Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie Połczyńskiemu

Rada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie Połczyńskiemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 styczeń 2018 13:56

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki oraz wiceminister polskiego rządu Leon Janta-Połczyński, który dokonał oficjalnego przyłączenia Bydgoszczy do Polski. Oficjalne przyłączenie Bydgoszczy miało zatem miejsce dwa dni później, niż do miasta wkroczyły wojska polskie (20 stycznia) na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego.

 

Dzisiaj Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, poprzez przyjęcie symbolicznej uchwały. Byłego ministra wyróżniono jednak nie za symboliczną obecność w dniu 22 stycznia, ale za zasługi, które doprowadziły do tego, że po 148 latach pruskich, Bydgoszcz została uznana ponownie za polskie miasto.

 

Stanowisko zostało przyjęte z inicjatywy senatora Andrzeja Kobiaka, który gościł na obradach bydgoskiego samorządu. W swoim wystąpieniu senator podkreślał, że jako dyplomata Janta-Połczyński przekonał prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, aby w jego raporcie (programie pokojowym), za kryteria ustalania granic Polski uznać również: ,,poczucie patriotyzmu grup narodowościowych”, ,,ich siły ekonomicznej” oraz ,,przywiązania do kultury”. Wstępnie 13 punkt prezydenta Wilsona miał ograniczać się tylko do liczebności grup narodowych - Punkty były tak sformułowane, że łatwo było zauważyć, że tylko Polacy w Bydgoszczy reprezentują te punkty – wyjaśniał Kobiak. Według senatora działania Janty-Połczyńskiego doprowadziły do ujęcia zapisów korzystnych dla Polaków w Bydgoszczy, którzy byli po I wojnie światowej w mniejszości.

 

Miał on swój majątek ziemski pod Tucholą, jego szczątki spoczywają w Raciążu, niedaleko tego miasta.

 

Leon Janta Połczyński należy do najwybitniejszych polskich polityków Pomorza w okresie międzywojennym, jest wielce zasłużony dla Bydgoszczy. Jego zasługi w przyłączeniu naszego miasta do macierzy są ogromne, co Rada Miasta Bydgoszcz upamiętnia niniejszym stanowisku – czytamy w przyjętej dzisiaj uchwale.

 

W ubiegłym roku z inicjatory senatora Andrzeja Kobiaka, Senat RP uczcił 150 rocznicę urodzin Leona Janty Połczyńskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.