Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek nie ma obaw co do budowy obwodnicy Białych Błot

Marszałek nie ma obaw co do budowy obwodnicy Białych Błot

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 luty 2018 17:43
Potencjalny przebieg jednego z wariantów Potencjalny przebieg jednego z wariantów Fot: OpenStreetMaps

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa radny Andrzej Walkowiak złożył interpelacje, w której wyraził swój niepokój o rozwiązanie problemów komunikacyjnych występujących w Białych Błotach, w wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 223 łączącej Bydgoszcz z przyszłym węzłem drogi ekspresowej S-5. Marszałek Piotr Całbecki w odpowiedzi stwierdza, że nie ma powodu do obaw, wskazując na z sukcesem zbudowane obwodnice Nakła i Mroczy.

Radny Andrzej Walkowiak w interpelacji wskazywał z jednej strony na zapisy mówiące, że porozumienie jakie zawarły samorządy (Białych Błot, Powiatu Bydgoskiego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasta Bydgoszczy) zakłada budowę drogi gminnej, na co może być problem z pozyskaniem funduszy unijnej. Dodatkowo forsowany w gminie przebieg obwodnicy wzdłuż torów kolejowych wywołuje protesty części mieszkańców. Walkowiak tą koncepcję nazywa objazdem (w praktyce będzie to dłuższa trasa niż przejazd dzisiejszą Szubńską), która problemów komunikacyjnych nie rozwiąże, bowiem nadal wielu kierowców zapewne będzie jeździć po krótszym odcinku drogi wojewódzkiej (czyli Szubińską).

 

W odpowiedzi marszałek Piotr Całbecki poinformował, że dzisiaj nie można mówić o żadnej konkretnej lokalizacji, bowiem potencjalne warianty ma przynieść opracowane w ramach tego porozumienia Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Liderem porozumienia jest gmina Białe Błota. Marszałek dodatkowo wyjaśnia, że z sukcesem w naszym województwie zbudowano już obwodnice, których liderem były samorządy gminne: Nakła nad Notecią i Mroczy.

 

- Tylko obwodnicę Nakła budowano od samego początku z założeniem przebiegu w ramach drogi wojewódzkiej, w przypadku Białych Błot mamy w porozumieniu jasno zapisane, że będzie to droga gminna – wskazuje nieścisłość w odpowiedzi marszałka radny Andrzej Walkowiak – Obwodnice Nakła i Mroczy zbudowano przy dotacji unijnej z Regionalnego Programu Operacyjnego. I tu wchodzimy na problem, który wielokrotnie w tej kadencji poruszaliśmy z radnym Michałem Krzemkowskim, braku ujęcia przebiegającej przez gminę Białe Błota drogi wojewódzkiej nr 223 w Regionalnym Programie Operacyjnym. Marszałek mówi o obwodnicy, ale nie ma kompletnie pomysłu na montaż finansowy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas