Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy UKW może stracić status uniwersytetu?

Czy UKW może stracić status uniwersytetu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 kwiecień 2018 16:03

Dość alarmujące informacje przedstawiła ,,Gazeta Wyborcza”, która powołując się na uzyskaną opinie Biura Analiz Sejmowych, oceniła iż po wdrożeniu rządowej reformy szkolnictwa wyższego z 18 funkcjonujących w Polsce uniwersytetów, ten status utrzyma tylko 7 uczelni. Statut uniwersytecki stracić miałby Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprzecza tym doniesieniom.

 

Ekspertyza Biura Analiz Sejmowych mówi, że tylko siedem z branych pod uwagę 18 uczelni zachowa prawo bycia uniwersytetami. Nie ma wśród nich uczelni bydgoskiej. - Projektowana ustawa uderza w tzw. Polskę regionalną, premiując duże aglomeracje - podkreśla niezależny ekspert Jarosław Szymanek – czytamy na bydgoskim portalu Gazety Wyborczej.

 

Oświadczenie w związku dotarciem dziennikarzy do analizy BAS autorstwa dr Szymanka, wydało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - MNiSW wyjaśnia, że większość zamieszczonych analiz odnosi się do nieaktualnej wersji projektu. Opinie te opublikowane zostały w okresie od 13.02 do 15.03 i sporządzane były w odniesieniu do wersji projektu zaprezentowanej 22 stycznia 2018 r. A nawet (jak się wydaje z lektury tych opracowań) w odniesieniu do pierwotnego projektu z września 2017 r. - czytamy w oświadczeniu - Obecny projekt (przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu) znacząco różni się w szczegółach rozwiązań od wcześniejszych wersji. Dlatego też posługiwanie się tymi opiniami w stosunku do aktualnego projektu jest w wielu przypadkach obarczone poważnymi wadami merytorycznymi.

 

Resort podkreśla, że uczelnie wyższe nie będą musiały zmieniać swoich nazw - W odniesieniu do statusów uczelni wyrażanych poprzez ich nazwy w skierowanym do Sejmu projekcie (nr druku 2446) zakłada się, że nawet w przypadku uzyskania kategorii naukowych niewystarczających w świetle przepisów ustawy do posługiwania się nazwą "uniwersytet" czy "politechnika", uczelnia będzie mogła posługiwać się nazwą dotychczasową. Warunki dotyczące posługiwania się nazwą "uniwersytet" będą odnosić się wyłącznie do sytuacji, w których uczelnia chce zmienić swoją nazwę i uzyskać status "uniwersytetu".

 

Rada Miasta chce zająć stanowisko

Trwa obecnie posiedzenie Rady Miasta Bydgoszczy. Do porządku obrad na wniosek klubu radnych PO wniesiono dyskusję nad stanowiskiem bydgoskiego samorządu, które ma zostać przyjęte już dzisiaj – Projektowana reforma może przyczynić się do marginalizacji uczelni publicznych w naszym mieście – czytamy w projekcie stanowiska, według wersji na chwilę obecną – Apelujemy o wstrzymanie szkodliwych zmian legislacyjnych – czytamy na końcu projektu stanowiska.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu