Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolonia świętuje swoje 98-lecie

Polonia świętuje swoje 98-lecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 maj 2018 22:08

14 maja 1920 roku powstaniec wielkopolski Edmund Szyc nadał w bydgoskiej prasie ogłoszenie o rozpoczęciu naboru przez tworzony przez niego klub Polonię Bydgoszcz. W przeddzień 98-tej rocznicy tego wydarzenia odbyły się uroczystości, w trakcie których podkreślano również, iż powstanie tego klubu wiąże się również w powrotem Bydgoszczy do Polski.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej sprawowanej w bydgoskiej bazylice pw. św. Vincentego a'Paulo. Następnie część oficjalna przeniosła się pod tablicę poświęconą legendzie piłkarskiej Polonii Marianowi Norkowskiemu, przed trybuną główną stadionu przy ulicy Sportowej.

 

- 14 maja 1920 roku pan Edmund Szyc ogłoszeniem w gazecie ,,Baczność sportowcy” zachęcił wszystkich do wstępowania w szeregi ówczesnej Polonii Bydgoszcz – wspomniał Marcin Matysiak, prezes Klubu Piłkarskiego Polonia Bydgoszcz – Polonia Bydgoszcz to wielka historia. Zbliżamy się nieuchronnie do jubileuszu stulecia, dlatego mam zaszczyt, że mogę stać przed państwem i w tym małym mgnieniu historii klubu stać u jego steru. Polonia jak wspomniałem to wielka historia naszego miasta i tej historii nie możemy zapominać. Ten klub istnieje, chociaż była wielka burza historyczna, przetrwał i myślę, że będzie spokojnie dalej płynął.

 

W uroczystościach udział wzięła dość spora grupa radnych reprezentująca wszystkie siły polityczne obecne w Radzie Miasta Bydgoszczy. Głos w imieniu wszystkich obecnych samorządowców zabrał wiceprzewodniczący Rady Jan Szopiński – Obchody w tym roku są w roku szczególnym – w tym roku wypada 100-lecie niepodległości najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ta Polska do Bydgoszczy przyszła dopiero w styczniu 1920, stąd też 100-lecie niepodległości obchodzimy w 98. rocznicę funkcjonowania klubu sportowego Polonia, ale klubu który po odzyskaniu przez Bydgoszcz niepodległości 20 stycznia 1920 roku, powstawały administracja Polska, organizacje, instytucję – jedną z tych wspaniałych instytucji jakie powstały, był klub sportowy Polonia i dzisiaj możemy świętować jego 98-te urodziny.

 

Na zakończenie części oficjalnej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą piłkarskiego reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku oraz legendy piłkarskiej Polonii, Mariana Norkowskiego.

 

Obecnie kontynuatorami tradycji klubu, którego założenie wiąże się z 14 maja 1920 roku jest Klub Piłkarski Polonia Bydgoszcz oraz Żużlowy Klub Sportowy Polonia Bydgoszcz SA. Przez te blisko 100 lat klub tworzyło wiele sekcji, których zawodnicy w swoich dyscyplinach wypracowali dla klubu wiele sukcesów. Drużynowo warto wspomnieć o 7-krotnym drużynowym mistrzostwie Polski na żużlu, trzykrotnym drużynowym mistrzostwie Europy w tej samej dyscyplinie, a także o wieloletnich występach w piłkarskiej ekstraklasie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

  • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

    Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.