Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMłodzież zapłaci mniej za komunikację miejską. Radni dyskutowali głównie o kombatantach

Młodzież zapłaci mniej za komunikację miejską. Radni dyskutowali głównie o kombatantach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 styczeń 2018 17:14
Młodzież zapłaci mniej za komunikację miejską. Radni dyskutowali głównie o kombatantach Fot: Bartosz Bieliński

Od marca pojawią się w ofercie komunikacji miejskiej dwa nowe bilety – Bilet Uczniowski oraz Bilet Malucha. Będą to bilety miesięczne imienne w cenie 10 zł miesięcznie. Bilety będą dedykowane dzieciom w wieku od lat do czasu podjęcia obowiązku szkolnego oraz uczniom szkół podstawowych i dzisiejszych gimnazjów.

Bilety będzie można zakupić w automatach biletowych oraz punktach sprzedaży (kioskach) oferujących sprzedaż bilet elektronicznych na Bydgoskiej Karcie Miejskiej. W celu skorzystania z Biletu Uczniowskiego, trzeba będzie podczas kontroli okazać ważną legitymację szkolną, natomiast Biletu Malucha okazanie Karty Bydgoskiego Malucha, które wydawać będzie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Możliwe będzie również nabycie obu biletów za jednorazową opłatę 100 zł rocznie. Ulgi będą dedykowane wyłącznie dzieciom zamieszkałym w Bydgoszczy.

 

Darmowe przejazdy uzyskają natomiast dzieci objęte stypendium socjalnym. Uprawnieni do ulgi będą mogli zgłosić się do ZDMiKP w celu zakodowania uprawnienia. Tyle z informacji funkcjonalnych.

 

Burzliwa debata

Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wniosła, aby ulgi objęły również dzieci uczące się w Bydgoszczy, ale już zamieszkałe w innych gminach. Ten wniosek popierał szef klubu radnych PiS Mirosław Jamroży, w którego opinii byłby to gest dla naszych sąsiadów.

 

- My jako Rada Miasta Bydgoszczy tak się interesujemy gminami ościennymi, które są bogatsze od nas – krytykował ten pomysł radny Jakub Mikołajczak z PO. Również negatywnie odniósł się do sprawy prezydent Rafał Bruski - Przyjęliśmy zasadę, że w ramach komunikacji płacimy za swoich mieszkańców. Mamy algorytmy i tak się rozliczamy.

 

W opinii prezydenta jest możliwe objęcie ulgą dzieci z gmin ościennych, ale pod warunkiem, że te samorządy dołożą się do kosztów funkcjonowania tej ulgi. Ten wniosek nie został jednak poddany pod głosowanie, bowiem komisja przyjęła go w formie intencyjnej, a nie jako poprawki do procedowanego dzisiaj projektu uchwały.

 

Radny Jarosław Wenderlich wniósł natomiast, aby przy okazji zmian w taryfach, również wprowadzić bezpłatne przejazdy dla osób represjonowanych w okresie PRL. Ta poprawka została odrzucona w głosowaniu. Prezydent Rafał Bruski wyraził zdziwienie, iż wcześniej nie zwrócono się do niego z tym wnioskiem, w celu oszacowania skutków budżetowych. Radny Wenderlich wskazywał, że Rada Miasta do wprowadzenia takich ulg zobowiązała się już pół roku temu, rozpatrując jedną z petycji. Za przykład funkcjonowania takiej ulgi dla represjonowanych wskazał Wrocław. Z kolei prezydent Rafał Bruski ocenił, iż nie można naszych taryf porównywać z Wrocławiem, bowiem w tamtym mieście nie funkcjonują chociażby bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 65 roku życia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas