Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Dialogu Społecznego zamknęła się przed społeczeństwem za drzwiami

Rada Dialogu Społecznego zamknęła się przed społeczeństwem za drzwiami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 luty 2018 17:06

W Bydgoszczy gościła dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która przewodniczyła Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Miano dzisiaj dyskutować m.in. o kryzysie w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela. Media wyproszono jednak z posiedzenia, później zaś na briefingu prasowym zaprezentowano ogólnikowy ,,przekaz dnia”. W powietrzu wisi natomiast dodatkowo protest ratowników medycznych.

Po tym jak okazało się, iż z powodu wypowiedzenia przez kilkudziesięciu lekarzy klauzul opt-out, doszło do ograniczenia przyjmowania pacjentów w szpitalu im. Biziela, zwróciliśmy się do wojewody z zapytaniem, dlaczego do tej pory nie zwołano w tej sprawie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (od początku roku przewodniczy w niej strona rządowa, reprezentowana w regionie przez wojewodę). Sprawa jest nadal poważna, bowiem jak informuje dzisiaj ,,Super Express”, który informuje, że na chirurgi pracuje tylko jeden dyżurny chirurg, który sam nie jest wstanie operować. Kilka dni temu rzecznik wojewody zapewnił nas - Na koniec chciałbym poinformować, iż w najbliższy czwartek odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jednym z tematów poruszanych w trakcie spotkania będzie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out przez lekarzy rezydentów.

 

,,Sól demokracji” za zamkniętymi drzwiami

Posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego rozpoczęła minister Elżbieta Rafalska – Można powiedzieć, że solą demokracji jest dialog – mówiła. Sięgnęła do historycznego dialogu między Panem, Wójtem i Plebanem z twórczości Mikołaja Reja - Ten dialog się znacząco zmienił i opiera się dzisiaj na zasadzie partnerstwa (…) Rotacyjność w przewodzeniu ma wyrównać szansę stron w tym dialogu.

 

Po tym literackim wstępie pani minister, służby wojewody poprosiły media o opuszczenie sali. Do tej pory posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego były otwarte w pełni dla opinii publicznej – tak było w roku ubiegłym gdy obradom przewodniczyli pracodawcy oraz rok wcześniej za czasów przewodnictwa NSZZ Solidarność. Również za poprzedniej wojewody Ewy Mes, gdy formuła dialogu społecznego była nieco inna, to gdy prowadzono rozmowy o problemach służby zdrowia, były to spotkania otwarte.

 

Przekaz dnia

Media zaproszono na godzinę 13:15 na briefing prasowy, na którym pani minister przedstawiła ,,przekaz dnia”.

 

- Dzisiaj kolejny ważny dzień dla województwa kujawsko-pomorskiego – rozpoczął spotkanie z mediami wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Minister Rafalska chwaliła się osiągnięciami Rady Dialogu Społecznego. Powiedziała m.in., o tym, że w całym kraju na szczeblu wojewódzkim rady obradowały ponad 700 razy.

 

- Żeby nie było, że jest to wizyta kuluarowa, to powiem państwu, że dzisiaj ciężko pracowaliśmy -podkreślała. Na briefingu poinformowała media, że w województwie kujawsko-pomorskim ponad 200 tys. dzieci korzysta z programu 500+. Dziennikarzom rozdano również broszurki wydane przez resort minister Rafalskiej – Dobre 2 Lata.

 

Problematyki szpitali na briefingu nie poruszono. Dla mediów przewidziano tylko trzy pytania, które wykorzystało Radio PiK wraz z TVN24 na sprawy ogólnopolskie.

 

Z informacji jakie do nas docierają, wkrótce może rozpocząć się ponownie protest ratowników medycznych, którzy czują się przez wojewodę oszukani.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas