Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW weekend muzea otworzą się szczególnie na zwiedzających

W weekend muzea otworzą się szczególnie na zwiedzających

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 maj 2018 07:42

Stałym punktem majowego kalendarza stała się Europejska Noc Muzeów – tego dnia placówki muzealne będą otwarte dłużej (w Bydgoszczy zazwyczaj do godzin 24:00 – 1:00), zobaczyć ekspozycję będzie można również bezpłatnie.

Od kilku lat większość bydgoskich muzeów przy okazji Europejskiej Nocy ze sobą współpracuje, prowadząc wspólnie polityki promocyjną. W tym roku do tego grona dołączyło Muzeum Mydła i Historii Brudu przy ulicy Długiej, które tego dnia chce zaprezentować swój nowy projekt ,,starą pralnie”, w której nie tyle będzie chodzić o zwiedzanie co o udział w warsztatach. Role koordynatora bierze na siebie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które dysponuje szeregiem budynków przy Wyspie Młyńskiej, w tym Europejskim Muzeum Pieniądza, gdzie będzie można zobaczyć skarb z Katedry bydgoskiej, o którym głośno zrobiło się na początku roku. Muzeum Okręgowe zaprasza również do Spichrzy przy Grodzkiej, gdzie w tym roku będzie m.in. eksponowana postać Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Muzeum Okręgowe to również Exploseum, będące samą w sobie marką muzealną.

 

W centrum Bydgoszczy będzie można odwiedzić jeszcze Barkę Lemara. Skoro w tematach wodniackich już jesteśmy, szereg atrakcji na Okolu przygotuje Muzeum Kanału Bydgoskiego. Warto odwiedzić również Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, czy Muzeum Oświaty. W tym ostatnim będzie można spróbować zmierzyć się z symulatorem Enigmy. Ciekawie będzie również w muzeach należących do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Lesie Gdańskim i na Wierzy Ciśnień (warto odwiedzić ją dla samego widoku).

 

Szczegółowy plan Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy zaprezentujemy w piątek. Podobnie jak to było w latach poprzednich, do oddalonych od centrum miasta obiektów muzealnych będzie można dojechać specjalnymi liniami turystycznymi, które będą startować bezpośrednio ze Starego Rynku. Atrakcją samą w sobie może być przejażdżka zabytkowym autobusem. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wzmocni również obsługę części linii komunikacyjnych, aby bydgoszczanie mogli z Europejskiej Nocy Muzeów wrócić do domu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza po niespecjalnym meczu pokonuje Flisaka

  W meczu 6 kolejki V ligi Zawisza pokonał w Bydgoszczy zespół Flisaka Złotoria, dzięki czemu zajmuje pozycję samodzielnego lidera ligi. Mecz rozegrany na stadionie przy ulicy Sielskiej w Fordonie do najciekawszych nie należał, było to raczej jedno z gorszych spotkań w wykonaniu niebiesko-czarnych.

 • Zawisza zagra w pucharze z BKS-em

  K-PZPN rozlosował pary III rundy Okręgowego Pucharu Polski, 26 września czeka nas pojedynek dwóch klubów piłkarskich będących członkami CWZS Zawisza: Zawiszy Bydgoszcz i BKS-u Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

  Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

 • Zamieszanie wokół list do sejmiku

  Zgodnie z kalendarzem wyborczym rejestracja kandydatów na radnych wojewódzkich powinna się zakończyć w poniedziałek o godzinie 23:59. Praktycznie do chwili obecnej ten proces nie został zakończony. Co możemy jednak zauważyć, to dużą liczbę komitetów, które wystawiły kandydatów – łącznie 12.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.