Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek nie ma obaw co do budowy obwodnicy Białych Błot

Marszałek nie ma obaw co do budowy obwodnicy Białych Błot

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 luty 2018 17:43
Potencjalny przebieg jednego z wariantów Potencjalny przebieg jednego z wariantów Fot: OpenStreetMaps

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa radny Andrzej Walkowiak złożył interpelacje, w której wyraził swój niepokój o rozwiązanie problemów komunikacyjnych występujących w Białych Błotach, w wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 223 łączącej Bydgoszcz z przyszłym węzłem drogi ekspresowej S-5. Marszałek Piotr Całbecki w odpowiedzi stwierdza, że nie ma powodu do obaw, wskazując na z sukcesem zbudowane obwodnice Nakła i Mroczy.

Radny Andrzej Walkowiak w interpelacji wskazywał z jednej strony na zapisy mówiące, że porozumienie jakie zawarły samorządy (Białych Błot, Powiatu Bydgoskiego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasta Bydgoszczy) zakłada budowę drogi gminnej, na co może być problem z pozyskaniem funduszy unijnej. Dodatkowo forsowany w gminie przebieg obwodnicy wzdłuż torów kolejowych wywołuje protesty części mieszkańców. Walkowiak tą koncepcję nazywa objazdem (w praktyce będzie to dłuższa trasa niż przejazd dzisiejszą Szubńską), która problemów komunikacyjnych nie rozwiąże, bowiem nadal wielu kierowców zapewne będzie jeździć po krótszym odcinku drogi wojewódzkiej (czyli Szubińską).

 

W odpowiedzi marszałek Piotr Całbecki poinformował, że dzisiaj nie można mówić o żadnej konkretnej lokalizacji, bowiem potencjalne warianty ma przynieść opracowane w ramach tego porozumienia Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Liderem porozumienia jest gmina Białe Błota. Marszałek dodatkowo wyjaśnia, że z sukcesem w naszym województwie zbudowano już obwodnice, których liderem były samorządy gminne: Nakła nad Notecią i Mroczy.

 

- Tylko obwodnicę Nakła budowano od samego początku z założeniem przebiegu w ramach drogi wojewódzkiej, w przypadku Białych Błot mamy w porozumieniu jasno zapisane, że będzie to droga gminna – wskazuje nieścisłość w odpowiedzi marszałka radny Andrzej Walkowiak – Obwodnice Nakła i Mroczy zbudowano przy dotacji unijnej z Regionalnego Programu Operacyjnego. I tu wchodzimy na problem, który wielokrotnie w tej kadencji poruszaliśmy z radnym Michałem Krzemkowskim, braku ujęcia przebiegającej przez gminę Białe Błota drogi wojewódzkiej nr 223 w Regionalnym Programie Operacyjnym. Marszałek mówi o obwodnicy, ale nie ma kompletnie pomysłu na montaż finansowy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu