Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej

Pod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 czerwiec 2018 20:24
Pod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej Fot: capt. John Strickland

W ostatnim czasie odżyła dyskusja na temat ulokowania w Polsce stałych baz wojsk amerykańskich. Kluczowe decyzje będzie musiał podjąć amerykański Senat. Okazuje się jednak, że polskie ministerstwo opracowało koncepcje ulokowania stałej amerykańskiej dywizji pancernej wskazując na Bydgoszcz i Toruń.

„Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland” to tytuł opracowania przekazanego amerykańskiej administracji przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. O powstaniu takiego dokumentu informuje portal defence24.pl wskazując, ze przy wsparciu przez Polskę kwotą 1,5 – 2 mld dolarów w rejonie Bydgoszczy i Torunia miałaby powstać baza amerykańskiej dywizji pancernej.

 

Do opracowania udało nam się dotrzeć i wynika z niego, iż z uwagi na potencjał militarny Bydgoszczy oraz Torunia, w naszym regionie rekomenduje się powstanie amerykańskiej dywizji pancernej. Za atuty wskazuje się funkcjonowanie w Bydgoszczy instytucji NATO (w tym Centrum Szkolenia Sił Połączonych), funkcjonowania lotniska cywilnego oraz licznych mniejszych lotnisk w regionie, infrastruktury związanej z przemysłem lotniczym (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2), bliskie położenie portu marynarki wojennej w Gdyni oraz konsulatu USA w Poznaniu, a także dobre połączenia z Niemcami (bazy miałyby zostać ulokowane głównie do obrony przed Federacją Rosyjską). Raport wskazuje również na funkcjonowaniu w Bydgoszczy i Toruniu 15 szpitali, 7 uniwersytetów i 2 międzynarodowych szkół.

 

Atuty Bydgoszczy według opracowania:

 

Jeżeli chodzi o Toruń, to za atuty wskazuje się funkcjonowanie na południe od miasta dużego poligonu (większego powierzchnią od strefy zurbanizowanej w mieście) oraz centrum szkolenia artylerii. Dodatkowo wskazano na bliskie położenie jednostek wojskowych z Grudziądza i Brodnicy oraz 56 Bazy Śmigłowców w Bojowych w Inowrocławiu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

 • Zdesperowani rolnicy wyjechali na drogi

  W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.