Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz – wykorzystujemy w pełni nasz potencjał?

Rok Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz – wykorzystujemy w pełni nasz potencjał?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 marzec 2018 08:04

Wczoraj na sesji Rady Miasta Bydgoszczy główny specjalista w biurze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz Łukasz Krupa zaprezentował radnym sprawozdanie z roku jego funkcjonowania. Koalicja o tym okresie wypowiadała się pozytywnie, część radnych PiS wskazywało, że są to póki co działania tylko pozorowane.

Stowarzyszenie tworzą jednostki samorządu terytorialnego: Bydgoszcz, powiat bydgoski, powiat nakielski, Białe Błota, Barcin, Dąbrowa Chełmińśka, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sadki, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin i Żnin. Na czele stowarzyszenia zgodnie ze statutem stoi organ Prezydenta Bydgoszczy.

 

Łukasz Krupa przedstawił szereg podejmowanych w ramach stowarzyszenia inicjatyw m.in.: wspólne zakupy gazu w ramach jednej grupy zakupowej, co wiąże się z mniejszymi opłatami oraz szereg dziańa o charakterze promocyjnych – chociażby wspólny start w ubiegłym roku w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej Europeanc Cycling Chalenge jako Metropolia Bydgoszcz, co zakończyło się zajęciem wysokiej lokaty w ostatecznej kwalifikacji.

 

Krupa poinformował również, że w związku z wyłączeniem przez parlament z obrotu ustawy o związkach metropolitalnych z 2015 roku, przygotowano projekt ustawy dedykowanej, która miałaby powołać Metropolię Bydgoszcz, podobnie jak uczyniono to na Śląsku. Ta inicjatywa nie została jednak podjęta przez żadnych parlamentarzystów, również z okręgu bydgoskiego.

 

Radny Paweł Bokiej ocenił, że są to mimo wszystko inicjatywy mało istotne – Nie korzystamy z dobrych wzorców, ale korzystamy z działań mało istotnych i stowarzyszenie wykorzystujemy do tego, aby komuś politycznie dopiec.

 

Bokiej przypomniał, że w grudniu złożył poprawkę budżetową, która miała pozwolić utworzyć studium dla Metropolitalnej Kolei Dojazdowej, które pozwoliłoby w dalszej przyszłości wdrożyć taką koncepcję w życie. Za przykład sprawnych działań na rzecz kolei metropolitalnej radny wskazał Poznań, gdzie w grudniu w Urzędzie Marszałkowskim zawarto porozumienie. Poprawkę radnego Pawła Bokieja odrzuciła koalicja PO – SLD Lewica Razem (z klubu lewicy poprawkę Bokieja poparł wiceprzewodniczący Jan Szopiński).

 

Odpowiedzialny za funkcjonowanie stowarzyszenia Łukasz Krupa wspomniał radnym również, iż wystosowano pisma zarówno do administacji rządowej oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w którym poproszono, aby w dokumentach poświęconych planowaniu funkcjonalnemu uwzględniać fakt podjętej pomiędzy samorządami współpracy w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas