Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW weekend muzea otworzą się szczególnie na zwiedzających

W weekend muzea otworzą się szczególnie na zwiedzających

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 maj 2018 07:42

Stałym punktem majowego kalendarza stała się Europejska Noc Muzeów – tego dnia placówki muzealne będą otwarte dłużej (w Bydgoszczy zazwyczaj do godzin 24:00 – 1:00), zobaczyć ekspozycję będzie można również bezpłatnie.

Od kilku lat większość bydgoskich muzeów przy okazji Europejskiej Nocy ze sobą współpracuje, prowadząc wspólnie polityki promocyjną. W tym roku do tego grona dołączyło Muzeum Mydła i Historii Brudu przy ulicy Długiej, które tego dnia chce zaprezentować swój nowy projekt ,,starą pralnie”, w której nie tyle będzie chodzić o zwiedzanie co o udział w warsztatach. Role koordynatora bierze na siebie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które dysponuje szeregiem budynków przy Wyspie Młyńskiej, w tym Europejskim Muzeum Pieniądza, gdzie będzie można zobaczyć skarb z Katedry bydgoskiej, o którym głośno zrobiło się na początku roku. Muzeum Okręgowe zaprasza również do Spichrzy przy Grodzkiej, gdzie w tym roku będzie m.in. eksponowana postać Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Muzeum Okręgowe to również Exploseum, będące samą w sobie marką muzealną.

 

W centrum Bydgoszczy będzie można odwiedzić jeszcze Barkę Lemara. Skoro w tematach wodniackich już jesteśmy, szereg atrakcji na Okolu przygotuje Muzeum Kanału Bydgoskiego. Warto odwiedzić również Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, czy Muzeum Oświaty. W tym ostatnim będzie można spróbować zmierzyć się z symulatorem Enigmy. Ciekawie będzie również w muzeach należących do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Lesie Gdańskim i na Wierzy Ciśnień (warto odwiedzić ją dla samego widoku).

 

Szczegółowy plan Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy zaprezentujemy w piątek. Podobnie jak to było w latach poprzednich, do oddalonych od centrum miasta obiektów muzealnych będzie można dojechać specjalnymi liniami turystycznymi, które będą startować bezpośrednio ze Starego Rynku. Atrakcją samą w sobie może być przejażdżka zabytkowym autobusem. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wzmocni również obsługę części linii komunikacyjnych, aby bydgoszczanie mogli z Europejskiej Nocy Muzeów wrócić do domu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

  Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy to spółka wojewódzka zajmująca się przewozami autobusowymi głównie w północnej i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnika charakteryzuje przestarzały tabor autobusowy oraz przynoszenie strat. Nic więc dziwnego, że pojawiały się głosy o potrzebie jej prywatyzacji. Ostatnio nawet marszałek Piotr Całbecki uznał, że jej funkcjonowanie jeszcze na rynku to cud.

 • CBŚ rozbiło gang wyłudzający VAT

  Wartość faktur dotyczących tego procederu przestępczego sięga ponad 70 mln zł. Grupa przestępcza działała w Bydgoszczy, w Inowrocławiu i w Toruniu. W trakcie wtorkowej akcji Centralnego Biura Śledczego zatrzymano 14 osób.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.