Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie Połczyńskiemu

Rada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie Połczyńskiemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 styczeń 2018 13:56

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki oraz wiceminister polskiego rządu Leon Janta-Połczyński, który dokonał oficjalnego przyłączenia Bydgoszczy do Polski. Oficjalne przyłączenie Bydgoszczy miało zatem miejsce dwa dni później, niż do miasta wkroczyły wojska polskie (20 stycznia) na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego.

 

Dzisiaj Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, poprzez przyjęcie symbolicznej uchwały. Byłego ministra wyróżniono jednak nie za symboliczną obecność w dniu 22 stycznia, ale za zasługi, które doprowadziły do tego, że po 148 latach pruskich, Bydgoszcz została uznana ponownie za polskie miasto.

 

Stanowisko zostało przyjęte z inicjatywy senatora Andrzeja Kobiaka, który gościł na obradach bydgoskiego samorządu. W swoim wystąpieniu senator podkreślał, że jako dyplomata Janta-Połczyński przekonał prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, aby w jego raporcie (programie pokojowym), za kryteria ustalania granic Polski uznać również: ,,poczucie patriotyzmu grup narodowościowych”, ,,ich siły ekonomicznej” oraz ,,przywiązania do kultury”. Wstępnie 13 punkt prezydenta Wilsona miał ograniczać się tylko do liczebności grup narodowych - Punkty były tak sformułowane, że łatwo było zauważyć, że tylko Polacy w Bydgoszczy reprezentują te punkty – wyjaśniał Kobiak. Według senatora działania Janty-Połczyńskiego doprowadziły do ujęcia zapisów korzystnych dla Polaków w Bydgoszczy, którzy byli po I wojnie światowej w mniejszości.

 

Miał on swój majątek ziemski pod Tucholą, jego szczątki spoczywają w Raciążu, niedaleko tego miasta.

 

Leon Janta Połczyński należy do najwybitniejszych polskich polityków Pomorza w okresie międzywojennym, jest wielce zasłużony dla Bydgoszczy. Jego zasługi w przyłączeniu naszego miasta do macierzy są ogromne, co Rada Miasta Bydgoszcz upamiętnia niniejszym stanowisku – czytamy w przyjętej dzisiaj uchwale.

 

W ubiegłym roku z inicjatory senatora Andrzeja Kobiaka, Senat RP uczcił 150 rocznicę urodzin Leona Janty Połczyńskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas