Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy powstanie centralny Urząd Żeglugi Śródlądowej

W Bydgoszczy powstanie centralny Urząd Żeglugi Śródlądowej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 styczeń 2018 16:03
Brda w II Rzeczypospolitej Brda w II Rzeczypospolitej Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe 1-G-4399

W poniedziałek w Bydgoszczy gościł wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski, który poinformował, iż funkcjonujący w Bydgoszczy Urząd Żeglugi Śródlądowej będzie najważniejszym na całej Wiśle. W ramach nowej struktury urzędy żeglugowe w Warszawie i Krakowie zostaną przekształcone w delegatury podległe centrali w Bydgoszczy.

 

- Jak Wrocław jest jest stolicą Odrzańskiej Drogi Wodnej, tak Bydgoszcz jest kluczowa dla Wisły – wyjaśniał wiceminister Grzegorz Witkowski – Chciałbym podziękować parlamentarzystom Ziemi Bydgoskiej, w szczególności posłowi Łukaszowi Schreiberowi, którzy uwrażliwili nas na te problemy, które są kluczowe dla gospodarowania zasobami wodnymi w tej części Polski.

 

- Dla mnie jest to symbolicznie ważny dzień, bo możemy poinformować państwa o widocznych efektach wzmocnienia pozycji Bydgoszczy – podkreśla poseł Łukasz Schreiber.

 

Wzmocnienie Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, to kolejny zysk naszego miasta po nowelizacji prawa wodnego. Od początku roku w Bydgoszczy formalnie działa bowiem nowa instytucja – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Siedziba obu instytucji będzie się mieścić przy Alejach Adama Mickiewicza (dawna siedziba NFZ). Zatrudnienie znajdzie w tym miejscu ponad sto osób. Wiceminister Witkowski podkreślił, że w naszym regionie działa ważna kuźnia kadr dla polskiej żeglugi śródlądowej, mając na myśli technikum w Nakle.

 

Fot: K-P Urząd Wojewódzki

 

Europoseł Kosma Złotowski z kolei zapowiedział, że jeszcze w tym roku, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zostanie w Bydgoszczy zorganizowana międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości żeglugi śródlądowej w Polsce. Duży aspekt położony będzie na niej na przyszłość drogi wodnej E-70 łączącej Wisłę z Odrą – Obie największe rzeki Europy – Ren i Dunaj tętnią życiem – przyznał europoseł Kosma Złotowski – Uznaliśmy, że w tak powinno się dziać również w Polsce.

 

Nie ma cały czas jednak ostatecznego rozstrzygnięcia przebiegu drogi wodnej E70, czy będzie to nadal Noteć wraz z Kanałem Bydgoskim, czy uzyskanie wyższego poziomu żeglowności będzie wymagało mniejszej lub większej korekty przebiegu. Nie bez powodu Niemcy w latach 40-tych opracowali koncepcje przebiegu nowego Kanału Bydgoskiego, na północ od miasta (obecnie tereny te zostały już zabudowane, chociażby w Nowym Fordonie). Wiceminister poinformował, że 8 lutego planowane jest otwarcie ofert w przetargu na opracowanie studium wykonalności dla rzeki Wisły i drogi wodnej E70. Ma być to kluczowy dokument dla przyszłości drogi wodnej E70.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

 • Zawisza remisuje w sparingu. Zobacz jak radzili sobie niebiesko-czarni

  W środę wieczorem przy sztucznym świetle niebiesko-czarni rozegrali piaty mecz kontrolny, w ramach przygotowań do rundy wiosennej. Rywalem Zawiszy była IV ligowa Chełminianka Chełmno. Mecz rozegrany został na bocznym boisku stadionu Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim rokiem Powstania Wielkopolskiego

Kosma Złotowski

 • Niemcy podpisują rozejm – Powstanie Wielkopolskie kończy się zwycięstwem

  16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze – jest to data uznana za symboliczny koniec Powstania Wielkopolskiego. Rozejm w Trewirze stał się symbolem zwycięstwa powstania, bowiem jego ustalenia sprawiły, że strony rozejmu uznały tereny zajęte przez powstańców, za znajdujące się pod polską kontrolą.

 • Pamięci premiera Olszewskiego

  W piątek i sobotę trwa w Polsce żałoba narodowa w związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego, wcześniej zasłużonego działacza opozycji antykomunistycznej. Dla uczczenia jego pamięci w czwartek Senat RP przyjął uchwałę, której treść w całości publikujemy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.