Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDramatyczny ,,List do bydgoszczan”

Dramatyczny ,,List do bydgoszczan”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 styczeń 2018 07:48

W okresie II Rzeczypospolitej dzień 20 stycznia był najważniejszym świętem w Bydgoszczy. Tego dnia świętowano bowiem oswobodzenie miasta po 148-latach pruskiej niewoli. Od 1945 roku z kultem 20 stycznia władze zaczęły walczyć, z tego też powodu dzisiaj ta data nie wywołuje wśród bydgoszczan, aż tak dużych emocji, jak blisko sto lat temu.

24 stycznia 1955 roku, czyli 63 lata temu Radio Wolna Europa odczytało dramatyczny ,,List do bydgoszczan” autorstwa Pawła Hęciaka, który przebywając na emigracji w Londynie, wyraził tęsknotę za obchodami 20 stycznia 1920 roku, które znał doskonale. Do Bydgoszczy Hęciak przybył bowiem w 1920 roku, szybko włączył się w życie społeczne miasta.

 

W swoim liście podnosił, iż data 20 stycznia, dla komunistów musiała zrobić miejsce inną datą – 24 stycznia, zajęciem Bydgoszczy przez Armię Czerwoną. To wydarzenie świętowano jako wyzwolenie Bydgoszczy spod hitlerowskiej okupacji. Dzisiaj w praktyce możemy powiedzieć, że było to przyniesienie nowej okupacji.

 

,,List do bydgoszczan” ukazał się również w Kronice Bydgoskiej XIX, już po upadku komunizmu:

 

63-ta rocznica odczytania go w Radiu Wolna Europa wydaje się nie być wielkim wydarzeniem. Warto jednak poznać tamte emocje, aby zrozumieć istotę tego święta. Być może dzięki temu łatwiej będzie nam przygotować się do 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Paweł Hęciak w 1957 roku zasłynął z organizacji marszu milczenia, podczas wizyty Nikity Chruszczowa w Londynie. Wzięło w nim udział 40 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.