Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLiczba koncesji na sprzedaż alkoholu ma spadać

Liczba koncesji na sprzedaż alkoholu ma spadać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 maj 2018 16:02

Swego czasu na portalach społecznościowych żartowano, że w Bydgoszczy działa więcej sklepów monopolowych niż w całej Norwegii. Ratusz proponuje radnym uchwałę, która ograniczyć ma nieco maksymalną liczbę wydawanych koncesji. Jeżeli radni przyjmą te limity, to i tak Norwegia z Bydgoszczą nie wygra w tej statystyce.

Ustalenie górnych limitów przyznawanych koncesji jest pomysłem rządu. Sejm uchwalił przepisy, które wymagają na samorządach ustalenie maksymalnej liczby przyznawanych zezwoleń, z jednoczesnym założeniem dążenia do ograniczania dostępu do alkoholu. Wcześniejsze przepisy umożliwiały radnym jedynie możliwość ustalenia maksymalnych limitów jeżeli chodzi o liczbę punktów sprzedaży mocniejszych alkoholi, teraz regulacji maksymalnej podlegać będzie nawet sprzedaż piwa.

 

Z danych przedstawionych radnym na Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego wynika, że obecnie w Bydgoszczy wydanych jest 3,5 tys. zezwoleń na sprzedaż alkoholu – są to zezwolenia na sprzedaż tzw. sklepową, działalność lokali umożliwiających spożywanie alkoholu oraz zezwolenia jednorazowe.

 

Propozycja opracowana przez Urząd Miasta we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Ośrodkiem Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki ,,BORPA” zakłada limit nieprzekraczający 2,4 tys. punktów sprzedaży (w tę liczbę wchodzić będą również zezwolenia jednorazowe na imprezy masowe). Zakłada się funkcjonowanie 900 zezwoleń na sprzedaż piwa, 750 na alkohole od 4,5 – 18% niebędące piwami oraz 730 zezwolenia na alkohole powyżej 18%. Jutro nad uchwałą wskazującą na potrzebę ustalenia powyższych limitów będą głosowali radni. Jeżeli zaakceptują przygotowany projekt, wówczas trafi on pod dalsze konsultacje z radami osiedlowymi oraz dowódcą garnizonu wojskowego. Dopiero po tych konsultacjach Rada Miasta Bydgoszczy ustali ostateczne limity koncesji.

 

Nowa ustawa umożliwia również samorządom ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy. Obecnie nie zanosi się jednak na wprowadzenie takich obostrzeń w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu