Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie Połczyńskiemu

Rada Miasta oddaje hołd Leonowi Jancie Połczyńskiemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 styczeń 2018 13:56

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki oraz wiceminister polskiego rządu Leon Janta-Połczyński, który dokonał oficjalnego przyłączenia Bydgoszczy do Polski. Oficjalne przyłączenie Bydgoszczy miało zatem miejsce dwa dni później, niż do miasta wkroczyły wojska polskie (20 stycznia) na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego.

 

Dzisiaj Rada Miasta Bydgoszczy oddała hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu, poprzez przyjęcie symbolicznej uchwały. Byłego ministra wyróżniono jednak nie za symboliczną obecność w dniu 22 stycznia, ale za zasługi, które doprowadziły do tego, że po 148 latach pruskich, Bydgoszcz została uznana ponownie za polskie miasto.

 

Stanowisko zostało przyjęte z inicjatywy senatora Andrzeja Kobiaka, który gościł na obradach bydgoskiego samorządu. W swoim wystąpieniu senator podkreślał, że jako dyplomata Janta-Połczyński przekonał prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, aby w jego raporcie (programie pokojowym), za kryteria ustalania granic Polski uznać również: ,,poczucie patriotyzmu grup narodowościowych”, ,,ich siły ekonomicznej” oraz ,,przywiązania do kultury”. Wstępnie 13 punkt prezydenta Wilsona miał ograniczać się tylko do liczebności grup narodowych - Punkty były tak sformułowane, że łatwo było zauważyć, że tylko Polacy w Bydgoszczy reprezentują te punkty – wyjaśniał Kobiak. Według senatora działania Janty-Połczyńskiego doprowadziły do ujęcia zapisów korzystnych dla Polaków w Bydgoszczy, którzy byli po I wojnie światowej w mniejszości.

 

Miał on swój majątek ziemski pod Tucholą, jego szczątki spoczywają w Raciążu, niedaleko tego miasta.

 

Leon Janta Połczyński należy do najwybitniejszych polskich polityków Pomorza w okresie międzywojennym, jest wielce zasłużony dla Bydgoszczy. Jego zasługi w przyłączeniu naszego miasta do macierzy są ogromne, co Rada Miasta Bydgoszcz upamiętnia niniejszym stanowisku – czytamy w przyjętej dzisiaj uchwale.

 

W ubiegłym roku z inicjatory senatora Andrzeja Kobiaka, Senat RP uczcił 150 rocznicę urodzin Leona Janty Połczyńskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.