Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent rozmawiał z parlamentarzystami i radnymi województwa o wyzwaniach stojących przed Bydgoszczą

Prezydent rozmawiał z parlamentarzystami i radnymi województwa o wyzwaniach stojących przed Bydgoszczą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 maj 2018 16:53
Prezydent rozmawiał z parlamentarzystami i radnymi województwa o wyzwaniach stojących przed Bydgoszczą Fot: UMB

W poniedziałek odbyło się kolejne cykliczne spotkanie prezydenta Rafała Bruskiego z parlamentarzystami reprezentującymi okręg bydgoski, radnymi województwa oraz przedstawicielami klubów radnych. Dyskutowano m.in. o reformie szkolnictwa wyższego oraz zastoju przy realizacji II etapu Trasy Uniwersyteckiej.

 

W spotkaniu zabrakło parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, stąd też owoce tego spotkania mogą być nieco ograniczone. Sprawiło to również, iż było to praktycznie spotkanie polityków PO – SLD Lewicy Razem. Obóz rządzący reprezentował bowiem tylko radny wojewódzki Andrzej Walkowiak.

 

Rozmawiano przede wszystkim o przygotowywanej przez rząd reformie szkolnictwa wyższego, która może oznaczać stałe zakorzenienie się bydgoskich uniwersytetów poza grupą najważniejszych uczelni w Polsce. Dyskusja była jednak o tyle problematyczna, że do tej pory rektorzy uczelni nie zorganizowali debaty społecznej, której była od dłuższego czasu mowa. W przyszłym tygodniu odbędzie się najprawdopodobniej spotkanie władz bydgoskich uczelni z parlamentarzystami i samorządowcami. Dopiero po tym spotkaniu będzie można wrócić do tematu.

 

Prezydent Bruski wskazywał również na potrzebę lobbingu parlamentarzystów na rzecz uwzględnienia planów budowy hali lekkoatletycznej na Zawiszy wśród inwestycji kluczowych, mogących liczyć na dofinansowanie.

 

Poruszono również opóźniającą się egzekucję tartaku przy ulicy Ujejskiego przez wojewodę - Na spotkaniu przedstawiona została informacja na temat prośby prezydenta skierowanej do Premiera Mateusza Morawieckiego. W dniu 9 marca 2018 r. Kancelaria Premiera przekazała pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z kolei Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 22 marca 2018 r. wystąpił do Ministra Inwestycji i Rozwoju, by ten udzielił odpowiedzi. W dniu 18 maja, prezydent ponownie wystąpił do Premiera z prośbą o odpowiedź i interwencję, gdyż - mimo zaangażowania Kancelarii Premiera oraz dwóch Minister - nie udało się udzielić miastu odpowiedzi – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

Udział w spotkaniu wzięli: posłowie Eugeniusz Kłopotek, Paweł Olszewski, Zbigniew Pawłowicz, Michał Stasiński, senator Jan Rulewski, radni sejmiku województwa: Roman Jasiakiewicz, Maciej Świątkowski, Andrzej Walkowiak, radni miasta reprezentujący Kluby Radnych: Monika Matowska (PO), Jan Szopiński (SLD-Lewica Razem) oraz radny miasta Ireneusz Nitkiewicz w imieniu Europosła Janusza Zemke. W spotkaniu uczestniczył także wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • GIS apeluje o rozważenie innych form protestów

  Rozmaite wydarzenia w sferze publicznej nie powinny odwracać naszej uwagi od trwającej epidemii; zwracam się do uczestników protestów o rozważenie innych metod wyrażania swoich poglądów niż zgromadzenia – przekazał w czwartek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

  Etykiety: covid19 aborcja
 • Budowa drogi S-10 opóźni się o kilka miesięcy

  Na przełomie 2020 i 2021 roku planowano ogłoszenie przetargu na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10. Opóźnia się jednak uprawomocnienie decyzji środowiskowej – do wydanej bowiem 24 lutego 2020 roku decyzji środowiskowej złożono jednak szereg odwołań, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska planował rozpatrzyć je do 26 października.

Wiadomości z regionu