Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez blisko 2 godziny zastanawiali się czy zaapelują do rządu, czy tylko zawnioskują

Przez blisko 2 godziny zastanawiali się czy zaapelują do rządu, czy tylko zawnioskują

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 kwiecień 2018 12:27

Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła dzisiaj stanowisko, w którym wyraża swoje krytyczne uwagi do kierunku prac nad specustawą mającej na celu przyśpieszyć budownictwo mieszkaniowe. Wątpliwości radnych, a dokładniej większości koalicyjnej, dotyczą przede wszystkim zapisów mogących ograniczyć kompetencje samorządu w kształtowaniu łady przestrzennego.

Ten punkt w porządku obrad budził duże wątpliwości i stał się osią blisko dwugodzinnej kłótni. Radni PiS-u zarzucali, że prezydent będący faktycznym autorem treści apelu, próbuje dążyć do konfrontacji z rządem. Kontrowersje budziły chociażby takie zapisy – Apelujemy o powstrzymanie szkodliwych zmian legislacyjnych, które doprowadzą do chaosu przestrzennego.

 

Wątpliwości merytoryczne w imieniu prezydenta przedstawiła dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska - Wszystkie plany, które do tej pory wysoka Rada uchwaliła, nie będą miały mocy wiążącej. Nic nie będzie wiązało wojewody.

 

W jej opinii wojewoda po wejściu ustawy w tym kształcie, umożliwi wojewodzie wydawanie zgody na budowę mieszkań wbrew zapisom miejscowych planów. Chociażby w miejscu, gdzie radni zaplanowali np. park - Wojewoda będzie mógł nie uznać opinii Rady Miasta – przestrzegała dyrektor MPU.

 

- To jest manipulacja – podnosił szef klubu radnych PiS Mirosław Jamroży.

 

- Przypomnę tylko, że to rząd zachęcił wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny, aby w tej kwestii się wypowiedzieli – apelował o spokój prowadzący obrady Jan Szopiński.

 

W swoich wypowiedziach radni PiS sugerowali, że forma apelu nie jest najlepszą formą do wyrażania uwag w konsultacjach społecznych. Radny Bogdan Dzakanowski zarzucał natomiast, że radni mieli zbyt mało czasu (ponad 7 dni), aby zapoznać się z treścią proponowanego stanowiska

 

- Możecie państwo w swoim apelu uznać, że jesteście zadowoleni z projektu – dziwił się wrzawie prezydent Rafał Bruski.

 

- Przedstawcie zatem inną propozycję – wnioskował do radnych PiS-u, radny Jakub Mikołajczak.

 

Żadnych konkretnych uwag ze strony klubu Prawa i Sprawiedliwości jednak nie usłyszał.

 

Po blisko dwugodzinnej dyskusji rozstrzygnięcie punktu na siebie postanowił wziąć wiceprzewodniczący Jan Szopiński, który zaproponował zmianę słowa ,,apel” na ,,stanowisko”, zmianę dwóch słów ,,apelujemy”, na ,,wnioskujemy” oraz wykreślenia słowa ,,szkodliwych”. Następnie poddał te poprawki pod głosowanie bez dyskusji. Koalicja PO-SLD Lewica Razem przegłosowała wówczas stanowisko z poprawkami Szopińskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

 • Kenijska biegaczka o krok od rekordu świata

  Niewiele brakowało, aby 4 września Faith Kipyegon, 26-letnia reprezentantka Kenii pobiła na zawodach w Brukseli rekord świata w biegu na 1000 metrów. Warto o niej wspomnieć, bowiem w 2010 roku jako 16-latka triumfowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które zorganizowano w podbydgoskim Myślęinku. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że o tym fakcie pamiętają portale piszące o lekkiej atletyce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu