Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolonia świętuje swoje 98-lecie

Polonia świętuje swoje 98-lecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 maj 2018 22:08

14 maja 1920 roku powstaniec wielkopolski Edmund Szyc nadał w bydgoskiej prasie ogłoszenie o rozpoczęciu naboru przez tworzony przez niego klub Polonię Bydgoszcz. W przeddzień 98-tej rocznicy tego wydarzenia odbyły się uroczystości, w trakcie których podkreślano również, iż powstanie tego klubu wiąże się również w powrotem Bydgoszczy do Polski.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej sprawowanej w bydgoskiej bazylice pw. św. Vincentego a'Paulo. Następnie część oficjalna przeniosła się pod tablicę poświęconą legendzie piłkarskiej Polonii Marianowi Norkowskiemu, przed trybuną główną stadionu przy ulicy Sportowej.

 

- 14 maja 1920 roku pan Edmund Szyc ogłoszeniem w gazecie ,,Baczność sportowcy” zachęcił wszystkich do wstępowania w szeregi ówczesnej Polonii Bydgoszcz – wspomniał Marcin Matysiak, prezes Klubu Piłkarskiego Polonia Bydgoszcz – Polonia Bydgoszcz to wielka historia. Zbliżamy się nieuchronnie do jubileuszu stulecia, dlatego mam zaszczyt, że mogę stać przed państwem i w tym małym mgnieniu historii klubu stać u jego steru. Polonia jak wspomniałem to wielka historia naszego miasta i tej historii nie możemy zapominać. Ten klub istnieje, chociaż była wielka burza historyczna, przetrwał i myślę, że będzie spokojnie dalej płynął.

 

W uroczystościach udział wzięła dość spora grupa radnych reprezentująca wszystkie siły polityczne obecne w Radzie Miasta Bydgoszczy. Głos w imieniu wszystkich obecnych samorządowców zabrał wiceprzewodniczący Rady Jan Szopiński – Obchody w tym roku są w roku szczególnym – w tym roku wypada 100-lecie niepodległości najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ta Polska do Bydgoszczy przyszła dopiero w styczniu 1920, stąd też 100-lecie niepodległości obchodzimy w 98. rocznicę funkcjonowania klubu sportowego Polonia, ale klubu który po odzyskaniu przez Bydgoszcz niepodległości 20 stycznia 1920 roku, powstawały administracja Polska, organizacje, instytucję – jedną z tych wspaniałych instytucji jakie powstały, był klub sportowy Polonia i dzisiaj możemy świętować jego 98-te urodziny.

 

Na zakończenie części oficjalnej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą piłkarskiego reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku oraz legendy piłkarskiej Polonii, Mariana Norkowskiego.

 

Obecnie kontynuatorami tradycji klubu, którego założenie wiąże się z 14 maja 1920 roku jest Klub Piłkarski Polonia Bydgoszcz oraz Żużlowy Klub Sportowy Polonia Bydgoszcz SA. Przez te blisko 100 lat klub tworzyło wiele sekcji, których zawodnicy w swoich dyscyplinach wypracowali dla klubu wiele sukcesów. Drużynowo warto wspomnieć o 7-krotnym drużynowym mistrzostwie Polski na żużlu, trzykrotnym drużynowym mistrzostwie Europy w tej samej dyscyplinie, a także o wieloletnich występach w piłkarskiej ekstraklasie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.