Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDramatyczny ,,List do bydgoszczan”

Dramatyczny ,,List do bydgoszczan”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 styczeń 2018 07:48

W okresie II Rzeczypospolitej dzień 20 stycznia był najważniejszym świętem w Bydgoszczy. Tego dnia świętowano bowiem oswobodzenie miasta po 148-latach pruskiej niewoli. Od 1945 roku z kultem 20 stycznia władze zaczęły walczyć, z tego też powodu dzisiaj ta data nie wywołuje wśród bydgoszczan, aż tak dużych emocji, jak blisko sto lat temu.

24 stycznia 1955 roku, czyli 63 lata temu Radio Wolna Europa odczytało dramatyczny ,,List do bydgoszczan” autorstwa Pawła Hęciaka, który przebywając na emigracji w Londynie, wyraził tęsknotę za obchodami 20 stycznia 1920 roku, które znał doskonale. Do Bydgoszczy Hęciak przybył bowiem w 1920 roku, szybko włączył się w życie społeczne miasta.

 

W swoim liście podnosił, iż data 20 stycznia, dla komunistów musiała zrobić miejsce inną datą – 24 stycznia, zajęciem Bydgoszczy przez Armię Czerwoną. To wydarzenie świętowano jako wyzwolenie Bydgoszczy spod hitlerowskiej okupacji. Dzisiaj w praktyce możemy powiedzieć, że było to przyniesienie nowej okupacji.

 

,,List do bydgoszczan” ukazał się również w Kronice Bydgoskiej XIX, już po upadku komunizmu:

 

63-ta rocznica odczytania go w Radiu Wolna Europa wydaje się nie być wielkim wydarzeniem. Warto jednak poznać tamte emocje, aby zrozumieć istotę tego święta. Być może dzięki temu łatwiej będzie nam przygotować się do 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Paweł Hęciak w 1957 roku zasłynął z organizacji marszu milczenia, podczas wizyty Nikity Chruszczowa w Londynie. Wzięło w nim udział 40 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.