Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW weekend muzea otworzą się szczególnie na zwiedzających

W weekend muzea otworzą się szczególnie na zwiedzających

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 maj 2018 07:42

Stałym punktem majowego kalendarza stała się Europejska Noc Muzeów – tego dnia placówki muzealne będą otwarte dłużej (w Bydgoszczy zazwyczaj do godzin 24:00 – 1:00), zobaczyć ekspozycję będzie można również bezpłatnie.

Od kilku lat większość bydgoskich muzeów przy okazji Europejskiej Nocy ze sobą współpracuje, prowadząc wspólnie polityki promocyjną. W tym roku do tego grona dołączyło Muzeum Mydła i Historii Brudu przy ulicy Długiej, które tego dnia chce zaprezentować swój nowy projekt ,,starą pralnie”, w której nie tyle będzie chodzić o zwiedzanie co o udział w warsztatach. Role koordynatora bierze na siebie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które dysponuje szeregiem budynków przy Wyspie Młyńskiej, w tym Europejskim Muzeum Pieniądza, gdzie będzie można zobaczyć skarb z Katedry bydgoskiej, o którym głośno zrobiło się na początku roku. Muzeum Okręgowe zaprasza również do Spichrzy przy Grodzkiej, gdzie w tym roku będzie m.in. eksponowana postać Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Muzeum Okręgowe to również Exploseum, będące samą w sobie marką muzealną.

 

W centrum Bydgoszczy będzie można odwiedzić jeszcze Barkę Lemara. Skoro w tematach wodniackich już jesteśmy, szereg atrakcji na Okolu przygotuje Muzeum Kanału Bydgoskiego. Warto odwiedzić również Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, czy Muzeum Oświaty. W tym ostatnim będzie można spróbować zmierzyć się z symulatorem Enigmy. Ciekawie będzie również w muzeach należących do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Lesie Gdańskim i na Wierzy Ciśnień (warto odwiedzić ją dla samego widoku).

 

Szczegółowy plan Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy zaprezentujemy w piątek. Podobnie jak to było w latach poprzednich, do oddalonych od centrum miasta obiektów muzealnych będzie można dojechać specjalnymi liniami turystycznymi, które będą startować bezpośrednio ze Starego Rynku. Atrakcją samą w sobie może być przejażdżka zabytkowym autobusem. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wzmocni również obsługę części linii komunikacyjnych, aby bydgoszczanie mogli z Europejskiej Nocy Muzeów wrócić do domu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

 • Co tam w niższych ligach słychać?

  Liderem w B kasie grupie III po rundzie jesiennej jest reaktywowany klub Gwiazdy Bydgoszcz. Jak radzą sobie natomiast byli rywale Zawiszy? Sprawdzamy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • YouTube apeluje do internautów o zablokowanie artykułu 13

  12 września Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, ochrzczonym przez polskich internautów jako ACTA II. Dużo kontrowersje budzi treść przyjętego artykułu 13. Od pewnego czasu najpopularniejszy światowy serwis hostujący filmy YouTube (własność Google) informuje swoich użytkowników z Unii Europejskiej, o szkodliwości zapisów tego artykułu.

 • Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte

  Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.