Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW weekend muzea otworzą się szczególnie na zwiedzających

W weekend muzea otworzą się szczególnie na zwiedzających

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 maj 2018 07:42

Stałym punktem majowego kalendarza stała się Europejska Noc Muzeów – tego dnia placówki muzealne będą otwarte dłużej (w Bydgoszczy zazwyczaj do godzin 24:00 – 1:00), zobaczyć ekspozycję będzie można również bezpłatnie.

Od kilku lat większość bydgoskich muzeów przy okazji Europejskiej Nocy ze sobą współpracuje, prowadząc wspólnie polityki promocyjną. W tym roku do tego grona dołączyło Muzeum Mydła i Historii Brudu przy ulicy Długiej, które tego dnia chce zaprezentować swój nowy projekt ,,starą pralnie”, w której nie tyle będzie chodzić o zwiedzanie co o udział w warsztatach. Role koordynatora bierze na siebie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które dysponuje szeregiem budynków przy Wyspie Młyńskiej, w tym Europejskim Muzeum Pieniądza, gdzie będzie można zobaczyć skarb z Katedry bydgoskiej, o którym głośno zrobiło się na początku roku. Muzeum Okręgowe zaprasza również do Spichrzy przy Grodzkiej, gdzie w tym roku będzie m.in. eksponowana postać Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Muzeum Okręgowe to również Exploseum, będące samą w sobie marką muzealną.

 

W centrum Bydgoszczy będzie można odwiedzić jeszcze Barkę Lemara. Skoro w tematach wodniackich już jesteśmy, szereg atrakcji na Okolu przygotuje Muzeum Kanału Bydgoskiego. Warto odwiedzić również Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, czy Muzeum Oświaty. W tym ostatnim będzie można spróbować zmierzyć się z symulatorem Enigmy. Ciekawie będzie również w muzeach należących do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Lesie Gdańskim i na Wierzy Ciśnień (warto odwiedzić ją dla samego widoku).

 

Szczegółowy plan Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy zaprezentujemy w piątek. Podobnie jak to było w latach poprzednich, do oddalonych od centrum miasta obiektów muzealnych będzie można dojechać specjalnymi liniami turystycznymi, które będą startować bezpośrednio ze Starego Rynku. Atrakcją samą w sobie może być przejażdżka zabytkowym autobusem. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wzmocni również obsługę części linii komunikacyjnych, aby bydgoszczanie mogli z Europejskiej Nocy Muzeów wrócić do domu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Francja mistrzem świata. Mundial dobiega końca

  Po 20 latach najlepszą drużyną na świecie okazuje się reprezentacja Francji, która w finale pokonała Chorwatów 4:2. Tak wielu bramek w finale mundialu nie padło od 1958 roku. Mundial, którym przez dobry miesiąc się emocjonowaliśmy, dobiegł końca. Jutro wrócimy do szarej rzeczywistości.

 • Zawisza wysoko wygrywa z IV ligowcem z Wielkopolski

  W sobotę na boisku w Rynarzewie Zawisza Bydgoszcz zmierzył się w pojedynku sparingowym z Nielbą Wągrowiec. Piłkarze z Wielkopolski występować będą ligę wyżej od niebiesko-czarnych w IV lidze. Ten sparing zdominował jednak beniaminek V ligi z Bydgoszczy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Propozycja zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego podzieliła posłów z regionu

  Z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Jej główne założenie to zapewnienie przynajmniej trzy osobowej reprezentacji w Parlamencie Europejskim danego regionu, co jest korzystne dla mniejszych województw jak kujawsko-pomorskie.

 • Polacy parlamentaryzmu nie otrzymali w darze

  Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się dzisiaj uroczyste zgromadzenie narodowej z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu oraz 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda mówił jak przez wieki sejmowanie budowało obywatelski charakter Rzeczypospolitej.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.