Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz – wykorzystujemy w pełni nasz potencjał?

Rok Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz – wykorzystujemy w pełni nasz potencjał?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 marzec 2018 08:04

Wczoraj na sesji Rady Miasta Bydgoszczy główny specjalista w biurze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz Łukasz Krupa zaprezentował radnym sprawozdanie z roku jego funkcjonowania. Koalicja o tym okresie wypowiadała się pozytywnie, część radnych PiS wskazywało, że są to póki co działania tylko pozorowane.

Stowarzyszenie tworzą jednostki samorządu terytorialnego: Bydgoszcz, powiat bydgoski, powiat nakielski, Białe Błota, Barcin, Dąbrowa Chełmińśka, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sadki, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin i Żnin. Na czele stowarzyszenia zgodnie ze statutem stoi organ Prezydenta Bydgoszczy.

 

Łukasz Krupa przedstawił szereg podejmowanych w ramach stowarzyszenia inicjatyw m.in.: wspólne zakupy gazu w ramach jednej grupy zakupowej, co wiąże się z mniejszymi opłatami oraz szereg dziańa o charakterze promocyjnych – chociażby wspólny start w ubiegłym roku w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej Europeanc Cycling Chalenge jako Metropolia Bydgoszcz, co zakończyło się zajęciem wysokiej lokaty w ostatecznej kwalifikacji.

 

Krupa poinformował również, że w związku z wyłączeniem przez parlament z obrotu ustawy o związkach metropolitalnych z 2015 roku, przygotowano projekt ustawy dedykowanej, która miałaby powołać Metropolię Bydgoszcz, podobnie jak uczyniono to na Śląsku. Ta inicjatywa nie została jednak podjęta przez żadnych parlamentarzystów, również z okręgu bydgoskiego.

 

Radny Paweł Bokiej ocenił, że są to mimo wszystko inicjatywy mało istotne – Nie korzystamy z dobrych wzorców, ale korzystamy z działań mało istotnych i stowarzyszenie wykorzystujemy do tego, aby komuś politycznie dopiec.

 

Bokiej przypomniał, że w grudniu złożył poprawkę budżetową, która miała pozwolić utworzyć studium dla Metropolitalnej Kolei Dojazdowej, które pozwoliłoby w dalszej przyszłości wdrożyć taką koncepcję w życie. Za przykład sprawnych działań na rzecz kolei metropolitalnej radny wskazał Poznań, gdzie w grudniu w Urzędzie Marszałkowskim zawarto porozumienie. Poprawkę radnego Pawła Bokieja odrzuciła koalicja PO – SLD Lewica Razem (z klubu lewicy poprawkę Bokieja poparł wiceprzewodniczący Jan Szopiński).

 

Odpowiedzialny za funkcjonowanie stowarzyszenia Łukasz Krupa wspomniał radnym również, iż wystosowano pisma zarówno do administacji rządowej oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w którym poproszono, aby w dokumentach poświęconych planowaniu funkcjonalnemu uwzględniać fakt podjętej pomiędzy samorządami współpracy w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sejmik chce uczcić 100. lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski. Projekt stanowiska słaby

    W poniedziałek 16 grudnia na Sejmiku Województwa planowane jest przyjęcie stanowiska w sprawie uczczenia 100. Rocznicy Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Wątpliwości może budzić już jednak treść zaproponowanego dokumentu, w którym zapomina się nawet wspomnieć o Powstaniu Wielkopolskim.

  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas