Gogolewski – Nie wiem czym na to zasłużyłem, choć w Bydgoszczy się urodziłem, dla Bydgoszczy pracowałem i będę pracował dalej.

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu