Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMłodzież zapłaci mniej za komunikację miejską. Radni dyskutowali głównie o kombatantach

Młodzież zapłaci mniej za komunikację miejską. Radni dyskutowali głównie o kombatantach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 styczeń 2018 17:14
Młodzież zapłaci mniej za komunikację miejską. Radni dyskutowali głównie o kombatantach Fot: Bartosz Bieliński

Od marca pojawią się w ofercie komunikacji miejskiej dwa nowe bilety – Bilet Uczniowski oraz Bilet Malucha. Będą to bilety miesięczne imienne w cenie 10 zł miesięcznie. Bilety będą dedykowane dzieciom w wieku od lat do czasu podjęcia obowiązku szkolnego oraz uczniom szkół podstawowych i dzisiejszych gimnazjów.

Bilety będzie można zakupić w automatach biletowych oraz punktach sprzedaży (kioskach) oferujących sprzedaż bilet elektronicznych na Bydgoskiej Karcie Miejskiej. W celu skorzystania z Biletu Uczniowskiego, trzeba będzie podczas kontroli okazać ważną legitymację szkolną, natomiast Biletu Malucha okazanie Karty Bydgoskiego Malucha, które wydawać będzie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Możliwe będzie również nabycie obu biletów za jednorazową opłatę 100 zł rocznie. Ulgi będą dedykowane wyłącznie dzieciom zamieszkałym w Bydgoszczy.

 

Darmowe przejazdy uzyskają natomiast dzieci objęte stypendium socjalnym. Uprawnieni do ulgi będą mogli zgłosić się do ZDMiKP w celu zakodowania uprawnienia. Tyle z informacji funkcjonalnych.

 

Burzliwa debata

Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wniosła, aby ulgi objęły również dzieci uczące się w Bydgoszczy, ale już zamieszkałe w innych gminach. Ten wniosek popierał szef klubu radnych PiS Mirosław Jamroży, w którego opinii byłby to gest dla naszych sąsiadów.

 

- My jako Rada Miasta Bydgoszczy tak się interesujemy gminami ościennymi, które są bogatsze od nas – krytykował ten pomysł radny Jakub Mikołajczak z PO. Również negatywnie odniósł się do sprawy prezydent Rafał Bruski - Przyjęliśmy zasadę, że w ramach komunikacji płacimy za swoich mieszkańców. Mamy algorytmy i tak się rozliczamy.

 

W opinii prezydenta jest możliwe objęcie ulgą dzieci z gmin ościennych, ale pod warunkiem, że te samorządy dołożą się do kosztów funkcjonowania tej ulgi. Ten wniosek nie został jednak poddany pod głosowanie, bowiem komisja przyjęła go w formie intencyjnej, a nie jako poprawki do procedowanego dzisiaj projektu uchwały.

 

Radny Jarosław Wenderlich wniósł natomiast, aby przy okazji zmian w taryfach, również wprowadzić bezpłatne przejazdy dla osób represjonowanych w okresie PRL. Ta poprawka została odrzucona w głosowaniu. Prezydent Rafał Bruski wyraził zdziwienie, iż wcześniej nie zwrócono się do niego z tym wnioskiem, w celu oszacowania skutków budżetowych. Radny Wenderlich wskazywał, że Rada Miasta do wprowadzenia takich ulg zobowiązała się już pół roku temu, rozpatrując jedną z petycji. Za przykład funkcjonowania takiej ulgi dla represjonowanych wskazał Wrocław. Z kolei prezydent Rafał Bruski ocenił, iż nie można naszych taryf porównywać z Wrocławiem, bowiem w tamtym mieście nie funkcjonują chociażby bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 65 roku życia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.