Jesteś tutaj: HomeBydgoszczArchitekci z Bydgoszczy pracują nad przebudową skoczni narciarskiej w Zakopanym

Architekci z Bydgoszczy pracują nad przebudową skoczni narciarskiej w Zakopanym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 26 marzec 2018 01:06

Ministerstwo Sportu i Turystyki na rozbudowę kompleksu średnich skoczni narciarskich przekaże około 40 mln zł. W Zakopanym mówi się, że będzie to jedna z największych inwestycji w historii. Bydgoszcz raczej ze skokami narciarskimi związku nie ma, ale w tę ,,historyczną” inwestycje mogą się wpisać architekci znad Brdy.

 

O firmie Archigeum zrobiło się w Bydgoszczy głośno kilka tygodni temu, po zaprezentowaniu wizualizacji przebudowy wieżowca ,,Eltry” przy ulicy Dworcowej. Jest to budynek, który rzuca się w oczy po wyjściu z dworca Bydgoszcz Główna. Niestety nie wygląda obecnie zbyt reprezentacyjnie, dlatego właściciel postanowił go znacząco odnowić.

 

Archigeum pracuje obecnie nad Programem Funkcjonalno – Użytkowym Kompleksu Średniej Krokwi, pomagając przy tym Centralnemu Ośrodkowi Sportu w Zakopanem w pozyskaniu dotacji z ministerstwa. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, inwestycja powinna zostać zakończona w 2022 roku.

 

Innowacyjny pomysł

Archigeum skoczniami narciarskimi interesuje się już od dłuższego czasu. Opracowali kilka lat temu wstępną koncepcje tunelu osłonowego najazdu ze skoczni, co z jednej strony ma zwiększyć bezpieczeństwo skoczków, ale też zmniejszyć wpływ aury na rozgrywanie konkursów. Głównie tunel miałoby na celu uchronić zjazd przed deszczem i śniegiem, który zamarzając hamuje prędkość skoczków oraz naraża ich na niebezpieczeństwo.

 

Jak się dowiadujemy, temat cały czas jest przedmiotem analiz, ale budzi zainteresowanie zarówno Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanym, jak i międzynarodowej federacji FIS.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brąz Kobielskiego i Baumgart w Lublinie

  Od piątku w Lublinie trwają 94. PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce – w sobotnim konkursie skoku w wzwyż brązowy medal zdobył młody zawodnik MKS Inowrocław Norbert Kobielski. Najniższy stopień podium wywalczyła również Iga Baumgart z BKS Bydgoszcz.

 • Trwają lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Na razie tylko jeden medal dla naszego regionu

  W piątek w Lublinie rozpoczęły się 94. PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Za nami pierwszy dzień zmagań i tylko jeden medal dla reprezentanta naszego regionu – Remigiusza Olszewskiego w biegu na 100 metrów. Dzisiaj trzymajmy natomiast kciuki za Norberta Kobielskiego.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Prezydent RP zawnioskował o referendum konstytucyjne

  Oficjalny wniosek do Senatu RP o przeprowadzenie w dniach 10-11 listopada referendum konstytucyjnego złożył w piątek prezydent Andrzej Duda. Polacy mieliby w nim odpowiedzieć na 10 pytań. Wcześniej potrzebna będzie zgoda Senatu.

 • Pod Toruniem premier Morawiecki zapowiedział ,,Plan dla wsi”

  - Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki, bez silnego polskiego rolnictwa – mówił w środę na spotkaniu w Głogowie, w podtoruńskiej gminie Obrowo, premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił w województwie kujawsko-pomorskim, którego gospodarka w dużej mierze oparta jest o rolnictwo, o potrzebie nadrobienia wieloletnich zapóźnień rozwojowych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.