Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy powstanie centralny Urząd Żeglugi Śródlądowej

W Bydgoszczy powstanie centralny Urząd Żeglugi Śródlądowej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 styczeń 2018 16:03
Brda w II Rzeczypospolitej Brda w II Rzeczypospolitej Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe 1-G-4399

W poniedziałek w Bydgoszczy gościł wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski, który poinformował, iż funkcjonujący w Bydgoszczy Urząd Żeglugi Śródlądowej będzie najważniejszym na całej Wiśle. W ramach nowej struktury urzędy żeglugowe w Warszawie i Krakowie zostaną przekształcone w delegatury podległe centrali w Bydgoszczy.

 

- Jak Wrocław jest jest stolicą Odrzańskiej Drogi Wodnej, tak Bydgoszcz jest kluczowa dla Wisły – wyjaśniał wiceminister Grzegorz Witkowski – Chciałbym podziękować parlamentarzystom Ziemi Bydgoskiej, w szczególności posłowi Łukaszowi Schreiberowi, którzy uwrażliwili nas na te problemy, które są kluczowe dla gospodarowania zasobami wodnymi w tej części Polski.

 

- Dla mnie jest to symbolicznie ważny dzień, bo możemy poinformować państwa o widocznych efektach wzmocnienia pozycji Bydgoszczy – podkreśla poseł Łukasz Schreiber.

 

Wzmocnienie Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, to kolejny zysk naszego miasta po nowelizacji prawa wodnego. Od początku roku w Bydgoszczy formalnie działa bowiem nowa instytucja – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Siedziba obu instytucji będzie się mieścić przy Alejach Adama Mickiewicza (dawna siedziba NFZ). Zatrudnienie znajdzie w tym miejscu ponad sto osób. Wiceminister Witkowski podkreślił, że w naszym regionie działa ważna kuźnia kadr dla polskiej żeglugi śródlądowej, mając na myśli technikum w Nakle.

 

Fot: K-P Urząd Wojewódzki

 

Europoseł Kosma Złotowski z kolei zapowiedział, że jeszcze w tym roku, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zostanie w Bydgoszczy zorganizowana międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości żeglugi śródlądowej w Polsce. Duży aspekt położony będzie na niej na przyszłość drogi wodnej E-70 łączącej Wisłę z Odrą – Obie największe rzeki Europy – Ren i Dunaj tętnią życiem – przyznał europoseł Kosma Złotowski – Uznaliśmy, że w tak powinno się dziać również w Polsce.

 

Nie ma cały czas jednak ostatecznego rozstrzygnięcia przebiegu drogi wodnej E70, czy będzie to nadal Noteć wraz z Kanałem Bydgoskim, czy uzyskanie wyższego poziomu żeglowności będzie wymagało mniejszej lub większej korekty przebiegu. Nie bez powodu Niemcy w latach 40-tych opracowali koncepcje przebiegu nowego Kanału Bydgoskiego, na północ od miasta (obecnie tereny te zostały już zabudowane, chociażby w Nowym Fordonie). Wiceminister poinformował, że 8 lutego planowane jest otwarcie ofert w przetargu na opracowanie studium wykonalności dla rzeki Wisły i drogi wodnej E70. Ma być to kluczowy dokument dla przyszłości drogi wodnej E70.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

  • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

    Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.