Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Róża to symbol doskonałości Maryi”

,,Róża to symbol doskonałości Maryi”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 31 maj 2018 23:22

VIII Koncerty Maryjne z Różą zakończone, za nami blisko 30-ci wspaniałych koncertów w bydgoskiej Katedrze oraz również w innych kościołach regionu, w tym roku również w Poznaniu. Osoby, które w miarę często przychodziły posłuchać wspaniałych występów, zapewne w pierwszych dniach poczują pustkę, ale tak to już jest, że to co dobre to się szybko kończy.

 

W finałowym koncercie mogliśmy posłuchać górnolotnego występu profesjonalistów z zespołu Bydgoscy Soliści „ARTE CON BRIO” wraz z sopranistką Emilią Mikołajczyk. Było poważnie, pojawiły się pieśni uznanych kompozytorów -chociażby ,,Ave Maria” Mozarta, czy ,,Alleluja” Haendela, ten ostatni utwór mogliśmy posłuchać wykonany tylko i wyłącznie przez instrumenty strunowe, co dla słuchaczy mogło być ciekawym przeżyciem. Rozpoczęto koncert jednak od ,,Te Deum” Charpentiera:

 

Miała również miejsce pewna premiera - ,,Hymnu do Świętego Ducha” skomponowanego przez Agatę Jarecką, która w ,,ARTE CON BRIO” grała na wiolonczeli.

 

Ave Maria Mozarta:

 

Na zakończenie w ramach bis-u licznie zebrana w Katedrze publiczność mogła usłyszeć ulubioną pieśń św. Jana Pawła II ,,Barkę”.

 

Zespół Bydgoscy Soliści „ARTE CON BRIO” wystąpił w czwartek, w składzie: Krystyna Prystasz - I skrzypce, Marcin Pawełczyk - II skrzypce, Mirosław Przybył - altówka/kierownik artystyczny, Agata Jarecka - wiolonczela.

 

- Róża w symbolice chrześcijańskiej to symbol Chrystusa, symbol doskonałości Maryi, ale to również symbol całej społeczności która jest w niebie – mówił z przejęciem prof. Benedykt Odya, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który wraz z chórem tej uczelni występował w tegorocznej edycji koncertów - Dyrygując chórem mogę spoglądać na ołtarz, zawsze kieruje wzrok na ten obraz (od redakcji: wskazanie na kopie obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości), ona mi przypomina jedno zdanie, które dociera do mnie najmocniej w każdej eucharystii w której uczestniczę. Przed ,,sanctus” kapłan odpowiada, że razem z aniołami śpiewajmy. Moim celem jest to, że abym mógł zaśpiewać, przechodząc to życie na ziemi, razem z aniołami ten utwór ,,Święty, Święty, Święty”.

 

Tegoroczne koncerty odbywały się pod przesłaniem 100. odzyskania przez Polskę niepodległości, u progu powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jak podkreśla prezes Jerzy Derenda, który poświęcił ostatni miesiąc organizacji tych koncertów, po powrocie Bydgoszczy do Polski ludność nie poszła do knajp świętować, ale w latach 1925-1926 zrodziła się inicjatywa dziękowania Matce Bożej poprzez śpiew w Katedrze. Przed 8-laty tą tradycję koncertową reaktywowało Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

Przy tym wspaniałym dziele powstał przy okazji dość ciekawy przegląd chórów regionalnych.

 

W sobotę na Portalu Kujawskim ukaże się podsumowanie VIII edycji Koncertów Maryjnych z Różą.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu