Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadykalizm w bydgoskim ratuszu

Radykalizm w bydgoskim ratuszu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 styczeń 2018 00:17

Zastępczyni prezydenta Bydgoszczy chciała karać więzieniem za krytykę aborcji. Tak radykalne oczekiwania pojawiają się w okresie, gdy koledzy koalicyjni pani prezydent na różnego rodzaju manifestacjach podnoszą, że demokracja jest w Polsce zagrożona.

Kodeks karny z 1969 roku przewidywał w artykule 270 – Kto publicznie lży, wyszydza lub poniża Naród Polski, Polską Rzeczpospolitą Ludową, jej ustrój lub naczelne organy podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Obywatelski projekt ustawy ,,Ratujmy Kobiety” okazał się nieco bardziej pobłażliwy, bowiem zakładał on dodanie do obecnie funkcjonującego kodeksu karnego artykuł 269d – Kto rozpowszechnia, również w internecie, twierdzenia, nieznajdujące oparcia w medycznym stanie wiedzy ani badaniach naukowych, o przebiegu lub konsekwencjach medycznych stosowania antykoncepcji lub zabiegów przerywania ciąży, mające na celu odwiedzenie od jej stosowania lud od wykonania lub poddania się zabiegowi, bądź też napiętnowanie osób, które go wykonały lub się mu poddały, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 2.

 

Przy takim zapisie wstępnej kwalifikacji, czy ktoś narusza ten artykuł, dokonywałby prokurator.

 

Projekt Ratujmy Kobiety swoim wizerunkiem promowała zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz, publicznie zachęcała również do jego podpisywania. W ubiegłym tygodniu natomiast protestowała po tym, gdy Sejm zdecydował się ten projekt odrzucić już w I czytaniu.

 

Goszcząca w piątek w Bydgoszczy szefowa partii Nowoczesna Katarzyna Lubnauer przyznała ,że również w jej opinii projekt ,,Ratujmy Kobiety” był kontrowersyjny, wskazując bezpośrednio na zapisy możliwości karania więzieniem. Dlatego Nowoczesna skierowała do Sejmu swój projekt prawa liberalizującego przepisy antyaborcyjne, który jest jednak tego kontrowersyjnego zapisu pozbawiony.

 

Obecny na manifestacjach w obronie demokracji, bydgoski radny Jakub Mikołajczak przyznaje, że zbytnio tematem się nie interesował, jednak pytany wprost – Czy krytyka aborcji powinna być objęta odpowiedzialnością karną? Odpowiada - Krytyka nie powinna wiązać się z odpowiedzialnością karną, dopóki nie jest przejawem obrażania i dyskryminacji innych.

 

Oburzony zapisem projektu jest radny Stefan Pastuszewski - Karanie za krytykę kłóciłoby się z konstytucyjną wolnością słowa. Krytyka jest elementem debaty demokratycznej. Dziwie się pani prezydent, że wykorzystuje sprawę delikatną jaką jest aborcja do gry politycznej. Jeżeli zależy jej na pokazaniu się przed żelaznym elektoratem, to powinna poszukać innego tematu, który nie wieże się z takim bólem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny remis Zawiszy w przygotowaniach do rundy jesiennej

  W sobotę, w samo południe, rozpoczął się mecz sparingowy pomiędzy V-ligowcami Zawiszą Bydgoszcz i Wisłą Tczew (okręg malborski). Podobnie jak ubiegłotygodniowy sparing ze Spartą Brodnica, mecz ten zakończył się remisem.

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.