Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta rozważy zaproponowanie kontrpropozycji podziału województwa na okręgi

Rada Miasta rozważy zaproponowanie kontrpropozycji podziału województwa na okręgi

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 26 marzec 2018 18:01

Być może w środę Rada Miasta Bydgoszczy zabierze głos w sprawie proponowanego przez Zarząd Województwa podziału województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi w wyborach do Sejmiku Województwa. Zaprezentowana propozycja w Bydgoszczy oceniana jest dość negatywnie – zakłada bowiem utworzenie np. dość egzotycznego okręgu tworzonego przez powiaty: bydgoski, inowrocławski i mogileński, stąd też wiele osób pyta co wspólnego ma Osielsko czy Dobrcz z Mogilnem albo Jeziorami Wielkimi?

 

Absurdów można znaleźć więcej, bowiem Świecie miałoby się znaleźć w jednym okręgu ze Żninem. Więcej piszemy o tej propozycji – PO – PSL próbują wprowadzić egzotyczny podział województwa na okręgi

 

Zdaniem radnego wojewódzkiego Romana Jasiakiewicza, całe to egzotyczne zamieszanie służyć ma zaspokojeniu prominentnych polityków koalicji rządzącej w sejmiku z okręgu grudziądzkiego.

 

Jest kontrpropozycja

Po przeanalizowaniu liczby mieszkańców (według rejestru prowadzonego przez komisarzy wyborczych) w poszczególnych powiatach, uważamy, iż uczciwym rozwiązanie byłoby połączenie okręgu nr 3 (grudziądzki) z okręgiem nr 4.

 

Wychodząc z założenia, iż zmiany granic okręgów nie powinny nieść dla mieszkańców rewolucyjnych zmian, ale jedynie w jak najmniej inwazyjny sposób dostosować obecne okręgi do wymogów ustawowych, w mojej opinii powinniśmy dążyć do połączenia okręgów nr 3 i 4. Zważając, iż główna przesłanka do zmiany granic okręgów to niespełnianie ,,ustawowych wymogów” przez dotychczasowy okręg nr 4 (grudziądzki), wydaje się zasadne połączenie go z okręgiem sąsiadującym.

 

Po wdrożeniu tej koncepcji w życie sytuacja wyglądałaby następująco:

 

Okręg nr 1 Miasto Bydgoszcz – 5 radnych

 

Okręg nr 2 powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski i świecki – 6 radnych

 

Okręg nr 3 Toruń, Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki, golubsko-dobrzyński, wąbrzeski, toruński i chełmińśki – 9 radnych

 

Okręg nr 4 powiaty: inowrocławski, żniński, mogileński i radziejowski – 5 radnych

 

Okręg nr 5 Włocławek oraz powiaty: włocławski, rypiński, lipnowski, aleksandrowski – 5 radnych

 

Powyższe rozwiązanie ma jeszcze jeden atut, bowiem politycznie (chociażby z powodu okręgów do Sejmu RP) wytworzyły się funkcjonalne powiązania pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Wisły. Stąd też proponujemy, aby operować przy zmianie granic bez przekraczania osi wschód-zachód. Argumentuje za tym po prostu zwyczajna sprawiedliwość.

 

Podobne zdanie co do nowego podziału na okręgi ma radny Jakub Mikołajczak z PO, który zapowiada, że będzie rekomendował Radzie Miasta takie rozwiązanie. Najprawdopodobniej zatem bydgoski samorząd zaopiniuje w środę propozycje Zarządu Województwa negatywnie, proponując w zamian połączenie dzisiejszych okręgów nr 3 i 4. Negatywnie propozycję Zarządu Województwa oceniają również bydgoscy radni lewicy.

 

Opinia Rady Miasta Bydgoszczy nie będzie musiała być jednak uznana przez Sejmik Województwa, któremu ustawodawca dał dowolność przy wyznaczaniu okręgów, pod warunkiem spełnienia ustawowych przesłanek, czyli okręg musi liczyć przynajmniej 5 radnych, do maksymalnie 15.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • Walka z nienawiścią bardziej pod publiczkę niż na serio

  Zabójstwo prezydenta Gdańska wstrząsnęło na tyle Polakami, iż zaczęto dyskutować o tym, czy nie przekroczono już pewnych granic w debacie publicznej oraz o potrzebie walki z szeroko pojętym ,,hejtem”. Problem w tym, że wywołało to kolejny spór, w którym obozy polityczne wzajemnie się oskarżają o to kto jest gorszy i bardziej nienawidzi drugich.

 • PO rozpoczyna bojkot TVP

  We wtorek Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej wezwał swoich członków do nieuczestniczenia w programach Telewizji Polskiej zarówno na szczeblu centralnym oraz regionalnym, czyli także na antenie TVP Bydgoszcz. Partia oczekuje dymisji zarządu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.