Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW II Rzeczypospolitej muzyka odgrywała szczególną rolę wychowawczą

W II Rzeczypospolitej muzyka odgrywała szczególną rolę wychowawczą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 maj 2018 13:15
W II Rzeczypospolitej muzyka odgrywała szczególną rolę wychowawczą Fot: bydgoskabazylika.pl

Trwają VIII Koncerty Maryjne z Różą, w ramach których codziennie w bydgoskiej Katedrze możemy posłuchać pięknej muzyki. To jednak nie tylko śpiew, ale też prelekcje poświęcone muzyce. W czwartek o chórach związanych z Bielawami opowiadała dr hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska.

Czwartkowy wykład który odbył się w Domu Polskim poświęcony był dziejom bydgoskiej bazyliki, którą zbudowali księża misjonarze św. Wincentego a Paulo. Za nim jednak powstała świątynia musieli oni posługiwać w kaplicach. Jedna z takich kaplic działała wewnątrz Internatu Kresowego przy ulicy Chodkiewicza 32.

 

Już w 1922 roku, czyli w roku sprowadzenia do Bydgoszczy misjonarzy ze zgromadzenia św. Wincentego a Palo powstał Chór ,,Odrodzenie”, którego siedzibą była wspomniana kaplica Internatu Kresowego. Chór liczył w pewnym momencie nawet 90 chórzystów.

 

Doktor Kłaput-Wiśniewska wspomniała również, że działała Orkiestra Internatu Kresowego, ale na jej temat nie wiemy dzisiaj zbyt wiele.

 

Przy szkole podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego przy dzisiejszej ulicy Poniatowskiego działał natomiast chór szkolny. Postacią wyróżniającą się tutaj był nauczyciel Henryk Furmanowicz, który sprawił, iż chór prezentował dość ambitny repertuar, co nawet zadziwiało urzędników kuratorium. Furmanowicz twierdził jednak, że religijne i patriotyczne wychowanie jest możliwe tylko przez wysoką kulturę.

 

- W okresie międzywojennym muzyka odgrywała szczególną rolę w wychowaniu społeczeństwa – wyjaśnia dr. hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska.

 

Od 1929 roku (według niektórych dokumentów 1928) przy parafii św. Wincentego a Paulo powstał chór parafialny, który otrzymał nazwę Vincentinum i funkcjonuje do dzisiaj – Encyklika papieża Piusa XI podkreślała znaczenie śpiewu kościelnego, te same zespoły nie powinny śpiewać pieśni świeckich i kościelnych – wyjaśniła prelegentka. Sprawiło to, że wspomniany Chór ,,Odrodzenie”, który występował również na świeckich festynach, zaczął odgrywać przy parafii znacznie mniejszą rolę, na rzecz rozwoju Vincentinum. Niestety dokumenty dotyczące przedwojennej działalności Vincentinum zostały spalone.

 

-Wybuch II wojny światowej odwołał działalność wszystkich zespołów kościelnych. Zastrzelono opiekuna ks. Szarka oraz związanego z zespołem ks. Wiórka. Po wojnie chór odrodził się, dyrygentem został Paweł Podejko, odkrywca archiwalnych zbiorów muzycznych na Jasnej Górze – opowiadała doktor Kłaput-Wiśniewska.

 

Polityka władz komunistycznych była dość represyjna, zakazane były zgromadzenia, a pod takie podchodziły chociażby próby chóru. Dlatego spotykano się według ówczesnego prawa nielegalnie, dla bezpieczeństwa chórzystów nie prowadzono żadnej dokumentacji chóru.

 

To tylko najważniejsze fragmenty z prelekcji dr. Kłaput-Wiśniewskiej, która prezentowała zagadnienie z wieloma szczegółami.

 

Kolejną prelekcję wygłosi w środę 16 maja ks. Mateusz Ziemlewski pt. ,,Maryja w muzyce. ,,Totus Tuus”. (godzina 17:00, w Domu Polskim). Dzisiaj natomiast po wieczornej Mszy Świętej, około godziny 18:30 wystąpi Chór Żeński ,,Primo” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

 

Plan koncetów na kolejne dni:

Niedziela - 13 maja - sopranistka Beata Bobińska, organy - Joanna Derenda-Łukasik.

Poniedziałek - 14 maja - Towarzystwo Śpiewu ,,Halka" Chór Męski. Tradycje tego chóru sięgają 1883 roku.

Wtorek – 15 maja - Chór Żeński „CANTARE”

Środa – 16 maja – Chór Collegium Medicum UMK oraz Chór Kameralny Akademii Muzycznej

Czwartek – 17 maja - Chór „Exsultate Deo” z Parafi i Św. Polskich Braci Męczenników

Piątek – 18 maja - Chór Mieszany „Jubilate Deo” z parafi i MBNP.

 

Jutro na Portalu Kujawskim zaprezentujemy natomiast dużą część występu Męskiego Zespołu Chorałowego, który w bydgoskiej Katedrze zaśpiewał w piątek.

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu