Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy sąsiednie gminy powinny dołożyć się do Biletu Uczniowskiego i Biletu Malucha?

Czy sąsiednie gminy powinny dołożyć się do Biletu Uczniowskiego i Biletu Malucha?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 styczeń 2018 16:45

W środę na sesji Rady Miasta Bydgoszczy, radni zdecydują czy od marca będą obowiązywały dwa nowe bilety: Bilet Uczniowski i Bilet Malucha, które pozwolą posiadaczom na korzystanie z komunikacji miejskiej za 10 zł miesięcznie. Radni są podzieleni już jednak w kwestii, czy bilet ten powinien obejmować mieszkańców spoza Bydgoszczy.

Z biletu za 10 zł będą mogli skorzystać dzieci w wieku od 4 lat do czasu podjęcia nauki (Bilet Malucha) oraz później uczniowie szkół podstawowych. Do korzystania z tego biletu będą jednak upoważnieni tylko mieszkańcy Bydgoszczy, czyli dzieci których rodzice płacą podatki w Bydgoszczy. Prezydent Rafał Bruski nie wykluczył możliwości poszerzenia taryfy o gminy sąsiednie, ale warunkiem byłoby partycypowanie tych samorządów w kosztach funkcjonowania komunikacji miejskiej. Obecnie niezależnie od miejsca zamieszkania za bilety płacą wszyscy tyle samo, komunikacja jest jednak dotowana z budżetu miasta, czyli praktycznie bydgoszczanie płacą poprzez swoje podatki więcej.

 

Dzisiaj sprawą zajmowała się Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, na której przewodniczący klubu radnych PiS Mirosław Jamroży zaproponował, aby taryfa obejmowała również dzieci spoza Bydgoszczy. Wniosek ten został uznany przez Komisję. Jak wyjaśniają radni PiS-u popierający to rozwiązanie, nie chcą oni dopuścić do sytuacji, gdy część dzieci poczuje się gorsza, tylko z tego powodu, że mieszka poza Bydgoszczą.

 

- Jeżeli gminy się dołożą to proszę bardzo. Nie widzę możliwości, abyśmy komukolwiek coś fundowali. Są to koszty, które pokrywać będą mieszkańcy Bydgoszczy, więc poszerzenie tej ulgi wymagałoby partnerskiego podejścia również naszych sąsiadów – sprzeciwia się stanowczo takiemu rozwiązaniu radny Jakub Mikołajczak z PO.

 

Ostateczną decyzję radni podejmą w środę podczas obrad sesji Rady Miasta Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny remis Zawiszy w przygotowaniach do rundy jesiennej

  W sobotę, w samo południe, rozpoczął się mecz sparingowy pomiędzy V-ligowcami Zawiszą Bydgoszcz i Wisłą Tczew (okręg malborski). Podobnie jak ubiegłotygodniowy sparing ze Spartą Brodnica, mecz ten zakończył się remisem.

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.