Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadykalizm w bydgoskim ratuszu

Radykalizm w bydgoskim ratuszu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 styczeń 2018 00:17

Zastępczyni prezydenta Bydgoszczy chciała karać więzieniem za krytykę aborcji. Tak radykalne oczekiwania pojawiają się w okresie, gdy koledzy koalicyjni pani prezydent na różnego rodzaju manifestacjach podnoszą, że demokracja jest w Polsce zagrożona.

Kodeks karny z 1969 roku przewidywał w artykule 270 – Kto publicznie lży, wyszydza lub poniża Naród Polski, Polską Rzeczpospolitą Ludową, jej ustrój lub naczelne organy podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Obywatelski projekt ustawy ,,Ratujmy Kobiety” okazał się nieco bardziej pobłażliwy, bowiem zakładał on dodanie do obecnie funkcjonującego kodeksu karnego artykuł 269d – Kto rozpowszechnia, również w internecie, twierdzenia, nieznajdujące oparcia w medycznym stanie wiedzy ani badaniach naukowych, o przebiegu lub konsekwencjach medycznych stosowania antykoncepcji lub zabiegów przerywania ciąży, mające na celu odwiedzenie od jej stosowania lud od wykonania lub poddania się zabiegowi, bądź też napiętnowanie osób, które go wykonały lub się mu poddały, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 2.

 

Przy takim zapisie wstępnej kwalifikacji, czy ktoś narusza ten artykuł, dokonywałby prokurator.

 

Projekt Ratujmy Kobiety swoim wizerunkiem promowała zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz, publicznie zachęcała również do jego podpisywania. W ubiegłym tygodniu natomiast protestowała po tym, gdy Sejm zdecydował się ten projekt odrzucić już w I czytaniu.

 

Goszcząca w piątek w Bydgoszczy szefowa partii Nowoczesna Katarzyna Lubnauer przyznała ,że również w jej opinii projekt ,,Ratujmy Kobiety” był kontrowersyjny, wskazując bezpośrednio na zapisy możliwości karania więzieniem. Dlatego Nowoczesna skierowała do Sejmu swój projekt prawa liberalizującego przepisy antyaborcyjne, który jest jednak tego kontrowersyjnego zapisu pozbawiony.

 

Obecny na manifestacjach w obronie demokracji, bydgoski radny Jakub Mikołajczak przyznaje, że zbytnio tematem się nie interesował, jednak pytany wprost – Czy krytyka aborcji powinna być objęta odpowiedzialnością karną? Odpowiada - Krytyka nie powinna wiązać się z odpowiedzialnością karną, dopóki nie jest przejawem obrażania i dyskryminacji innych.

 

Oburzony zapisem projektu jest radny Stefan Pastuszewski - Karanie za krytykę kłóciłoby się z konstytucyjną wolnością słowa. Krytyka jest elementem debaty demokratycznej. Dziwie się pani prezydent, że wykorzystuje sprawę delikatną jaką jest aborcja do gry politycznej. Jeżeli zależy jej na pokazaniu się przed żelaznym elektoratem, to powinna poszukać innego tematu, który nie wieże się z takim bólem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu