Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej

Pod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 czerwiec 2018 20:24
Pod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej Fot: capt. John Strickland

W ostatnim czasie odżyła dyskusja na temat ulokowania w Polsce stałych baz wojsk amerykańskich. Kluczowe decyzje będzie musiał podjąć amerykański Senat. Okazuje się jednak, że polskie ministerstwo opracowało koncepcje ulokowania stałej amerykańskiej dywizji pancernej wskazując na Bydgoszcz i Toruń.

„Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland” to tytuł opracowania przekazanego amerykańskiej administracji przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. O powstaniu takiego dokumentu informuje portal defence24.pl wskazując, ze przy wsparciu przez Polskę kwotą 1,5 – 2 mld dolarów w rejonie Bydgoszczy i Torunia miałaby powstać baza amerykańskiej dywizji pancernej.

 

Do opracowania udało nam się dotrzeć i wynika z niego, iż z uwagi na potencjał militarny Bydgoszczy oraz Torunia, w naszym regionie rekomenduje się powstanie amerykańskiej dywizji pancernej. Za atuty wskazuje się funkcjonowanie w Bydgoszczy instytucji NATO (w tym Centrum Szkolenia Sił Połączonych), funkcjonowania lotniska cywilnego oraz licznych mniejszych lotnisk w regionie, infrastruktury związanej z przemysłem lotniczym (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2), bliskie położenie portu marynarki wojennej w Gdyni oraz konsulatu USA w Poznaniu, a także dobre połączenia z Niemcami (bazy miałyby zostać ulokowane głównie do obrony przed Federacją Rosyjską). Raport wskazuje również na funkcjonowaniu w Bydgoszczy i Toruniu 15 szpitali, 7 uniwersytetów i 2 międzynarodowych szkół.

 

Atuty Bydgoszczy według opracowania:

 

Jeżeli chodzi o Toruń, to za atuty wskazuje się funkcjonowanie na południe od miasta dużego poligonu (większego powierzchnią od strefy zurbanizowanej w mieście) oraz centrum szkolenia artylerii. Dodatkowo wskazano na bliskie położenie jednostek wojskowych z Grudziądza i Brodnicy oraz 56 Bazy Śmigłowców w Bojowych w Inowrocławiu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W Więcborku Zawisza kończy rundę jesienną

  Do końca rundy jesiennej pozostało już tylko 90 minut gry. Od środy wiemy, że Zawisza będzie na pewno po tej rundzie liderem, o trzy punkty w Więcborku trzeba jednak grać, bowiem cały czas otwarty jest rozmiar przewagi nad wiceliderem. Zwycięstwo nad Gromem na pewno ułatwi niebiesko-czarnym psychiczne przygotowania do wiosny, gdy decydować będzie się kwestia awansu do IV ligi.

 • Z meczu Cyklonu Kończewice z Zawiszą

  W zaległym meczu 11 kolejki V ligi Cyklon Kończewice podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Bydgoski zespół dzięki zwycięstwu w tym meczu będzie na pewno liderem do końca roku. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego  tego meczu.

Wiadomości sportowe

 • Dzisiaj kończy się kadencja 2014-2018

  Dzień 19 listopada jest ostatnim kadencji samorządowej, dzisiaj wygasną mandaty radnych gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz organów władzy wykonawczej: prezydentów, burmistrzów i wójtów. W przyszłym tygodniu samorządowcy wybrani w wyborach 21 października lub 4 listopada złożą ślubowania.

 • W środę i w czwartek zawyją syreny

  W dniach 14 i 15 listopada odbywać będą się ogólnopolskie ćwiczenia systemu ostrzegania i alarmowania ludności pn. ,,RENEGADE – SAREX 18/II”. W ramach tego treningu w godzinach 9:00-15:00 zostanie przeprowadzona głośna próba uruchomienia systemów alarmowych.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.