Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej

Pod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 czerwiec 2018 20:24
Pod Bydgoszczą rozważa się ulokowanie stałej amerykańskiej dywizji pancernej Fot: capt. John Strickland

W ostatnim czasie odżyła dyskusja na temat ulokowania w Polsce stałych baz wojsk amerykańskich. Kluczowe decyzje będzie musiał podjąć amerykański Senat. Okazuje się jednak, że polskie ministerstwo opracowało koncepcje ulokowania stałej amerykańskiej dywizji pancernej wskazując na Bydgoszcz i Toruń.

„Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland” to tytuł opracowania przekazanego amerykańskiej administracji przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. O powstaniu takiego dokumentu informuje portal defence24.pl wskazując, ze przy wsparciu przez Polskę kwotą 1,5 – 2 mld dolarów w rejonie Bydgoszczy i Torunia miałaby powstać baza amerykańskiej dywizji pancernej.

 

Do opracowania udało nam się dotrzeć i wynika z niego, iż z uwagi na potencjał militarny Bydgoszczy oraz Torunia, w naszym regionie rekomenduje się powstanie amerykańskiej dywizji pancernej. Za atuty wskazuje się funkcjonowanie w Bydgoszczy instytucji NATO (w tym Centrum Szkolenia Sił Połączonych), funkcjonowania lotniska cywilnego oraz licznych mniejszych lotnisk w regionie, infrastruktury związanej z przemysłem lotniczym (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2), bliskie położenie portu marynarki wojennej w Gdyni oraz konsulatu USA w Poznaniu, a także dobre połączenia z Niemcami (bazy miałyby zostać ulokowane głównie do obrony przed Federacją Rosyjską). Raport wskazuje również na funkcjonowaniu w Bydgoszczy i Toruniu 15 szpitali, 7 uniwersytetów i 2 międzynarodowych szkół.

 

Atuty Bydgoszczy według opracowania:

 

Jeżeli chodzi o Toruń, to za atuty wskazuje się funkcjonowanie na południe od miasta dużego poligonu (większego powierzchnią od strefy zurbanizowanej w mieście) oraz centrum szkolenia artylerii. Dodatkowo wskazano na bliskie położenie jednostek wojskowych z Grudziądza i Brodnicy oraz 56 Bazy Śmigłowców w Bojowych w Inowrocławiu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brąz Kobielskiego i Baumgart w Lublinie

  Od piątku w Lublinie trwają 94. PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce – w sobotnim konkursie skoku w wzwyż brązowy medal zdobył młody zawodnik MKS Inowrocław Norbert Kobielski. Najniższy stopień podium wywalczyła również Iga Baumgart z BKS Bydgoszcz.

 • Trwają lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Na razie tylko jeden medal dla naszego regionu

  W piątek w Lublinie rozpoczęły się 94. PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Za nami pierwszy dzień zmagań i tylko jeden medal dla reprezentanta naszego regionu – Remigiusza Olszewskiego w biegu na 100 metrów. Dzisiaj trzymajmy natomiast kciuki za Norberta Kobielskiego.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Prezydent RP zawnioskował o referendum konstytucyjne

  Oficjalny wniosek do Senatu RP o przeprowadzenie w dniach 10-11 listopada referendum konstytucyjnego złożył w piątek prezydent Andrzej Duda. Polacy mieliby w nim odpowiedzieć na 10 pytań. Wcześniej potrzebna będzie zgoda Senatu.

 • Pod Toruniem premier Morawiecki zapowiedział ,,Plan dla wsi”

  - Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki, bez silnego polskiego rolnictwa – mówił w środę na spotkaniu w Głogowie, w podtoruńskiej gminie Obrowo, premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił w województwie kujawsko-pomorskim, którego gospodarka w dużej mierze oparta jest o rolnictwo, o potrzebie nadrobienia wieloletnich zapóźnień rozwojowych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.